cinema.pl Newsy Dnia

czwartek, 06 czerwiec 2024 12:02

CATE BLANCHETT w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Istnieją w filmowym świecie artyści, których nie trzeba nikomu przedstawiać, a cokolwiek by się o nich nie napisało, zawsze wydaje się to jedynie wierzchołkiem góry lodowej ich talentu i zawodowych osiągnięć. Jedną z nich z całą pewnością jest Cate Blanchett, australijska aktorka filmowa i teatralna, posiadaczka dwóch Oscarów®, oddana członkini środowiska artystycznego. W listopadzie Cate Blanchett zaszczyci Toruń swoją obecnością podczas 32. edycji EnergaCAMERIMAGE, gdzie w roli przewodniczącej zasiądzie w gronie jurorskim Konkursu Głównego.

 

Filmy są jak błyskawice zamknięte w butelce, a ja miałam ogromny przywilej współpracować z niektórymi z ich największych pogromców – autorami zdjęć, którzy na zawsze zmienili nie tylko mój styl pracy, ale także sposób, w jaki patrzę na świat. Znaleźć się w ich otoczeniu na CAMERIMAGE to prawdziwe spełnienie marzeń. Cate jest wybitną artystką wymykającą się wszelkim definicjom. Inspiruje wielu ludzi na całym świecie, w tym największych, współczesnych twórców. Jest osobą wrażliwą na problemy innych, gotową nieść pomoc. Jej przyjazd i spotkanie z gośćmi Festiwalu będą bez wątpienia niezwykle motywujące. Jestem dumny i szczęśliwy, że przyjęła zaproszenie i zgodziła się zostać Przewodniczącą Jury Konkursu Głównego.

Marek Żydowicz

dyrektor EnergaCAMERIMAGE

Śmiało można powiedzieć, że Cate Blanchett, będąc jedną z najwybitniejszych aktorek w historii kina, jest prawdziwą ikoną naszych czasów. Jej wszechstronne umiejętności, zaangażowanie w szeroko pojętą aktywność artystyczną, producencka intuicja, jak i działalność dobroczynna są cenione na równi z jej trwającą już ponad 30 lat karierą aktorską i inspirują miliony ludzi na całym świecie.

 

Wiele produkcji z jej udziałem było pokazywanych w ramach festiwalu EnergaCAMERIMAGE, biorąc udział w głównych sekcjach konkursowych i zdobywając najważniejsze z wyróżnień. Przełomowy film w zawodowym dorobku Cate Blanchett, który przyniósł jej międzynarodowe uznanie to Elizabeth (1998, reż. Shekar Kapur), gdzie wcieliła się w postać królowej Elżbiety I. Rola ta przyniosła jej pierwszą w karierze nominację do Oscara®, natomiast autor zdjęć, Remi Adefarasin odebrał Złotą Żabę podczas CAMERIMAGE 1999. Kolejne nominacje do Nagród Akademii® w głównej oraz drugoplanowej kategorii aktorskiej przyszły w 2008 roku, za kreacje w kontynuacji filmu Shekhara Kapura sprzed 10 lat, pt. Elizabeth: Złoty wiek oraz obrazie I’m Not There. Gdzie indziej jestem w reżyserii Todda Haynesa, którego wizualna strona autorstwa Eda Lachmana została uhonorowana Brązową Żabą podczas CAMERIMAGE 2007. Cate Blanchett oscarowe nominacje zdobyła również za filmy Carol (2015, reż. Todd Haynes) oraz Tár (2022, reż. Todd Field), w których nie tylko zagrała, ale i pełniła rolę producentki wykonawczej. Obie produkcje zyskały ogromne uznanie, a ich autorzy zdjęć wywalczyli na EnergaCAMERIMAGE Złote Żaby, Ed Lachman – nasz tegoroczny laureat Nagrody za Całokształt Twórczości – za Carol oraz Florian Hoffmeister za Tár.

Pobierz obrazki

Cate Blanchett oraz Aswan Reid w filmie The New Boy

Wraz z Andrew Uptonem oraz Coco Francini, Blanchett założyła studio Dirty Films, w którym pełni obecnie rolę jednego z dyrektorów zarządzających. Na producenckim koncie firmy znajduje się między innymi obraz The New Boy, w reżyserii i ze znakomitymi zdjęciami Warwicka Thorntona, zdobywcy Złotej Żaby podczas zeszłorocznego EnergaCAMERIMAGE. Jest to pierwszy przypadek w historii festiwalu, kiedy główna nagroda przypada twórcy odpowiedzialnemu zarówno za reżyserię, jak i wizualną oprawę filmu.

 

W latach 2018 oraz 2020, Cate Blanchett pełniła funkcję Przewodniczącej Jury kolejno podczas Festiwali Filmowych w Cannes oraz w Wenecji.

 

Tym bardziej jesteśmy zaszczyceni, że zgodziła się przyjąć tę rolę podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, który odbędzie się w dniach 16-23 listopada 2024 roku, w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie.

_____________

Cate Blanchett to ceniona na całym świecie aktorka, producentka, dyrektorka kreatywna oraz oddana członkini szeroko pojętego środowiska artystycznego, zaangażowana w działalność charytatywną. Wraz z mężem, Andrew Uptonem oraz z Coco Francini założyła i prowadzi studio Dirty Films, które obok produkcji filmowej i telewizyjnej angażuje się także w autorski program „Proof of Concept”, oferujący wsparcie finansowe i merytoryczne aspirującym twórcom filmowym. Pozostający najnowszym w jej dorobku The New Boy, w reżyserii Warwicka Thorntona, to film, w którym nie tylko zagrała, ale i wyprodukowała, podobnie jak Fingernails Christosa Nikou (zrealizowany dla Apple Original Films), z udziałem Jessie Buckley, Riza Ahmeda oraz Jeremy’ego Allena White’a czy uznany debiut fabularny Noory Niasari, Shayda, z Zarą Amir Ebrahimi w obsadzie.

 

W filmowym portfolio Dirty Films znajdziemy również takie głośne produkcje fabularne, jak Carol (reż. Todd Haynes), Tár (reż. Todd Field), Niepamięć (reż. Christos Nikou), 10-krotnie nominowany do nagrody Emmy serial Mrs. America (FX) oraz posiadająca na koncie aż 13 Nagród AACTA, seria Bezpaństwowcy (Netflix), gdzie studio wystąpiło w podwójnej roli producenta oraz współtwórcy serialu. Nie wyczerpuje to jednak imponującego zakresu działalności Dirty Films i samej Cate Blanchett. Na jej producenckim koncie znajdziemy także wielokrotnie nagradzany podcast Climate of Change oraz interaktywne doświadczenie wirtualnej rzeczywistości znane pod nazwą Evolver.

 

W filmowym dorobku Cate Blanchett znajdziemy takie niezapomniane tytuły, jak Tár, Zaułek koszmarów, Nie patrz w górę, Ocean's 8, Thor: Ragnarok, Carol, Blue Jasmine, I’m Not There. Gdzie indziej jestem, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, Notatki o skandalu, Podwodne życie ze Stevem Zissou, Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, trylogia Władca Pierścieni, Hobbit, Dobry Niemiec, Aviator, Utalentowany Pan Ripley czy Elizabeth, za które zdobyła szereg prestiżowych wyróżnień, na czele z czterema Nagrodami BAFTA, dwoma Oscarami®, trzema Złotymi Globami oraz trzema nagrodami przyznawanymi przez Amerykańską Gildię Aktorów Filmowych.

 

W latach 2008-2013, Cate Blanchett u boku Andrew Uptona współpracowała z wielokrotnie nagradzaną za swoją działalność Sydney Theatre Company, współdzieląc rolę dyrektorki artystycznej oraz generalnej. Produkowała w tym czasie po 16 sztuk teatralnych rocznie dla czterech niezależnych scen, które następnie ruszały w liczne tournée krajowe i zagraniczne. Wśród nich warto wymienić m.in. Tramwaj zwany pożądaniem według sztuki Tennessee Williamsa (reż. Liv Ullmann), Wujaszka Wanię Antona Czechowa (reż. Tamás Ascher), Tod Mom (reż. Steven Soderbergh), dobrze przyjętą Wojnę Państwa Rose, jak też The Maids Jeana Geneta i Big and Small Botho Straussa (wszystkie w reżyserii Benedicta Andrewsa), przełomową adaptację powieści The Secret River (reż. Neil Armfield), która stała się następnie inspiracją dla serialu zrealizowanego dla ABC o tym samym tytule, szereg produkcji Kipa Williamsa oraz The Present Andrew Uptona (reż. John Crowley), czyli sztuki, za którą Blanchett otrzymała nominację do Nagrody Tony. W ostatnim czasie można ją było podziwiać na deskach National Theatere w adaptacji powieści When We Have Sufficiently Tortured Each Other autorstwa Martina Crimpa.

 

Wspólna działalność producencka przyniosła Cate Blanchett i Andrew Uptonowi wyróżnienie Green Globe Award za ich wkład w działalność Sydney Theatre Company, która zaowocowała przekształceniem firmy w jedną z najbardziej ekologicznych organizacji artystycznych na świecie oraz wzniesieniem drugiego co do wielkości dachowego systemu solarnego w Australii.

 

Cate Blanchett przewodniczyła składom jurorskim kolejno podczas Festiwali Filmowych w Cannes oraz w Wenecji. Dodatkowo wenecki festiwal dwukrotnie uhonorował ją Pucharem Volpi za jej znakomite kreacje aktorskie, z kolei BFI London Film Festival, prestiżowym Stypendium Brytyjskiego Instytutu Filmowego (przyznanym w uznaniu jej wybitnego wkładu w kulturę filmową). Blanchett jest ponadto posiadaczką wyróżnienia Stanley Kubrick Award for Excellence in Film, natomiast w Hollywood możemy odwiedzić jej Gwiazdę w słynnej Walk of Fame. Na długiej liście wyróżnień filmowych, które odebrała znajdziemy także Honorowego Cezara, Międzynarodową Nagrodę Goya oraz Nagrodę Chaplina. We Francji Cate Blanchett otrzymała tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury (fr. Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres), natomiast w kraju pochodzenia uhonorowano ją odznaczeniem Companion of the Order of Australia, przyznawanym za wybitne osiągnięcia i zasługi najwyższego stopnia w służbie Australii lub całej ludzkości. Jest dumną posiadaczką Medalu Stulecia za służbę australijskiemu społeczeństwu oraz tytułów doktora honoris causa Uniwersytetów w Nowej Południowej Walii i Sydney oraz Uniwersytetu Macquarie.

 

Blanchett jest Ambasadorką Dobrej Woli przy Wysokim Komisarzu ONZ ds. Uchodźców w Parlamencie Europejskim (UNHCR), a podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos otrzymała wyróżnienie Crystal Award. Może także pochwalić się wyróżnieniem Kuwait-America Foundation Humanitarian Award. Jest ponadto dożywotnim członkiem ekologicznej organizacji Australian Conservation Foundation, ambasadorką Australijskiego Instytutu Filmowego (AFI), patronką Festiwalu Filmowego w Sydney, jak też NIDA Foundation, działającej z ramienia jej Alma Matter. Wspiera fundusz Actors Benevolent Fund, Fundację SAG-AFTRA oraz Australian Wildlife Conservancy. Mieszka na angielskiej wsi wraz z mężem, czwórką dzieci, trzema psami, dwoma kotami oraz stadem świń i kur.

Czytany 67 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 czerwiec 2024 12:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama