cinema.pl Newsy Dnia

środa, 28 luty 2024 17:43

Polskie Kino w Londynie

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, tegoroczny Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA, odbędzie się, jak każdego roku od 22 lat, w marcu. Najnowsze produkcje i najciekawsze pozycje klasyki polskiej kinematografii będą pokazane brytyjskiej publiczności oraz tutejszej Polonii w najbardziej prestiżowych kinach Londynu i Edynburga.


W sekcji Nowe Polskie Kino tegorocznego programu festiwalowego znajdują się najnowsze filmy znanych i cienionych w kraju i zagranicą współczesnych polskich reżyserów. Każdego roku KINOTEKA przedstawia również wybrane filmy z bogatego dorobku rodzimej konematografii. W tym roku będą to obrazy Waleriana Borowczyka, Krzysztofa Kieślowskiego i Michała Waszyńskiego. Do sekcji Dokumenty organizatorzy festiwalu wybrali trzy filmy wyprodukowane w ubiegłym roku: ‘Home’, ‘Stąd dotąd’ i ‘Danger Zone’. Będzie też polska animacja, krótki metraż i kino familijne. Dodatkowo, odbędą się wydarzenia: Rave: Recharge Chłopska Biesiada i 3RD AI Wakening.

‘ZIELONA GRANICA’ OTWIERA KINOTEKĘ 2024
Nagrodzony w Wenecji Specjalną Nagrodą Jury, najnowszy film Agnieszki Holland, otworzy tegoroczną edycję KINOTEKI. Galowy seans odbędzie się w sztandarowym kinie Brytyjskiego Instytutu Filmowego w Southbank. Po projekcji filmu reżyserka spotka się z publicznością. Pytań z pewnością będzie dużo. Ten wyjątkowo wstrzącający film porusza bowiem kontrowersyjne kwestie nieleglnej migracji obywateli Trzeciego Świata do Polski. Jest to obecnie palący problem nie tylko w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii i reszcie zachodniej Europy. Na kanwie drastycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej Agnieszka Holland zmusza widza do zastanowienia się nad stanem empatii i człowieczeństwa w XXI wieku.

‘CHŁOPI’ ZAMYKAJĄ KINOTEKĘ 2024
Kolejny film, którego nie trzeba przedstawiać polskiej widowni, to ‘Chłopi’ - niezwykła produkcja DK i Hugh Welchmanów. Projekcja filmu zamykającego festiwal polskich filmów w Londynie odbędzie się 28 marca w BFI IMAX. Będą jej towarzyszyli członkowie the Rebel Babel Film Orchestra, grający na żywo ścieżkę dźwiękową filmu skomponowaną przez Łukasza Rostkowskiego. Zrealizowany, jak poprzedni obraz pary filmowców ‘Twój Vincent’ w technice animacji malarskiej, ‘Chłopi’, wszedł do kin brytyjskich pod koniec ubiegłego roku. Film cieszył się dużym powodzeniem w Polsce, jak również i na Wyspach. Tym razem publiczność festiwalu będzie mogła zobaczyć film na największym ekranie Wielkiej Brytanii. Bez wątpienia, wydarzenie zagwarantuje uczestnikom niezapomniane imersyjne wrażenia muzyczne i kinowe.


NOWE POLSKIE KINO
W ramach tej sekcji pokazana będzie najnowsza twórczość znanych filmowców oraz obrazy debiutujących reżyserów. Na ekrany tegorocznego festiwalu wracają Małgorzata Szumowska i Michał Englert z nowym filmem zatytułowanym ‘Kobieta z...’. Historia Anieli Wesoły, kobiety transpłciowej, która walczy o osobistą wolność jest w dużej mierze metaforą ewolucji polskiego społeczeństwa po obaleniu socjalizmu.
Ostatnie lata PRL-u są również tłem autorskiego filmu Sebastiana Buttnego, ‘Święty’. Podobnie jak ‘Doppelganger. Sobowtór’ Jana Holoubka, jest dramatem sensacyjnym opartym na prawdziwych wydarzeniach. Oba filmy będą pokazane podczas tegorocznej KINOTEKI.
W programie sekcji Nowego Poskiego Filmu jest też ‘Ultima Thule’ Klaudiusza Chrostowskiego z kolejną świetną rolą Jakuba Gierszała oraz ‘Święto ognia’ Kingi Dębskiej, ‘Horror Story’ Adriana Apanela, ‘Różyczka 2’ Jana Kidawy-Błońskiego i nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni ‘Kos’.

DOKUMENTY
Dokumentalne filmy pokazane na tegorocznym festiwalu KINOTEKI skupiają się na problemach terenów ogarniętych wojną. Film Maćka Hameli, ‘Stąd dokąd’, który miał premierę w Cannes, opowiada o ukraińskich rodzinach uciekających przed wojną, by znaleźć bezpieczne schronienie poza własny krajem. Natomiat ‘Danger Zone’ w reżyserii Vita Marii Drygas przedstawia ciemną stronę zorganizowanej ‘wojennej turystyki’ do krajów ogarniętych działaniami wojennymi takich jak Somalia, Afganistan czy Syria.

KLASYKA POLSKIEGO KINA
Każdego roku KINOTEKA prezentuje kilka arcydzieł polskiej kinematografii lat przeszłych. W poprzednich latach był Wajda i Skolimowski. W tym roku organizatorzy KINOTEKI postanowili zaprezentować nagrodzony na festiwalach w Moskwie, Chicago i Berlinie film Krzysztofa Kieślowskiego ‘Amator’. ‘Dzieje grzechu’ Waleriana Borowczyka oparte na powieści Stefana Żeromskiego to kolejny wybór organizatorów festiwalu. ‘Wielka droga’ Michała Waszyńskiego, pierwszy polski film fabularny nakręcony po II wojnie światowej, wyprodukowany przez 2 Korpus Wojska Polskiego i nakręcony głównie we włoskim studio Cinecitta, opowiada historię polskiej armii dowodzonej przez generała Andersa i ich słynnego niedźwiedzia Wojtka, będzie wielką ciekawostką dla Polonii.

KINO RODZINNE
‘O psie, który jeździł koleją’, Magdaleny Niec, to jeden z najpiękniejszych premier w polskich kinach ubiegłego roku. Scenariusz filmu oparty jest na książce Romana Pisarskiego. Wzruszająca opowieść o chorej dziewczynce i jej przyjaźni z białym owczarkiem szwajcarskim o imieniu Lampo poruszy nie jedno serce.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, KINOTEKA zorganizowała projekcję ‘Krótkiej historii kobiet’. Program dziewięciu krótkometrażowych filmów zrealizowanych przez polskie animatorki zwraca uwagę na różnorodność kobiecych doświadczeń i podkreślenie ważnej roli kobiet w świecie polskiej animacji.
Tegoroczna edycja KINOTEKI pokaże brytyjskim wielbicielom polskich filmów i Polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii filmy w salach kinowych BFI Southbank, BFI IMAX, Southbank Centre, Cine Lumiere, Institute of Contemporary Arts, Phoenix Cinema, Prince Charles Cinema, Rich Mix, Watermans.


Ewa Cieplińska-Bertini

Czytany 222 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 luty 2024 19:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama