cinema.pl Newsy Dnia

niedziela, 25 luty 2024 16:18

Nagrody 74. Berlinale

Napisane przez  Alexandra Hołownia
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Festiwal Filmowy Berlinale jest oprócz Cannes i Wenecji największym i najbardziej prestiżowym na świecie. Berlinale ma renomę festiwalu politycznego. Preferowane są filmy poruszające aktualne wydarzenia socjo -geo -poltyczne. W tym roku w sekcji konkursowej o Złotego Niedźwiedzia rywalizowało ze sobą dwadzieścia wspaniałych utworów. Propozycje prześcigały się w jakości. Co do werdyktu krytycy nie byli zgodni. Według ocen dziennikarzy Fipresci i krytyków Screen International najwięcej punktów zdobyła kooprodukcja irańsko-niemiecka My Favourite Cake, w reżyserii Maryam Moghaddam i Bechtash Sanaeeha. Film ten otrzymał nagrodę główną krytyków Fipresci.

 

Natomiast jurorzy Berlinale zadecydowali inaczej. Złotego Niedźwiedzia 74 Berlinale przyznali francuskiemu dokumentowi Dahomey w reżyseri Mati Diop. Tak więc podobnie jak w 2023 również i w 2024 roku najważniejsza nagroda przypadła kinu francuskiemu. Dahomey dotyczy oddania dzieł sztuki, zrabowanych w 1892 roku przez Francuzów w Beninie w Afryce Zachodniej. Film pokazuje kontrowersyjne reakcje afrykańskich odbiorców. Beninczycy nie wiedzieli czy akt zwrócenia przez Francję dwudziestu ośmiu posągów mają postrzegać jako dar czy może jako postkolonialną arogancję? Film omawia również obecne problemy Beninu, takie jak ubóstwo i sytuację edukacji.

Ucieszyła mnie nagroda Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię dla, Nelsona Carlosa De Los Santos Arias z Dominikany za film Pepe (kooprodukcja Dominikany, Nanibii, Francji i Niemiec). Film opowiada o życiu młodego hipopotama Pepe, zmasakrowanego przez wojskowy odział specjalny na prośbę kolubijskich rybaków. To historia nieudanego współistnienia człowieka ze zwierzęciem, pełna uprzedzeń, niechęci i braku tolerancji dla zwierząt. W latach 90. Pablo Escobar, kolumbijski król narkotyków wywiózł z Afryki z Nanibii cztery hipopotamy do swego prywatnego Zoo w Kolumbii. Po jego tragicznej śmierci zwierzęta rozmnożyły się niekontrolowanie. Obecnie w Kolumbii nad rzeką Rio Magdalena nieopodal milionowego miasta Medellin żyje około dwieście dzikich hipopotamów. Srebrny Niedźwiedź Wielka Nagroda Jurorów przypadła koreańskiemu reżyserowi Hong Sangsoo za film A Traveler's Needs.Turystka z Francji grana przez Isabelle Huppert przebywa w Seulu, gdzie komunikuje z tubylcami po angielsku. Brak odpowiednich słów pomagajacych wyrazić potrzeby i uczucia sprowadzał się do form grzecznościowych i powierzchownej wymiany zdań. W ten sposób reżyser przybliża skutki językowe globalizacji. Rumuńsko-amerykański aktor Sebastian Stan dostał Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę męską w tragikomedii A Different Man  w reżyserii Aarona Schimberga. Sebastian Stan zagrał ambitnego aktora Edwarda, któremu po operacji plastycznej ukradziono dawną tożsamość. Jest to film o ironii przeznaczenia o konsekwencjach jakie niosą ze sobą trudne życiowe wybory i związane z nimi decyzje.

Brytyjska aktorka Emily Watson otrzymała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę żeńską w irlandzkim dramacie Small Thinks Like These. Watson grała siostrę przełożoną w opiekującą się przebywającymi w klasztorze bezdomnymi, osieroconymi dziewczętami.

Austriacki kamerzysta Martin Gschlacht został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za wybitne osiągnięcia artystyczne dotyczące zdjęć do historycznego filmu The Devil's Bath.
Niemiec Matthias Glasner dostał Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz reżyserowanego przez siebie filmu Dying. Glasner poruszył temat tabu, jakim jest umieranie związane z przychodzącymi z wiekiem chorbami takimi jak demencja, rak, ślepota. Srebrnego Niedźwiedzia Nagrodę Jurorów otrzymał także film z gatunku sincefiction The Empire francuskiego reżysera Bruno Dumont. Tegoroczne 74 Berlinale oferowało ciekawy repertuar w pełni satysfakcjonujący miłośników kina. Było to ostatnie Berlinale pary dyrektorskiej Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian. Dyrektorką artystyczną 75 Berlina w 2025 roku została  brytyjka Tricia Tuttle.

Alexandra Hołownia
www.berlinale.de

Czytany 361 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 luty 2024 13:10

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama