cinema.pl Newsy Dnia

niedziela, 25 luty 2024 14:47

Daniel Olbrychski i Jerzy i Magdalena Schejbalowie w IMCE

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Trójka fantastycznych aktorów i historycznych bohaterów: Jerzy Schejbal jako Georges Clemenseau, jeden z najbardziej wpływowych polityków europejskich i dwukrotny premier Francji, Daniel Olbrychski – Claude Monet, guru impresjonistów, autor słynnych „Nenufarów” i Magdalena Schejbal – Blanche Monet, malarka, pasierbica i synowa Moneta – pozwala wierzyć, że przyjaciel, jeśli go mamy, wart jest naszej czułości, a świat wokół jest wart naszego zachwytu, uwagi i skupienia.Co jest w życiu najważniejsze? Przyjaźń. Miłość. Sztuka. Polityka. Los. Nieuchronność przeznaczenia. Talent. Pasja. Te wszystkie pojęcia są istotą spotkania dwóch wielkich i ważnych postaci przełomu XIX i XX wieku, Claude’a Moneta, jednego z najwybitniejszych i najbardziej cenionych malarzy świata, jednego z twórców impresjonizmu i Georgese’a  Clemenseau, giganta polityki, twórcy Ententy, czyli Trójprzymierza Anglia-Francja-Rosja przed wybuchem I wojny światowej.

Spektakl „Ogrodnik” autorstwa Lanie Robertsona przedstawia niezwykłe spotkanie dwóch wybitnych postaci – malarza Claude’a Moneta i premiera Georges’a Clemenceau. Spektakl skupia się na relacji między artystą a politykiem oraz ich pasji do sztuki i polityki.

W spektaklu „Ogrodnik” spędzają ze sobą kilka intensywnych dni w pracowni Moneta w Giverny. Kłócą się, obrażają, przekonują do własnych kompletnie różnych ocen rzeczywistości, która nie jest przyjazna żadnemu z nich. Clemenseau właśnie cudem przeżył zamach na niego, Monet zaś ma kryzys twórczy i nie maluje – uprawia ogród, pielęgnuje rośliny. Trwoni talent? Może.  Zażarte dyskusje przyjaciół mogą  jednak spowodować zmianę spojrzenia na rzeczywistość. Skuteczną zmianę. Monet wraca do malowania. Spod jego pędzla pojawiają się bajecznie piękne nenufary we wszystkich barwach.

Monet, jako jeden z założycieli impresjonizmu, jest ukazany w spektaklu jako artysta pełen pasji i determinacji. Jego praca nad słynną serią obrazów „Żniwa” oraz „Most w Giverny” stanowi centralny punkt przedstawienia. Monet jest ukazany jako artysta, który walczy z własnymi ograniczeniami i poszukuje doskonałości w swojej sztuce.
Z kolei Clemenceau, francuski polityk i premier, jest przedstawiony jako postać o silnej woli i wielkim wpływie na życie społeczne i polityczne Francji. Jego spotkanie z Monetem prowadzi do interesujących dyskusji na temat sztuki, natury i roli artysty w społeczeństwie.

Jednym z głównych argumentów spektaklu jest idea synergii między sztuką a polityką. Monet i Clemenceau reprezentują dwa różne światy – artystyczną wrażliwość i polityczną pragmatykę. Jednakże ich spotkanie pokazuje, jak te dwie sfery mogą się wzajemnie inspirować i wspierać.

Oprócz tego, spektakl „Ogrodnik” wprowadza widza w świat artystycznej rewolucji i zmian społecznych, jakie miały miejsce w XIX wieku. Monet i Clemenceau stanowią symboliczne postacie tego burzliwego okresu, w którym sztuka i polityka łączyły się w unikalny sposób.

To, co intryguje w tej sztuce to jej aktualność i uświadomienie sobie, że sztuka i przyjaźń i wtedy i dzisiaj w świecie społecznego bałaganu, wojny w pobliżu, działań motłochu przeciwko demokracji i rozsądnemu porządkowi świata, może mieć istotny wpływ na nasze życie, bycie, istnienie. Na naszą hierarchię wartości.

To fascynująca opowieść o dwóch wybitnych postaciach, których pasja do sztuki i polityki sprawia, że ich spotkanie staje się niezapomnianym wydarzeniem.Twórcy:

Autor: Lanie Robertson

Tłumaczenie: Ksawery Szlenkier

Scenografia: Wojciech Żogała

Asystent scenografa: Rafał Pastuszek

Kostiumy: Agata Uchman

Muzyka: Jacek Grudzień

Reżyseria światła: Dariusz Zabiegałowski

Projekcje: Grzegorz Bernatek

Produkcja: Fundacja Imka


Obsada:
Daniel Olbrychski

Magdalena Schejbal

Jerzy Schejbal
 

Premiera na scenie Imka Kocjana, Produkcja Teatr IMKA

Czytany 213 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 25 luty 2024 14:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama