cinema.pl Newsy Dnia

wtorek, 08 sierpień 2023 19:54

Czyste szaleństwo w sierpniu i we wrześniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pod hasłem „Czyste szaleństwo” odbędzie się na przełomie sierpnia i września dziewiąta edycja festiwalu filmowego Przeźrocza (26.08-2.09). W programie festiwalu szalone projekcje filmowe (m.in. siedmiogodzinne „Szatańskie tango” Béli Tarra), inauguracja sekcji VR a także koncerty, wydarzenia plenerowe , wystawy i performance. W jury konkursu BŁYSK OKA zasiądą reżyser Kuba Mikurda, filmoznawca Michał Oleszczyk oraz dziennikarka Agnieszka Szydłowska. Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku odbierze Jan Jakub Kolski.


CZYSTE SZALEŃSTWO - to hasło dominowało w bieżącym roku - w rozmowach o wojnie, polityce, czy możliwościach sztucznej inteligencji. Szaleństwo jednak dla każdego oznacza coś innego i to właśnie zbiór refleksji zmierzających w rożnych kierunkach zostanie zaprezentowany, za pomocą obrazu filmowego, podczas 9. edycji festiwalu Przeźrocza. Wydarzenia nie odbędą się jednak wyłącznie w duchu powagi i zadumy, ponieważ szalonej, dobrej zabawy też nie zabraknie.

KONKURS BŁYSK OKA, JURY, NAGRODA ZA KLASYKĘ GATUNKU
Kolejny rok festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs Błysk Oka, na który swoje kandydatury zgłaszali młodzi twórcy z całego kraju. W skład jury wchodzi w tym roku troje wspaniałych artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki filmowej, którzy zechcieli być częścią tego czystego szaleństwa: autor najpopularniejszego w kraju podcastu filmowego „Spoilermaster” - Michał Oleszczyk, reżyser głośnej „Ucieczki na Srebrny Glob”, a ostatnio „Solaris mon amour” - Kuba Mikurda oraz autorka licznych programów radiowych i telewizyjnych Agnieszka Szydłowska. Twórcy powalczą o statuetki w kategoriach: najlepsze zdjęcia, montaż, Grand Prix i nagroda publiczności. Nastąpi jeszcze wiele okazji do spotkania znakomitego jury poza konkursem. Kuba Mikurda zaprezentuje swój najnowszy esej filmowy found footage „Solaris mon amour“. Reżyser zaprosi Państwa również do Młynów Rothera na masterclass poświęcony warsztatowi filmu dokumentalnego. Michał Oleszczyk z kolei powróci przy okazji pokazu Dziesiątki Spoilermastera, a jego filmowy wybór „czystego szaleństwa” padł na klasykę filmu niemego i mistrza Bustera Keatona, czyli „Młodego Sherlocka Holmesa”. Agnieszka Szydłowska po projekcji filmu „Jańcio wodnik” poprowadzi spotkanie z Janem Jakubem Kolskim, który otrzyma Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku.

CUKROWNIA ŻNIN
Należy zacząć jednak od początku. Festiwal rozpocznie się, podobnie jak w poprzedniej edycji, w Cukrowni Żnin, gdzie przy okazji pokazu filmu „Roving Women” Michała Chmielewskiego odbędzie się spotkanie z Leną Górą, aktorką, odtwórczynią głównej roli i współscenarzystką, aby potem na pobliskiej plaży publiczność mogła poszaleć w rytm setu djskiego, którego autorem będzie Remi Vein.

8 GODZIN SEANSU W KINIE ORZEŁ
Czy pokazywanie prawie ośmiogodzinnego filmu jest szaleństwem? Oczywiście, ale w tym tkwi sedno tegorocznej edycji festiwalu. „Szatańskie Tango” węgierskiego reżysera Béla Tarra, stawianego w jednym rzędzie z takimi reżyserami jak Ozu, Antonioni, czy Tarkowski, hipnotyzuje widzów długimi ujęciami, które miały stanowić odpowiedź na często przekoloryzowany chaos kultury wizualnej lat 90.

PLAC PRAW KOBIET
Na Placu Praw Kobiet, przez cały okres trwania festiwalu, nastąpi możliwość przyjrzenia się raz jeszcze uczestniczkom i uczestnikom Strajków Kobiet z 2020 roku, którym zostanie poświęcona wystawa plenerowa. Ponadto, w przestrzeni pobliskiego BCF-u, będzie prezentowany niezwykły, zrealizowany w technice VR, film Joanny Popińskiej pod tytułem „The Choice”. Debata na temat aborcji bywa pełna emocji i kontrowersji. Należy jednak pamiętać, że za każdą decyzją kryje się odrębna ludzka hisroria. "The Choice" pozwala widzowi spojrzeć na tę złożoną kwestię z niepowtarzalnej perspektywy.
Korzystając z technologii VR, zaprasza widzów do osobistej, intymnej rozmowy z Kristen - rdzenną mieszkanką Teksasu.

KINO NA SUFICIE
Cytując klasyka: „Lubię wracać tam gdzie byłem” - tym bardziej jeśli jest tam dobra kawa, a co ważniejsze dobra energia i… sufit! Kolejny raz będzie okazja zawitać do kawiarni Landschaft przy ulicy Gimnazjalnej, tym razem, żeby przypomnieć sobie niesamowity dreszczowiec neo-noir na pograniczu jawy i snu, czyli „Blue Velvet” Davida Lyncha (czystego szaleństwa bez Davida Lyncha być nie może!).

RAZEM Z UKRAINĄ
Fakt, że za polską granicą od wielu miesięcy toczy się wojna, to szaleństwo w czystej postaci. Festiwalowa środa w całości poświęcona będzie tematyce konfliktu i spotkaniom z gośćmi, którzy przedstawią publiczności bezpośrednią relację z tego, co dzieje się na terenie Ukrainy (Maciej Matowski i Justyna Gotowicz). Poza spotkaniem i wystawą fotografii, odbędzie się projekcja najlepszego polskiego filmu tegorocznego festiwalu Millenium Docs Against Gravity i jedynego długometrażowego polskiego filmu prezentowanego w Cannes, czyli „Skąd dokąd” Macieja Hameli, a także krótkometrażowych filmów twórców z Ukrainy.

KINO OGRODOWE I „PLENERÓWKA”
Kino ogrodowe to forma projekcji, w której festiwalowicze wyjątkowo się rozsmakowali. Grzegorz Kaczmarek w festiwalowy czwartek ponownie zaprosi widzów do swojego gościnnego ogrodu, ale tym razem atmosfera może stać się nieco straszniejsza – należy spodziewać się mięsożernych roślin!
Film pod tytułem „Sklepik z horrorami”, co prawda bardziej bawi niż straszy, jednak w otoczeniu flory ulicy Cieszkowskiego można spodziewać się wszystkiego - na pewno leżaków, popcornu i dobrej zabawy. Podobnie będzie w festiwalową sobotę, bowiem na terenie parkingu Miejskiego Centrum Kultury pod hasłem PLENERÓWKA odbędą się pokazy plenerowe innych szalonych filmów (m.in. „Leon“, „Mad max: Na drodze gniewu“.

SZALEŃSTWO W MÓZGU
Tradycyjnie, festiwalowych wydarzeń nie zabraknie również w Mózgu, gdzie powróci kolektyw Nurt movie, który zaproszą widzów na „Odlot” w reżyserii Milosa Formana. Po pokazie zaprezentowany zostanie (nakręcony częściowo w Mózgu) najnowszy film bydgoskiego reżysera Wojciecha Gostomczyka pod tytułem „Leon”. Bohater filmu - Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz – zaraz po projekcji wykona performance. Tego wieczoru odbędą się także wydarzenia muzyczne. DJ LENAR zagra koncert muzyki filmowej do fragmentów „Solaris mon amour”, a zaraz po nim odbędzie się kuratorski pokaz teledysków Adama Piaseckiego.

BEZDROŻA AMERYKI POŁUDNIOWEJ
Ważnym filmem tegorocznych Przeźroczy jest, prezentowany dotąd tylko na festiwalu Młodzi i Film, „Postcards from the verge” w reżyserii Natalii Koniarz ze zdjęciami bydgoskiego operatora Stanisława Cuske. Twórcy spotkają się z publicznością, by opowiedzieć o kulisach powstawania tego niesamowitego portretu i ich wspólnej podróży przez Amerykę Południową. Duet ten warto śledzić już teraz.

LET’S GO CRAZY
Wszystkie festiwalowe wydarzenia skierowane są nie tylko do miłośników sztuki filmowej. Organizatorzy serdecznie zapraszają na znalezienie w szalonym pędzie życia czasu na szaleństwo festiwalowe, które w tej edycji widoczne będzie na każdym kroku.
przygotowano 7.08.2023 Koloroffo

Czytany 224 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 sierpień 2023 20:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama