cinema.pl Newsy Dnia

wtorek, 30 sierpień 2022 23:12

Nano Film Festival | 21-23.10 Kino Kijów Kraków

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zbliża się termin końcowy zgłaszania filmów krótkometrażowych na pierwszą edycję Nano Film Festival. Inicjatorem Festiwalu jest Fundacja Film&Art., zajmująca się organizacją wysokiej jakości wydarzeniami filmowymi i teatralnymi. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Robert Gliński – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, wykładowca reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi i w Gdyni.

 

„Gatunek Nano – krótki film fabularny jest na topie. Jego popularność będzie rosła. Po kamerę, a czasem po komórkę, sięgają nowi fani kina, by opowiadać o swoim świecie: o miłościach, marzeniach i obsesjach” mówi były rektor łódzkiej filmówki.

Festiwal przyjmie jedyny w swoim rodzaju charakter. Jury nie chce jedynie oceniać powstających dzieł. Liczy się rozwój, praca nad warsztatem, wymiana doświadczeń. Po każdym pokazie konkursowym zaprezentowane filmy, zostanę omówione. Robert Gliński podzieli się z autorami oraz publicznością swoimi uwagami. Pokazom będą towarzyszyć warsztaty oraz wykłady mistrzowskie.

Dziś powstaje dużo krótkich fabuł. Kręcą profesjonaliści, studenci, fani, hobbyści, amatorzy. To produkcje realizowane w szkołach filmowych jako dyplomy, w ramach konkursów czy specjalnych projektów lub niezależnych inicjatyw. Są i komedie, i dramaty, i gatunki wymykające się definicjom. Popularność krótkich fabuł rośnie i będzie rosnąć. Rozwój Internetu, nowe portale i aplikacje pozwalają Twórcom dotrzeć do szerszej publiczności. Krótkometrażowy film fabularny staje się lustrem współczesności, co wcale nie znaczy że to forma łatwa i oczywista.

Jak zauważa Dyrektor Festiwalu: „Pisząc scenariusz, pracując nad scenopisem, potem w czasie zdjęć czy w trakcie montażu, autorzy zderzają się z problemami krótkiej fabuły. Bo opowiedzieć obrazami coś krótko, a jednocześnie sensownie to nie lada sztuka. Czym krótka fabuła różni się od długiej? Czy reżyseria filmu krótkiego polega na tym samym, co filmu o długiej fabule? Jakie zasady rządzą dramaturgią krótkometrażowej fabuły? Będę wspólnie z autorami zastanawiać się, co zrobić, aby ich krótkie filmy były coraz lepsze”.

Festiwal odbędzie się między 21 a 23 października 2022 roku w Krakowie, w kinie Kijów.

Widzowie zostaną zaproszeni również na platformę Playkraków, na której zostaną zaprezentowane wybrane tytuły.

Autorzy krótkich metraży fabularnych (do 30 minut) mogą przesyłać filmy do 30 września 2022 r.

Konkursowe filmy oceniać będzie jury, które przyzna nagrody w kategoriach: najlepszy reżyser/ najlepsza reżyserka, najlepsza kreacja aktorska, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka oryginalna. Za najlepszy film, swoją nagrodę wręczy również publiczność. „Termin nanometr jest używany często w atomistyce. Mam nadzieję, że krótkie filmy pokazane na naszym festiwalu będą miały siłę atomu!” – Robert Gliński.

Linki: Formularz zgłoszeniowy: https://www.nanofilmfestival.com/zglos-film/

Regulamin: https://www.nanofilmfestival.com/regulamin/

Strona Nano Film Festival: https://www.nanofilmfestival.com/ Facebook: https://www.facebook.com/nffcracow Instagram: https://www.instagram.com/nanofilmfestival/

Czytany 399 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 30 sierpień 2022 23:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama