cinema.pl Newsy Dnia

poniedziałek, 27 czerwiec 2022 16:03

20 lat toruńskiego festiwalu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze to festiwal, który wyróżniają oryginalność i niepokorność, startuje już jutro w Toruniu.

Kierunki rozwoju festiwalu wytycza nie tylko szaleńczy pęd kinematografii, ale także twórczy zamęt artystycznych głów, kreatywność, radość tworzenia. Jedno się nie zmienia od lat — „wrodzony” brak festiwalowego nadęcia.

W czym przejawia się zaś niepokorność Tofifest. Kujawy i Pomorze?

W każdym elemencie jego funkcjonowania! To słowo-klucz, które otwiera (i zawiera w sobie) całe bogactwo festiwalowego programu, funkcjonowania imprezy w przestrzeni, a nawet jego identyfikację wizualną.

Kręgosłup ideologiczny festiwalu to NIEPOKORNOŚĆ, to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych twórców, wciąż niepoznanych kinematografii, zaskakującego łączenia w programie różnych esencji X Muzy. To właśnie magnetyzujący, twórczy niepokój powoduje, że festiwal ten jest niepowtarzalny.

Tofifest. Kujawy i Pomorze to festiwal frapujących seansów filmowych, długich rozmów, nawiązywania kontaktów i nieszablonowej edukacji. To festiwal otwierania horyzontów sztuki filmowej na każdego, nie tylko na wybranych.

Kilka dni temu mieliśmy okazję spotkać się z Dyrektorką festiwalu Kafką Jaworską:

Tofifest trwa kilka dni, ale przygotowania do niego trwają cały rok...

W tym roku festiwal będzie obchodził swoje 20. urodziny. Zapytaliśmy Kafkę jak festiwal, kino zmieniło się przez te dwie dekady...

https://www.szybkiplik.pl/e6Ku5gpt2P

... a jak sie ma polskie kino?

Polskie kino ma się coraz lepiej, coraz częściej wychodzą filmy ambitne. Czy przyczyną tego są młodzi twórcy?

 

Podczas festiwalu jedną z najstarszych nagród są FLISAKI, czyli nagrody dla twórców z kujawsko-pomorskiego. w tym roku dostaną go Panowie Krystian Pesta z Torunia oraz Tomasz Ziętek z Inowrocławia.

FLISAKI to jednak nie jedyne nagrody na TOFIFEST...

...będą tez nagrody SPECJALNE.

Podczas wywiadu padło parę nazwisk gości, którzy się pojawią. Wiadomo, że nie jest to lista zamknięta. Czy coś przez te 20 lat zaskoczyło Kafkę w kontakcie z gośćmi?

 

Foto: mat. pras. / Maciej Wasilewski

Czytany 375 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 czerwiec 2022 21:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama