Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Newsy Dnia

piątek, 24 czerwiec 2022 00:04

BRAĆ w listopadzie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W dniach 25 – 27 listopada Miejski Dom Kultury w Barcinie będzie organizatorem trzeciej edycji BARĆ FIM FESTIWALU. 

 

O tym, że najlepsze są małe kina pisał poeta, o tym, że dziesiąta muza jest czymś magicznym, co potrafi zmieniać nasze spojrzenie na otaczającą rzeczywistość , świat przekonał się niejednokrotnie. Podejmując się wyzwania jakim jest organizacja Barć Film Festiwalu, chcemy zaprosić Państwa do krainy filmu, pokazać jego piękno,  odkrywać  tajemnice… Przez wszystkie festiwalowe dni chcemy się  spotykać, aby rozmawiać językiem kina, który zmienia się jak każdy żywy język, ale  zawsze opowiada ważne historie.  Wierzę, że uda się nam wszystkim, organizatorom i widzom, dostrzec te wartości, płynące ze srebrnego ekranu, które dadzą  asumpt do przeżycia katharsis. 

Wspólnym mianownikiem wszystkich działań festiwalowych jest idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważonego rozwoju, ekologii. Wierzymy, że sztuka ma moc korygowania rzeczywistości, pisania nowych mitologii i katechizmów. Chcemy pokazywać filmy, które w sposób przekonujący oddziałują na umysły i serca widzów, ukazując zmagania ludzi żyjących w tradycyjny sposób, czasem w oddaleniu od wielkich metropolii, a czasem w ich samym środku. Pokazujemy, jak ludzie kultywują tradycję albo z nią dyskutują. Jak walczą o progres, ale jednocześnie celebrują emocjonalny i praktyczny związek ze swoim skrawkiem ziemi, pola, lasu, wody. Jak rozciągają swoje działanie pomiędzy uczestnictwem w cywilizacyjnym pędzie a próbą złapania tego, co stałe, ważne, wartościowe. Jak wadzą się ze starymi zabobonami, ale potrafią też uszanować ludzi, którzy w nie wierzą. Lub przeciwnie: jak buntują się wobec zastanego świata i próbują go zburzyć, tworząc coś nowego.

Najbardziej interesuje nas spojrzenie, które wierzy we wspólnotę, w rozwój, w przyszłość dla świata na racjonalnych, rozsądnych zasadach. Z poszanowaniem tego, co obce, inne, czy arbitralnie pozbawione podmiotowości (jak powietrze, drzewo, pszczoła - ale też figura „obcego”). 

 

Czytany 173 razy Ostatnio zmieniany piątek, 24 czerwiec 2022 00:08

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież