cinema.pl Newsy Dnia

wtorek, 21 czerwiec 2022 14:33

FLISAKI dla Pesty i Ziętka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Najstarszą nagrodą MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przyznawaną przez Prezydenta Miasta Torunia dla twórcy pochodzącego z regionu uhonorujemy w tym roku dwóch aktorów młodego pokolenia urodzonego w Toruniu Krystiana Pestę oraz pochodzącego z Inowrocławia Tomasza Ziętka.

 

Krystian Pesta, Kujawsko-Pomorska Nagroda Filmowa Flisak Tofifest 2022

Krystian Pesta powiedział w jednym z wywiadów „W aktorstwie pociąga mnie to, że wcielając się w różne role mogę przeżyć kilka żyć, odkryć różne charaktery i temperamenty". Pesta jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Już na studiach otrzymał w 2016 roku Nagrodę Publiczności dla Najbardziej Elektryzującego Aktora na 34. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych.

Ma na swoim koncie role w „Belfrze", gdzie wcielił się postać Borysa, oficera Centralnego Biura Śledczego, w „Klangorze" z doskonalą rolą policjanta Huberta oraz w serialu „Rojst". Zagrał również u Dariusza Gajewskiego w „Legionach" oraz u Macieja Kawulskiego w „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Największy rozgłos przyniosła mu rola niebezpiecznego szaleńca Horsta Zeigera w popularnym serialu „Behawiorysta" na podstawie powieści Remigiusza Mroza.

Tomasz Ziętek, Kujawsko-Pomorska Nagroda Filmowa Flisak Tofifest 2022

O Tomaszu Ziętku, Manuela Gretkowska powiedziała po pokazie filmu „Żużel": „Jest rewelacyjny, bezbłędnie łącząc chłopięcość z męskością̨. Amant, rycerz, łobuz." Ziętek jest jednym z najbardziej hipnotyzujących aktorów młodego pokolenia. Na ekranie zadebiutował w 2011 roku epizodem w filmie „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł".

Momentem przełomowym w jego karierze była rola w Rudego w „Kamieniach na szaniec" z 2014 roku. Rok później zagrał w nagradzanym „Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej (laureatki Złotego Anioła Tofifest), a rok później w „Konwoju".

Rola w „Cichej Nocy" Piotra Domalewskiego (2017) przyniosła mu pierwsze wyróżnienia — otrzymał Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, był także nominowany do Orła. Kolejną nominację do Polskiej Nagrody Filmowej przyniosła mu rola w głośnym „Bożym Ciele" Jana Komasy (2019). W kolejnym roku pojawił się w filmie „Żużel" Doroty Kędzierzawskiej, w którym wcielił się w utalentowanego żużlowca Lowę.

Największe aktorskie wyzwania i laury przyszły w 2021 roku. Tomasz Ziętek zagrał Jurka Popiela w produkcji „Żeby nie było śladów" opowiadającej o poruszającej sprawie Grzegorza Przemyka oraz młodego policjanta Roberta w mrocznym, osadzonym w latach 80. „Hiacyncie" w reż. Piotra Domalewskiego. Za pierwszą z ról otrzymał „Złotego Szczeniaka" na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa, za drugą był nominowany do prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Flisak - najstarsza nagroda

Flisak Tofifest jest najstarszą nagrodą naszego festiwalu. Przyznawany jest nieprzerwanie od pierwszej edycji, przez prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Wśród jego laureatów znaleźli się: Tomasz Wasilewski, Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Żak, Grażyna Szapołowska, Jakub Gierszał, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki czy Joanna Koroniewska.

 

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze potrwa od 28 czerwca do 3 lipca i odbędzie się jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy. Czekają nas zatem projekcje stacjonarne, jak i w wersji online.

Jedno się nie zmieni, Tofifiest będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

 

- - - 

 

Tofifest 2022, stacjonarnie i online: Widzów z całej Polski zapraszamy na projekcje stacjonarne w Toruniu oraz korzystania z programu festiwalu w formule online. Projekcje na platformie internetowej będą dostępne nieprzerwanie od 30 czerwca do 11 lipca 2021 roku. Tytuły obecne na festiwalowej platformie online, dostępne będą przez cały okres trwania festiwalu.

Wszelkie informacje o nadchodzącym festiwalu znajdziecie na tofifest.pl

Na bieżąco informujemy o festiwalu także na Facebooku i Instagramie

- - - 

 

Mecenasi i sponsorzy

 

Mecenasem MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze jest Miasto Toruń (wysokość dotacji 450.000 zł), Partnerem Głównym Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Sponsorem Głównym TZMO S.A. i Marka Bella, Sponsorami Nova Trading S.A., ONDE S.A. , PGE Toruń S.A., Urbitor Sp. z o. o. , Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu, Studio Podłóg Ablux.

Czytany 270 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 czerwiec 2022 14:40

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama