cinema.pl Newsy Dnia

niedziela, 22 sierpień 2021 16:55

Węgierska Wiosna Filmowa Jesienią

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Działająca od 20 lat Fundacja Cracovia Express zainicjowała swój festiwal promujący kinematografię węgierską w 2001 roku i od tego czasu impreza podbiła całą Polskę. Celem festiwalu jest umożliwienie polskim kinomanom zapoznania się z najnowszymi filmami węgierskimi nagrodzonymi na węgierskich i międzynarodowych festiwalach, oraz przybliżenie obrazu rzeczywistości współczesnych Węgier. Dzięki festiwalowi najnowsze dzieła kina węgierskiego mają szansę dotrzeć do polskiej publiczności także i w 2021 roku.

 

Festiwal w tym roku zaplanowany jest w formie hybrydowej – w ramach pokazów na żywo i w obliczu epidemii, wzorem tegorocznej Budapeszteńskiej Wiosny Filmowej w Budapeszcie: online, dzięki czemu najnowsza węgierska produkcja filmowa dotrze do znacznie szerszego grona publiczności polskiej, w tym przede wszystkim do młodzieży, naszą grupą odbiorców jest bowiem przede wszystkim młodzież szkolna i akademicka, studenci, oraz grono zainteresowanych Węgrami i sympatyków kultury węgierskiej.

 SPODZIEWANE EFEKTY

Z dumą możemy oświadczyć, że każda dotychczasowa edycja Węgierskiej Wiosny / Jesieni Filmowej – w tym także 13. edycja, poparta przez Instytut Felczaka w 2019 roku – zwieńczona została dużym sukcesem. Festiwal odwiedza w każdym roku ponad 1500 osób, w prasie i mediach pojawia się z edycji na edycję ponad 120 publikacji, a na otwarciu przeglądu filmu węgierskiego w Krakowie zazwyczaj jest pełna widownia. Największą popularnością przegląd filmu węgierskiego cieszył się w Krakowie, gdzie poza promocją w mediach wykupiliśmy kampanię plakatowania na terenie całego miasta oraz kampanię reklamową w komunikacji miejskiej, gdzie na ekranach wyświetlano nasz film promocyjny. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości, m.in. Konsul Generalna Węgier w Krakowie, dr Adrienne Körmendy. Edycja festiwalu w 2019 roku cieszyła się dużym powodzeniem również w innych miastach – węgierskie filmy obejrzały aż 1725 osób, sukces ten był ewidentnym wynikiem współpracy i wparcia ze strony Instytutu Felczaka – za którą pomoc jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Efekty społeczne: Budowanie pozytywnego wizerunku Węgier i Polski w obu krajach, pogłębianie współpracy z instytucjami w Polsce i na Węgrzech, aktywne promowanie węgierskiej kultury szczególnie wśród osób młodych, zwiększone zainteresowanie współczesnym filmem węgierskim oraz kulturą Węgier, utrzymywanie tożsamości kulturowej filmu środkowo-europejskiego oraz jego tradycji, jako alternatywy dla amerykanizacji i unifikacji kinematografii, pozytywne kreowanie wizerunku Węgier w Polsce i Polski na Węgrzech (duża część wywiadów i materiałów promocyjnych ukazuje się w języku węgierskim i trafia do czytelników węgierskich). Węgierska Wiosna / Jesień Filmowa jest istotnym i lubianym przez publiczność, znanym wydarzeniem, które budując z roku na rok „most kinematografii” pomiędzy Polską a Węgrami pozytywnie wpływa na codzienne życie polsko-węgierskich wzajemnych stosunków kulturalnych. – podobnie, jak Polska Wiosna Filmowa organizowana od 27 lat w Budapeszcie.

 

PROGRAM

Węgierska Wiosna/Jesień Filmowa w Polsce to unikalny w skali europejskiej cykliczny festiwal poświęcony kinematografii węgierskiej organizowany przez Polsko-Węgierską Fundację Kulturalną Cracovia Ekspres od roku 2001. Nasz festiwal w ciągu dwóch dekad stał się ogólnopolską tradycją, stwarzającą okazję do aktywnego dialogu kulturowego i wymiany zawodowej. Z roku na rok 10 – i z edycji na edycję więcej – polskich miast dołącza się do naszego przeglądu, aby umożliwić swoim widzom poznanie wybitnych dzieł i przedstawicieli węgierskiego kina współczesnego. 

Podczas tegorocznej, jubileuszowej imprezy zaprezentowanych zostanie 15 najciekawszych, nagradzanych filmów węgierskich ostatnich lat, w tym 6 filmów pełnometrażowych i 9 krótkometrażowych. 15. Węgierska Jesień Filmowa odbędzie się w Polsce w dniach 10-24 października 2021 roku, uroczyste otwarcie 10 października w Kinie Pod Baranami, w Krakowie. 

Gościem specjalnym festiwalu będzie Ágnes Kocsis, węgierska reżyser nagrodzona na MFF w Cannes.

Filmy Fabularne:

1. Kocsis Ágnes: Éden (2020, ’153)

2. Tóth Barnabás: Akik maradtak (2019, 84')

3. Bergendy Péter: Trezor (2018, 75')

4. Nagy Zoltán: Szép csendben (2019, 80')

5. Bodzsár Márk: Drakulics elvtárs (2019, 95')

6. Orosz Dénes: Seveled (2019, 90')

Filmy krótkie:

1. Buda Flóra Anna: Entropia (2018, 10')

2. M. Tóth Géza: Matches (2019, 12')

3. Rofusz Ferenc: Az utolsó vacsora (2019, 9')

4. Ulrich Gábor: Dűne (2020, 4')

5. Dudás Balázs: Két csík (2019, 31')

6. Bernáth Szilárd: Szabadok (2019, 18')

7. Hódi Jenő: Hagyaték (2020, 25')

8. Dombrovszky Linda: Újjászületés (2019, 12')

9. Witek Ducki: Egy nap a határon (2019, 26')

 

XV WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA JESIENIĄ 2021

OPISY FILMÓW

Filmy pełnometrażowe:

Éden/Eden 2020, 153’

Reżyseria i scenariusz: Ágnes Kocsis

Obsada: Lana Barić, Daan Stuyven, Lóránt Bocskor-Salló 

Bohaterka filmu Éva jest uczulona niemal na wszystko, aby chronić swoje zdrowie nosi specjalny skafander. Skazana na życie w całkowitej izolacji, ma ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się psychiatra, który postanawia sprawdzić, czy dolegliwość Évy jest prawdziwa, czy może to tylko wytwór jej wyobraźni. 

Drakulics elvtárs/ Towarzysz Drakulics 2019, 95'

Reżyseria i scenariusz: Márk Bodzsár 

Obsada: Ervin Nagy, Zsolt Nagy, Lili Walters

Wampiry są wśród nas, ale bez obaw, węgierskie tajne służby są na ich tropie, uzbrojeni w czosnek, w chwili zagrożenia nie zawahają się go użyć. Węgry, lata 70-te, Towarzysz Fábián po powrocie do kraju z kubańskiej rewolucji, otwiera prężnie działające centrum krwiodawstwa. Jego nadzwyczajnie młody wygląd i ekscentryczny styl bycia wzbudzają podejrzenia tajniaków, którzy zaczynają śledzić poczynania tajemniczego towarzysza.

"Drakulics elvtárs" w 2020 roku zdobył 4 węgierskie nagrody filmowe, nagrodę za najlepszy scenariusz podczas Katalońskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Stiges oraz został wybrany najlepszym filmem na Festiwalu Filmowym Fantaspoa.

Seveled/ Trudno tak 2019, 90'

Reżyseria: Dénes Orosz 

Scenariusz: Dénes Orosz, Zsuzsi Várady

Obsada: Béla Mészáros, Réka Tenki, Juli Básti

Gergő chcąc uszczęśliwić ciężko chorą matkę postanawia skłamać i oznajmia jej, że w końcu zostanie babcią. Co więcej, do szpitala przyprowadza swoją irytującą sąsiadkę, byłą striptizerkę, której największym atutem jest piąty miesiąc ciąży. Kiedy "babcia" ze szczęścia wraca do zdrowia, sprawy zaczynają się komplikować, kłamstwa piętrzyć, a domniemani rodzice nie mogą znieść swojego towarzystwa.

Akik maradtak/ Ci, którzy pozostali 2019, 84'

Reżyseria: Barnabás Tóth 

Scenariusz: Barnabás Tóth, Klára Muhi

Obsada: Károly Hajduk, Abigél Szőke, Mari Nagy

Aldó ginekolog po czterdziestce i szesnastoletnia Klára tracą rodziny podczas Holokaustu. Gdy ich ścieżki przecinają się po zakończeniu wojny, szybko rodzi się między nimi głęboka przyjaźń, jednak z powodu różnicy wieku otoczenie spogląda na nią nieprzychylnie. Tymczasem w tle rozgrywa się czerwony terror lat pięćdziesiątych.

W 2020 roku film zdobył 5 węgierskich nagród filmowych, został wybrany najlepszym filmem na Festiwalu Filmów Żydowskich w Atlancie a także na Festiwalu Filmów Żydowskich w Moskwie, zdobył specjalne wyróżnienie na Festiwalu kina środkowoeuropejskiego w Peru i Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii.

Szép csendben 2019, 80'

Reżyseria: Zoltán Nagy

Scenariusz: Zoltán Nagy, János Antal Horváth

Obsada: Gábor Máté, Erik Major, Lulu Bognár

Dávid jest utalentowanym solistą śpiewającym w młodzieżowym zespole, kiedy do grupy dołącza niepełnoletnia wiolonczelistka Nóri, chłopak nabiera podejrzeń, że między nią a 60-letnim dyrygentem jest zbyt duża zażyłość. Zaczyna mieć obsesję na punkcie rzekomego romansu i postanawia odkryć prawdę.

Film zdobył specjalne wyróżnienie na festiwalu filmowym w Parmie w 2020 roku.

 

Trezor/Skarbiec 2018, 75'

Reżyseria: Péter Bergendy

Scenariusz: Norbert Köbli

Obsada: Zsolt Anger, Péter Scherer, 

Klucze do skarbca Ministerstwa Spraw Wewnętrznych giną w czasie rewolucji październikowej. Kilka dni po upadku powstania policja wyciąga z więzienia włamywacza i zleca mu otwarcie sejfu, to co znajdują za jego drzwiami rozpoczyna ekscytującą, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji fabułę, w której nic i nikt nie jest tym czym się wydaje.

„Trezor” był pierwszym w historii Węgier filmem telewizyjnym nominowanym do nagrody Emmy i zdobył 8 węgierskich nagród filmowych oraz nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Parmie w 2019 roku.

 

Filmy krótkometrażowe:

Entropia 2018, 10'

Reżyseria i scenariusz: Flóra Anna Buda

Edycja: Vanda Grácz

Entropia to film animowany ukazujący trzy równoległe rzeczywistości, gdzie trzy młode kobiety żyją w różnych okolicznościach, jednak żadna z nich nie może być szczęśliwa bez pozostałych. Monotonia sprawia, że są sfrustrowane i nie mogą zaspokoić swoich pragnień. Nagły błąd w systemie rujnuje dotychczasową równowagę i pozwala rozpocząć coś nowego.

Film zdobył nagrodę Teddy za najlepszy film krótkometrażowy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2019 roku.

 

Matches/Zapałki (animacja) 2019, 12'

Reżyseria i scenariusz: Géza  M. Tóth 

Niepozorna zabawa zapałkami urzeczywistnia marzenia małego chłopca. Film, który powstał na podstawie wywiadu z siedmiolatkiem, zabiera nas do wspaniałego świata dziecięcej wyobraźni nieznającej granic. 

Film zdobył wiele nagród m.in. na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Nowym Jorku oraz na Festiwalu Filmowym w Londynie.

 

Az utolsó vacsora/ Ostatnia Wieczerza 2019, 9'

Reżyseria i scenariusz: Ferenc Rofusz

Realizując animowaną wersję "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci reżyser chciał na nowo zachwycić publikę jednym z największych skarbów zachodniej kultury. Mocno zaakcentowano fakt, że fresk przedstawiający naszą przemijającą egzystencję może ulec zniszczeniu, podczas gdy jego przesłanie miłości i odkupienia jest ponadczasowe. 

"Ostatnia Wieczerza" zdobyła nagrodę za najlepszy animowany film krótkometrażowy na Międzynarodowym Festiwalu Kina Chrześcijańskiego oraz Węgierską Nagrodę Filmową za najlepszą animację.

 

Dűne 2020, 4'

Reżyseria: Gábor Ulrich

Głosy jako świadkowie. Są wypłukiwane przez wspomnienia i półsny. Wciąż zaskakiwany widz prowadzony jest zręcznie pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością.

 

Két csík/Dwa Paski  2019, 31'

Reżyseria i scenariusz: Balázs Dudás

Obsada: Eliza Sodró, Benett Vilmányi

Zaniepokojona Liza całą noc na próżno czeka na powrót jej ukochanego Gábora, któremu ma do przekazuje bardzo ważną wiadomość. Rankiem jest rozczarowana jego reakcją, czy będzie to punkt zwrotny w ich związku? 

 

Szabadok 2019, 18'

Reżyseria: Szilárd Bernáth

Scenariusz: Szilárd Bernáth, Bálint Csaba

Obsada: Benett Vilmányi, Andrea Ladányi, László Fehér

Rok 1956, węgierski młodzieniec z zadrą w sercu wobec swojej ojczyzny próbuje pomóc Sowietom w stłumieniu rewolucji w Budapeszcie. W racjonalnych działaniach przeszkadza mu wciąż uciążliwie dźwięcząca w głowie melodia starej piosenki.

 

Hagyaték 2020, 25'

Reżyseria: Jenő Hódi

Scenariusz: Jenő Hódi, Árpád Hermán

Obsada: Ági Gubik, Tibor Szervét, Miklós Székely B.

Czarno – biały film, zrealizowany w stylu Noir, nawiązujący do twórczości amerykańskiego pisarza Ambrose'a Bierce'a. Akcja rozgrywa się w scenerii Budapesztu owładniętego II wojną światową w 1944 roku. Ukazuje społeczne nastroje i różnorodne emocje wywołane egzekucją tysięcy węgierskich Żydów nad Dunajem.

 

Újjászületés 2019, 12'

Reżyseria i scenariusz: Linda Dombrovszky

Obsada: Zsolt Trill, Zoltán Cservák, Pál Mácsai

Oparta na faktach historia więźnia syberyjskiego gułagu niosąca przesłanie, że nawet w czasie niewyobrażalnego cierpienia i okrucieństwa, pozostaje w nas pierwiastek ludzkiej wrażliwości.

 

A kockaember 2017, 18'

Reżyseria: Linda Dombrovszky

Scenariusz: György Somogyi

Józsi niemal od zawsze pracował w fabryce klocków, której podporządkował całe swoje życie, dlatego gdy zostaje zmuszony do przejścia na przedwczesną emeryturę, jego świat się rozpada. Zagrożona zostaje także jego tajna misja, ściśle związana z miejscem pracy.  

Film zdobył 15 nagród i 4 nominacje.

 

Egy nap a határon/Dzień na granicy 2019, 26'

Reżyseria: Witek Ducki

Film ukazuje niezwykłą solidarność narodu węgierskiego wobec Polaków, gdy we wrześniu 1939 roku Węgry udzieliły schronienia tysiącom polskich uchodźców, uciekającym przed niemieckim agresorem, mimo obowiązującego oficjalnego sojuszu niemiecko – węgierskiego.

 

Batory Ekspress (online)

Film, który powstał z okazji 20-lecia Centrum Węgierskiego w Krakowie przypomina Nam niesamowity projekt kulturalny o nazwie Batory Express. W 2011 roku stara Nyska przemierzała Polskę i Węgry w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czy stare przysłowie Polak, Węgier dwa bratanki jest wciąż aktualne, czy jednak to zapomniany mit.

 

PARTNERZY, PATRONAT

Pomysłodawcą i głównym organizatorem programu od samego początku jest Fundacja Cracovia Express (Cracovia Expressz Alapítvány). Naszymi polskimi partnerami są, zgodnie z naszą tradycją, przede wszystkim ośrodki kultury i filmowe organizacje pozarządowe w Polsce, a także media oraz największy w Polsce portal internetowy poświęcony kinu i festiwalom filmowym: www.mojekino.pl:

Nasi partnerzy kinowi:

 Kino Światowid, Katowice, ul. 3 maja 7.

 Kino Sokół, Nowy Sącz, ul. Długosza 3.

 Kino Centrum, Toruń, ul. wały gen. sikorskiego 13.

 Wojewódzki Dom Kultury, Rzeszów, ul. S. Okrzei 7

 Kino Charlie, Łódź, ul. Piotrkowska 203/205.

 Kino Muza, Poznań, ul. Św. Marcin 30

 Kino Pod Baranami, Krakkó, Rynek Główny 27.

 Kino Luna, Varsó, ul. Marszałkowska 28

 Kino Helios Nowe Horyzonty, Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21.

 Kino Chata Żaka, Lublin, ul. Radziszewskiego 16.

Po stronie węgierskiej współpracujemy z Narodowym Instytutem Filmowym. Od kilku lat patronat nad imprezą sprawuje Ambasada Węgier w Warszawie oraz Konsulat Generalny Węgier w Krakowie. 

Czytany 212 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 22 sierpień 2021 17:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama