cinema.pl Wywiady

piątek, 14 lipiec 2017 18:10

Aktorstwo jest najlepsze na świecie, jeżeli... Jakub Świderski dla cinema.pl

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pochodzi z Łodzi. Jest absolwentem PWST we Wrocławiu. Już pod koniec studiów debiutował na scenie w sztuce „Biedronki powracają na ziemię” (reż. Piotr Kruszczyński), która miała swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. W marcu do kin wszedł film "Wściekłość". Szerszej publiczności pokazał się również od strony muzycznej w programie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Poza tym "Przyjaciółki", "Ojciec Mateusz", "Klan" praca w dubbingu... Z Jakubem Świderskim, który chwilę temu został ojcem, mieliśmy okazję porozmawiać...

 

Ostatnio jest głośno o filmie "Wściekłość", który premierę miał w marcu, czym dla Ciebie była ta rola?

Aktorstwo jest najlepsze na świecie, jeżeli... Jakub Świderski dla cinema.plRola w filmie „Wściekłość była trochę spełnieniem moich aktorskich marzeń. Mogłem przez kilka tygodni się przygotowywać, trenować, próbować sceny. Nawet biegałem z reżyserem, rozmawiając tekstem scenariusza. Ten film tworzyliśmy. To nie było tylko granie, tylko czułem, że razem tworzymy coś szczególnego.

Wściekłość, to, wg mnie, stan jakiejś ostateczności... Czym jest dla Ciebie?  Jest to film opowiadający o ...

Ten film jest dla mnie ostrzeżeniem. Adam, którego gram jest nastawiony na siebie, swój rozwój, swoje szczęście, swoja kondycje... i wpada w ścieżkę bez wyjścia. Zapędza się tak daleko, że teraz już tylko ekstremalne przeżycia są w stanie zmusić go do opamiętania się czy zmiany czegoś w swoim zachowaniu. Adam to każdy z nas, jeśli się nie będziemy pilnowali i oddamy się hedonistycznej pokusie.

Ukończyłeś szkołę w 2009 jak wspominasz naukę, studia? Często się mówi, że czas spędzony na studiach jest jednym z lepszych? Jak Ty to odbierasz? A jaka była dla Ciebie ta rzeczywistość po?

Szkoła teatralna to dla mnie taki ciekawy okres, kiedy można bez konsekwencji testować siebie, rozciągać możliwości i uczyć się od już działających w zawodzie osób. To na pewno ciekawy klosz, a potem życie brutalnie weryfikuje tych, którym się wydawało, że coś im się należy :). Po szkole nie ma nic, chyba że zaczniesz chodzić na castingi, robić aktualne zdjęcia, grać, szukać, inicjować nowe projekty, poznawać ludzi, rozwijając się i powoli wchodzić w ten nieprzewidywalny świat.

Aktorstwo jest najlepsze na świecie, jeżeli... Jakub Świderski dla cinema.plJak traktujesz aktorstwo? Jako zawód, pasję, a może to i to?

Aktorstwo jest najlepsze na świecie jak jest, a jak nie ma co grać to jest to jeden z najtrudniejszych zawodów, ale na szczęście jest co grać i ludzie chcą mnie oglądać (śmiech). Dzięki temu byłem też wziąłem udział w TTBZ (Twoja Twarz Brzmi Znajomo – przyp. red.), które było dla mnie przygoda życia i wspaniała lekcja elastyczności, muzyczności, występów przed publicznością. Polecam każdemu (śmiech).

Stage Voices co to za cudo? Do kogo skierowane?

Stage Voice to studio muzyczne mojej zony Agi i moje. Tam uczymy każdego jak być coraz lepszym na muzycznej drodze, jak śpiewać coraz lepiej i mieć z tego jak największą przyjemność. To miejsce gdzie z 99% ludzi jesteśmy w stanie wycisnąć przyjemność ze śpiewania i słuchania tego śpiewania, oczywiście jeżeli uczniowie też pracują nad tym w domu :).

Miałeś tez do czynienia dubbingiem?. To jest chyba praca na głosie, którym musisz przekazać emocje... Wg mnie jest to chyba jedna z cięższych form aktorstwa?

Dubbing to kolejna forma aktorstwa, gdzie efektem jest tylko ścieżka dźwiękowa, czyli całe twoje skupienie i praca musi być słyszalna ... czyli wychodzą braki w dykcji, niewyspanie i inne rzeczy przytrafiające się młodym ojcom (śmiech) Uwielbiam dubbing - to taka niezwykle intensywna gimnastyka aktorska.

Teraz przygotowujesz się do najważniejszej roli... Jak samopoczucie? Trema jest?

A rola ojca - o tym na instagramie @super.tata

Czytany 919 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 lipiec 2017 15:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama