cinema.pl Wywiady

wtorek, 08 lipiec 2014 13:43

FPiBF po toruńsku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Największe przeboje muzyki filmowej w unikalnych plenerach gotyckiej starówki, uznani twórcy i młodzi debiutanci walczący o laury Przeglądu Konkursowego — Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej już od pięciu lat przyciąga do Torunia gwiazdy i początkujących wokalistów. Tegoroczna edycja odbędzie się od 31 lipca do 2 sierpnia 2014 roku.

 

mat.pras.Festiwal otworzy w czwartek (31 lipca) o godzinie 20.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa koncert niezapomnianych przebojów filmowych w wykonaniu zespołów „Alla Vienna” i „Vivid Singers”. Siedmiu instrumentalistów „Alle Vienny” związanych z Filharmonią Łódzką, Akademią Muzyczną i Filharmonią Świętokrzyską tworzy nowatorskie projekty, łączące różne gatunki muzyczne. „Vivid Singers” to mieszany chór kameralny, którego różnorodny repertuar obejmuje zarówno muzykę chóralną, jak i standardy muzyki rozrywkowej.

Drugi festiwalowy dzień zdominuje Przegląd Konkursowy, który odbędzie się w Teatrze „Baj Pomorski”. Młodych wokalistów i aktorów będzie oceniać jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego. W tym roku interpretacje młodych twórców oceniać będą także Jan Kanty-Pawluśkiewicz — uznany kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, Jan Poprawa — krakowski publicysta i krytyk muzyczny, scenarzysta wielu widowisk estradowych, a także znani z wcześniejszych edycji Magdalena Wojewoda-Mleczko — dyrektor programowa RMF Classic oraz Jan Wołek. Sekretarzem jury będzie Aniela Hebel-Szmak — wyjaśnia Andrzej Szmak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal wystartował w 2010 roku w Toruniu i mieliśmy okazję podziwiać wielu aktorów i aktorek. Wśród nich była Małgorzata Kożuchowska, która podczas pierwszej edycji miła kilka funkcji:

Jak sama przyznała, ze jedna z największych wyzwań jest bycie jurorka.

Na festiwalu usłyszymy największe szlagieru piosenki i muzyki filmowej. A czym jest muzyka dla Gosi?

Bardzo ciekawie zapowiada się także jedna z imprez towarzyszących festiwalowi — recital „Gdyby zegary poszły na wagary”, stworzony przez trzech wybitnych artystów: aktora Grzegorza Małeckiego, dziennikarza i satyryka Grzegorza Wasowskiego oraz kompozytora Macieja Małeckiego. Koncert odbędzie się drugiego dnia festiwalu, w piątek 1 sierpnia 2014 roku. Drugą imprezą towarzyszącą będzie koncert poświęcony twórczości Bartosza Chajdeckiego, kompozytora muzyki do jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat — „Czasu honoru” — oraz dramatu wojennego non-fiction „Powstanie Warszawskie”.

W 2013 mieliśmy okazje rozmawiać z młodsza koleżanka Małgorzaty Kożuchowskiej, która również pochodzi z Torunia. Olga Boładź opowiedziała o piosenkach, ktore podczas przedostatniej edycja zaśpiewała.

Dlaczego te utwory?

Na ten festiwal zapraszani sa aktorzy, których czasami mam okazję podziwiać od strony wolalnej. Zapytalismy Olgę czy w zwiazku z tym odczuwa tremę?

A jest jakaś recepta na tremę?

Wydarzeniem jubileuszowej edycji będzie plenerowy Koncert Galowy, który rozpocznie się o godzinie 20.30 w sobotę (2 sierpnia) na Rynku Nowomiejskim. Popularna aktorka młodego pokolenia, Katarzyna Dąbrowska, która wystąpiła w 2012 roku w Toruniu ze znakomicie przyjętym recitalem „Stan podgorączkowy. Osiecka filmowo”, w tym roku zaprezentuje się w roli prowadzącej Koncert Galowy. Partnerować jej będzie Bartosz Porczyk, polski aktor filmowy i telewizyjny, związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu — zapowiada Andrzej Szmak.

Podczas tegorocznego Koncertu Galowego słynne szlagiery filmowe usłyszymy między innymi w wykonaniu Katarzyny Żak, Grzegorza Małeckiego i Mai Kleszcz oraz laureatek ubiegłorocznej edycji festiwalu Pauliny Walendziak i Beaty Banasik.

Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

 

Czytany 1066 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 czerwiec 2017 14:39

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama