cinema.pl Wywiady

wtorek, 29 październik 2019 11:31

O "Mowie Ptaków" z Xawerym Żuławski oraz Sebastianem Fabijańskim

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

MOWA PTAKÓW, to kolejny film, który można było zobaczyć w Toruniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym TOFIFEST. Po projekcji widzowie mogli spotkać się z reżyserem Xawerym Żuławskim, aktorem Sebastianem Fabijańskim oraz producentem Marcinem Wierzchosławskim.

„Mowa ptaków” to niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. „Mowa ptaków” jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. Nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długie miesiące.

O „Mowie ptaków” zrobiło się głośno z powodu nieprzyjęcia filmu do Konkursu Głównego Festiwalu w Gdyni, mimo rekomendacji Zespołu Selekcyjnego. Po wielu publikacjach i protestach film został ostatecznie włączony do konkursu.

Bohaterami filmu są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa – nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Ci zepchnięci na margines bohaterowie muszą poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają dominująca postawą.

W Toruniu mieliśmy okazje porozmawiać z twórcami o filmie. 

Film zaczyna się w bardzo "toruński motyw", o co zapytaliśmy reżysera Xawerego Żuławskiego.

Film powstał na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego. Zapytaliśmy czy dla reżysera jest to pewien, ważny moment, etap...

W obsadzie, obok Sebastiana Fabijańskigo znaleźli się Andrzej Chyra, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Marta Żmuda Trzebiatowska, Wiktor Zborowski, Eryk Kulm, Jaśmina Polak, Katarzyna Chojnacka i Sebastian Pawlak.

Z taka obsadą dało ogarnąć się pracę na planie?

 

Zapytaliśmy Sebastiana Fabijańskiego o filmie, który nie jest zwykłą opowieścią, historią...

 ... w filmie jest wiele odniesień do ... filmu...

Film o artystach, ale czy tylko...

Na koniec zapytaliśmy aktora o współracę z reżyserem.

Okazuję się, że Sebastian na początku dostał propozycje zagrania innej postaci w filmie. Zagrał jednak Mariana, który był łatwym bohaterem. Sposoby na tzw. "wyjście z roli" Sebastiana, to...

 

 

Czytany 814 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 grudzień 2019 16:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama