cinema.pl Wywiady

poniedziałek, 28 październik 2019 10:58

Filmy krótkometrażowe wymagają innej narracji - Robert Wichrowski dla cinema.pl

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wczoraj w Toruniu zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Rozdano nagrody za NIEPOKORNOŚĆ, którą otrzymali Krzysztof Globisz, Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski czy Dawid Ogrodnik (rozmowy wkrótce na naszym portal). Nagrodę z rąk Prezydenta Michała Zaleskiego otrzymał Robert Wichrowski.

 

Reżyser i scenarzysta. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, doktorat uzyskał na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. Ukończył też mistrzowski kurs reżyserii Andrzeja Wajdy. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, opiekun artystyczny etiud studenckich nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Reżyser seriali, reklam i teledysków. Zrealizował szereg filmów dokumentalnych, m.in. Łzy mistrzów wyróżniony na Festiwalu w Mediolanie i W cieniu K2 nagrodzony Grand Prix w czeskich Teplicach. Jego debiut fabularny ― Francuski numer ― w 2006 roku uznany został najlepszą polską komedią na Festiwalu w Lubomierzu. Jego kolejne filmy ― dramaty Karuzela (2014) i Syn Królowej Śniegu (2017) ― były prezentowane na wielu festiwalach, m.in. w Pekinie, Pune, Montrealu, Chicago, Los Angeles, Wrocławiu (Nowe Horyzonty) i Toruniu (TOFIFEST). Jego ostatni film ― komedia Kobieta sukcesu ― pojawił się na ekranach kin w 2018 roku.

Na początek zapytaliśmy reżysera jak odbiera nagrodę FLISAKA?

Festiwal, to wydarzenie, podczas którego odbywają się projekcje czy spotkania z twórcami. Czym takie wydarzenie jest dla Roberta?

Poza nagrodą Robert Wichrowski znalazł się również wśród jurorów w konkursie SHOT...

... 

Robert jest wykładowca w jednej z filmowych szkól, Zapytaliśmy więc o to co jest ważne przy pracy nad filmem? Jakie wskazówki przekazuje swoim studentom?

Zapytaliśmy przy okazji reżysera, jak prywatnie odbiera filmy? czy idzie do kina i "rozbiera film na części pierwsze"?

Czytany 673 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 październik 2019 11:36

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama