cinema.pl Festiwale

czwartek, 05 październik 2017 11:21

CAMERIMAGE zaprasza na niezwykłą wystawę fotografii

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Festiwal Filmowy Camerimage i Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, we współpracy z diChroma photography w Madrycie , mają przyjemność zaprosić na wystawę kolekcji fotografii Loli Garrido IN THE STREAM OF TIME (W STRUMIENIU CZASU), ze specjalną prezentacją prac Lindy McCartney.Daty: 13.11.2017-28.01.2018
Wernisaż: 13.11.2017, godz. 18:00
Miejsce: Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy (u. Gdańska 20)
Producent: Fundacja Tumult, Festiwal CAMERIMAGE, Marek Żydowicz

Współorganizator: Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
Kuratorka: Lola Garrido

IN THE STREAM OF TIME (W STRUMIENIU CZASU)

KOLEKCJA LOLI GARRIDO

"Ostatnią rzeczą będzie obraz, a nie słowo, słowa umierają przed obrazami" Christa Wolf

Od momentu powstania fotografii zainteresowanie tą dziedziną nie przestaje rosnąć. Będąc dla wielu widzów ulubionym artystycznym medium, stała się jednym z filarów współczesnej kultury. Festiwal CAMERIMAGE wielokrotnie w swej historii odwoływał się do wybitnych osiągnięć fotograficznych, które prezentował w ramach wystaw artystycznych, by wspomnieć chociażby niezapomniane portrety miejsc i ludzi autorstwa Jessiki Lange, fotokolaże Ryszarda Horowitza, dokumentację fotograficzną in situ Mike’a Figgisa, czy artystyczne portrety współczesnych celebrytów uchwycone przez Bryana Adamsa.

Niezwykły zbiór hiszpańskiej znawczyni sztuki, kuratorki wielu wystaw, Loli Garrido, pozwoli widzom prześledzić historię fotografii od połowy XIX wieku do lat dziewięćdziesiątych wieku XX. Kolekcja obejmuje dziewięćdziesiąt prac, autorstwa sześćdziesięciu jeden mistrzów fotografii, takich jak: Henri Cartier-Bresson, Man Ray, Dorothea Lange, Alexander Rodchenko, Robert Capa, Diane Arbus, Cindy Sherman, Nan Goldin i innych. Długa lista obejmuje zarówno pionierów fotografii, jak i wielkich europejskich i amerykańskich autorów lat dwudziestych i trzydziestych. U boku legendarnych nazwisk fotoreportażu, kolekcja prezentuje osiągnięcia twórców historycznej awangardy, rewolucyjnych fotografów mody, jak i uznanych artystów współczesnych.


Dodatkowym atutem wystawy będzie specjalna prezentacja prac autorstwa jednej z najciekawszych fotografek XX wieku, która była naocznym świadkiem ewolucji kultury pop. Portrety autorstwa Lindy McCartney zgodzili się użyczyć Festiwalowi CAMERIMAGE i Galerii bwa Paul McCartney wraz z córką Mary McCartney, którzy sprawują pieczę nad dorobkiem Lindy. Będą to wybrane portrety, które powstawały na przestrzeni trzydziestu lat kariery Lindy (1965-1997).

 

Jimi Hendrix. 1968
©1968 Paul McCartney / Fotograf: Linda McCartney


Wystawa w bydgoskiej Galerii bwa w niezwykły sposób podkreśli jubileusz 25-lecia Festiwalu CAMERIMAGE, dla którego utrwalony przez soczewkę obiektywu obraz jest fundamentem istnienia, będąc podwaliną sztuki filmowej. Ekspozycja zostanie uroczyście otwarta w poniedziałek 13 listopada z udziałem kolekcjonerki, która opowie o swojej pasji i podzieli się wiedzą z publicznością. Organizatorzy planują również towarzyszący ekspozycji cykl wykładów i warsztatów, które przybliżą historię jednej z najważniejszych dziedzin współczesnej kultury i sztuki, jaką niewątpliwie stała się fotografia. Wydarzenia edukacyjne będą się odbywały podczas całego czasu trwania wystawy, czyli do końca stycznia 2018.

 

 

 

 

25. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy

w dniach od 11 do 18 listopada 2017

Więcej na temat Bydgoszczy można znaleźć na www.visitbydgoszcz.pl

 

Biuro Festiwalowe Camerimage
www.camerimage.pl

Czytany 660 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 październik 2017 11:42

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama