cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 02 październik 2017 14:48

Kulturalna jesień z Dworem Artusa w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Forte Artus Festival to niemal dwa miesiące kulturalnej rozrywki na najwyższym poziomie. Tej jesieni publiczność będzie mogła wziąć udział w 20 wydarzeniach: od koncertów, przez spotkania i spektakle, skończywszy na wystawach. Tegoroczny festiwal ma być fenomenalnie autentycznie frapujący i wszystko na to wskazuje, że taki właśnie będzie  – przekonuję Marek Pijanowski dyrektor Dworu Artusa. Po raz kolejny stawiamy bowiem na interdyscyplinarność i różnorodność, okraszone elementem autentycznego zaskoczenia. A wszystko po to, aby każdy znalazł tu coś dla siebie.

Podobnie jak w zeszłym roku festiwal ma inspirować twórców do działania. Stąd uniktaowy, premierowy koncert Sebastiana Zawadzkiego – kompozytora pochodzącego z naszego miasta, a także występ specjalny Grażyny Szapołowskiej. Popularna aktorka filmowa i teatralna nie tylko spotka się z widzami, ale i zaśpiewa piosenki ze swojej ociekającej subtelną erotyką płyty Kochaj mnie. Już dziś możemy powiedzieć, że będzie to wydarzenie pełne niespodzianek. 

Od zawsze festiwal to przede wszystkim koncerty. I jak zawsze posłuchać będziemy mogli różnorodnych gatunków muzycznych. Od klasyki przez jazz, poezję śpiewaną, aż po alternatywę. Janusz Radek w kameralno - elektroniczny sposób wyśpiewa więc poezję Haliny Poświatowskiej, Halina Kunicka złoży hołd genialnemu Wojciechowi Młynarskiemu, a Marta Król jazzowo zreinterpretuje piosenki Stinga. Na tym tle nietypowego charakteru nabiera wydarzenie Usłyszeć Taniec, które jest połączeniem koncertu ze spektaklem tanecznym prezentującym step irlandzki, widowiskowe flamenco i popularny ostatnio modern jazz. Koncertowy listopad rozpoczniemy od tradycyjnych zaduszek jazzowych. Tym razem ich gospodarzem będzie Tymon Tymański, który wraz z swoim Yasstetem zaprezentuje utwory kultowej grupy Miłość, wskrzeszając tym samym yassowe wspomnienia. Ciekawie zapowiada się też koncert Renaty Przemyk. Dama muzycznego undergroundu powraca do Torunia z programem Boogie Street poświęconym Leonardowi Cohenowi. Chociaż piosenki kanadyjskiego barda zabrzmią w zupełnie nowych aranżacjach, to każdy odnajdzie w nich nie tylko ducha oryginału, ale także wiele cech charakterystycznych dla stylu Renaty Przemyk.

Festiwal nie zapomina także o artystach młodego pokolenia - dodaje Łukasz Wudarski kierownik artystyczny placówki. Stąd właśnie obecność rewelacji tegorocznego Openera, obdarzonego nietuzinkowym głosem i charakterystycznym stylem Ralpha Kaminskiego, laureatów Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego The Dumplings, czy pełnej subtelnej wrażliwości Hani Rani. Artystka znana jest z płyty Biała Flaga, jaką nagrała wspólnie z Dobrawą Czocher. Album zawierał autorskie wersje utworów Republiki i zyskał bardzo pochlebne recenzje nie tylko wśród fanów Grzegorza Ciechowskiego. W Artusie wystąpi ze swoim solowym programem, podczas którego nie tylko zagra na fortepianie, ale również zaśpiewa.

Miłośników teatru z pewnością ucieszy w programie obecność właśnie obchodzącego jubileusz 30-lecia spektaklu Bogusława Schaeffera Scenariusz dla trzech aktorów. Podobnie jak w 1987, tak i teraz wystąpi w nim mistrzowskie trio: Jan Peszek wraz z Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi, którzy zdradzając nieco ze swej prywatności, przeniosą widzów w niepowtarzalną przestrzeń zwariowanej teatralnej próby i „teatru w teatrze”. Amatorów znacznie bardziej popularnego repertuaru ukontentuje z kolei spektakl muzyczny zatytułowany 10 sekretów Marilyn Monroe, w którym to Sonia Bohosiewicz wciela się w rolę ikony kina, najsłynniejszą blondynkę świata, symbol seksu Marilyn Monroe. Będzie muzycznie, filmowo i bardzo, bardzo rozrywkowo.

Podczas tegorocznego maratonu kulturalnego nie mogło również zabraknąć wystaw. Tradycyjnie już zaczynamy od wernisażu BZ WBK Press Foto, czyli prezentacji najlepszych fotografii prasowych minionego roku, które wykonali polscy reporterzy. Chociaż jest to młodszy brat Word Press Photo, wywołuje niemniejsze emocje. Drugą ekspozycją jaka zagości w Dworze Artusa podczas festiwalu, będzie wystawa Kujawy i Pomorze w obiektywie Toruńskich Spacerów Fotograficznych. Artyści skupieni w tej niezwykłej grupie spacerujących fotografów wyruszyli tym razem także poza granice Torunia, po to aby zaprezentować nieoczywiste ujęcia niezwykłych miejsc naszego województwa.

Jak zawsze festiwal będzie okazją do spotkań z ciekawymi postaciami. W tym roku główną myślą przewodnią zostało hasło „nie poddawaj się, bądź optymistą”. Dlatego właśnie z publicznością spotkają się polarnik Marek Kamiński, dziennikarz Kamil Durczok i niezwykła, pełna pozytywnej energii, niepełnosprawna taterniczka Angelika Chrapkiewicz-Gądek. Goście opowiedzą o sobie, swoich wzlotach i upadkach. Z pewnością też niejednokrotnie rozbawią nas anegdotami i zabawnymi historiami. A w nich mistrzem jest artysta, który zamknie tegoroczny festiwal. Artur Andrus. Tym razem, znany z radiowej Trójki dziennikarz nie zaśpiewa, nie wystąpi też w roli konferansjera. Opowie za to o swoich literacko-redaktorskich doświadczeniach. Jak będzie wyglądało to spotkanie? Nie wiadomo, ale można być pewnym: cięty dowcip słać się będzie gęsto, a Dwór Artusa zamieni się w Dwór Andrusa!

Forte Artus Festival 2017 niewątpliwie zapowiada się intrygująco. Tym bardziej warta podkreślenia jest informacja, że na połowę tegorocznych wydarzeń wstęp jest nieodpłatny. To zasługa wsparcia jakie wydarzenie otrzymało ze środków miejskich, a także z Unii Europejskiej dzięki współpracy z Województwem Kujawsko-Pomorskim. To przez ich hojność możemy organizować tak fenomenalnie autentycznie frapujący festiwal.

Więcej informacji znajdziecie na:

http://artus.torun.pl/

 

 Czytany 515 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 październik 2017 12:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama