cinema.pl Festiwale

czwartek, 13 lipiec 2017 14:18

Gąssowski i Zamecka wśród laureatów 46. Lubuskiego Lata Filmowego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

46. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2017 za nami. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się miedzy innymi twórcy związani ze Szkołą Wajdy, jak i z Wajda Studio. Wyróżnione zostały chociażby filmy: „Komunia” Anny Zameckiej oraz „Baraż” Tomasza Gąssowskiego.


 
"Brązowe Grono" dla  Anny Zameckiej za film"Komunia"
Nagrodzony Srebrnym Gronem w Konkursie Krótkich Filmów Fabularnych, trzydziestominutowy „Baraż” był przez jego autora Tomasza Gąssowskiego rozwijany w Szkole Wajdy w ramach kursu reżyserskiego Studio Prób. Finalnie został zrealizowany w ramach programu fabularnego Studia Munka – „Trzydzieści minut”, którego Szkoła jest również partnerem. Film opowiada historię 38-letniego Zygi, który próbuje wyjaśniać swojemu synkowi Witkowi na czym polegają zasady rządzące światem. Sam nie zawsze się jednak do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego chłopca.

„Baraż” stanie przed kolejną szansą na festiwalowy laur już 13-go i 14-go lipca podczas Festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Obraz Tomasza Gąssowskiego startuje w 4 edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska. Do tej pory film był nagradzany między innymi na ubiegłorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym jako Najlepszy aktorski film krótkometrażowy. Ponadto został mu także przyznany „Jańcio Wodnik” za najlepszy krótkometrażowy film fabularny na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2017” we Wrześni czy Nagroda pozaregulaminowa podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Koninie.

Tymczasem wielokrotnie już nagradzana, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, „Komunia” Anny Zameckiej wyjechała z Łagowa z Nagrodą Brązowego Grona w Konkursie Filmów Dokumentalnych.
 
Zdobywczyni Polskiej Nagrody Filmowej „Orła 2017” w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny pokazuje sugestywny i pełen empatii portret rodzinny. 14-letnia bohaterka, Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.
 
Rozwijana podczas kurs dokumentalnego DOK PRO „Komunia” to obecnie najczęściej nagradzany polski film dokumentalny. Obraz ma już na swoim koncie takie wyróżnienia, jak chociażby Nagroda Tygodnika Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda „Silver Eye” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w Mińsku. A także ostatnio Nagroda SOS-Kinderdorfer Weltweit – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „DOK.fest” w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule i OsloPix w Norwegii.
 
Pozostałe werdykty 46. Lata Filmowego – Łagów 2017

 
Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych przyznało:
 
Wyróżnienie specjalne filmowi „Migracja dusz” w reżyserii Csaby Bereczki
Nagrodę Srebrne Grono filmowi „Kobieta i lodowiec” w reżyserii Audriusa Stonysa
Nagrodę Złote Grono filmowi „Gruba” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz
 
Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych przyznało:
Nagrodę Brązowego Grona filmowi „Piętro X / Etage X” w reżyserii Francy Fabritz
Nagrodę Srebrnego Grona filmowi „Baraż / Play-Off” w reżyserii Tomasza Gąssowskiego
Nagrodę Złotego Grona filmowi „Ja i mój tata / Me and My Father” w reżyserii Aleksandra Pietrzak


Jury Konkursu Głównego przyznało:

Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego filmowi „Z czystym sercem / Kills on Wheels” w reżyserii Attili Till
Nagrodę Brązowego Grona filmowi „Pokot / Spoor ” w reżyserii Agnieszki Holland
Nagrodę Srebrnego Grona filmowi „Dusza i ciało / Testről és Lélekről”  w reżyserii Ildikó Enyedi
Nagrodę Złotego Grona filmowi „Szczęście świata / The Happiness of the World”  w reżyserii Michała Rosy

Czytany 1241 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 lipiec 2017 14:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama