cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 29 maj 2017 17:31

Sundance w Londynie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pierwszego czerwca rozpocznie się w Londynie piąta edycja festiwalu Sundance, największego na świecie kultowego festiwalu kina niezależnego, założonego ponad 30 lat temu w Utah przez Roberta Redforda.


Głównym celem, jakim kierował się amerykański gwiazdor organizując Sundance Film Festiwal, było wspomaganie młodych talentów filmowych tworzących poza radarem hollywoodzkich studiów. Redford chciał również umożliwić niezależnym twórcom większy kontakt z publicznością zainteresowaną autorskim kinem podejmującym istotne, często kontrowersyjne tematy, dla których nie było miejsca w amerykańskiej kinematografii głównego nurtu.

Z każdym rokiem rósł prestiż imprezy. Systematycznie zwiększał się też jej zasięg i wpływ na krajobraz światowego kina. O możliwość pokazania swoich filmów na ekranach festiwalu oraz udziału w organizowanych w Park City warsztatach reżyserskich, scenograficznych i scenopisarskich zaczęli wkrótce zabiegać młodzi twórcy z całego świata. W tym roku zgłoszenia konkursowe napłynęły z ponad 120 krajów.

Zgodnie z założeniami Redforda na festiwal przyjmowane są filmy niezależne, najczęściej niskobudżetowe – długiego i krótkiego metrażu, dokumenty oraz kino eksperymentalne, opowiadające o prawdziwej Ameryce i istotnych problemach reszty świata.

Początkujący, nikomu wcześniej nieznani filmowcy, zdobywali często międzynarodowy rozgłos chwilę po rozdaniu nagród. Wielu z nich Amerykańska Akademia Sztuki Filmowej wielokrotnie później nominowała i nagradzała statuetkami Oscara. Warto wymienić chociaż kilka przykładów. Bracia Coen pokazali swój debiutancki film ‘Blood Simple’ (‘Śmiertelnie Proste’) w Utah w 1985 roku. Do dziś zdobyli 7 Oscarów i 8 nagród BAFTA. Quentin Tarantino zadebiutował w Sundance w 1992 roku filmem ‘Reservoir Dogs’. Statuetki oscarowe dostał za następne obrazy – ‘Pulp Fiction’ i ‘Django Unchained’. W 2014 roku publiczność Sundance oklaskiwała nagrodzony Główną Nagrodą Jury ‘Whiplash’ Damiena Chazelle na stojąco. Film zdobył następnie 3 Oscary. Sundance rozpoczął również kariery Jima Jarmuscha, Stevena Soderbergha oraz Todda Haynesa, by wymienić nazwiska tylko kilku najbardziej renomowanych współczesnych reżyserów.

Niewielki w początkowych założeniach festiwal stał się szybko jedną z najważniejszych światowych imprez filmowych. Teraz odwiedzają ją dystrybutorzy z całego świata w poszukiwaniu nowych talentów. Jest miejscem, gdzie zawiera się multimilionowe kontrakty dystrybucyjne. Od dwóch lat także firmy oferujące strumieniowanie zaczęły konkurować z  w zakupie najlepszych filmów. W ubiegłym roku Amazon nabyła 6 filmów – wśród nich jeden z najdroższych festiwalowych propozycji, nagrodzony dwoma statuetkami oscarowymi film Kennetha Lonergana ‘Manchester by the Sea’, za którego dystrybucję zapłaciła podobno 10 milionów dolarów. Netflix zakupił sześć tytułów. Za film Paula Rudda ‘The Fundamentals of Caring’ firma zapłaciła prawie 7 milionów dolarów.

W czasie tegorocznego Sundance niektóre filmy zostały zakupione w wyniku zaciekłych licytacji jeszcze przed ich premierą festiwalową. Netflix nabył prawa do międzynarodowej dystrybucyji siedmiu filmów m.in. eksperymentalnego dokumentu ‘Casting JonBenét’ w reżyserii Kitty Green. Obraz rejestruje pracę nad dokumentalnym filmem, który ma opowiedzieć historię niewyjaśnionego do tej pory morderstwa sześcioletniej zwyciężczyni dziecięcych konkursów piękności w 1996 roku. Dwa zakupy Netflix zdobyły festiwalowe nagrody: ‘Chasing Coral’ – nagrodę publiczności a ‘Icarus’ – nagrodę Orwella.

Amazon kupił cztery filmy m.in. ‘Long Strange Trip’, dokument muzyczny zespołu The Grateful Dead, wyprodukawany przez Martina Scorsese. Film prawdopodobnie powtórzy ogromny sukces kasowy jego wcześniejszych filmów o Dylanie, Rolling Stonesach i George Harrisonie. Najdroższym filmem tegorocznego festiwalu okazała się romantyczna komedia oparta na zderzeniu tradycyjnych wartości muzułmańskich z kulturą amerykańską - ‘The Big Sick’ (‘Choróbska’). Amazon zapłacił za nią 12 milionów dolarów.

Organizując londyńską edycję Sundance pięć lat temu, Robert Redford powiedział: ‘Chcę pokazać brytyjskim widzom różnorodność amerykańskiego kina, która nie zawsze jest widoczna w tym, co wychodzi z naszej kultury w świat’. W tym roku, podkreślając sukces poprzednich pokazów filmowych z Sundance nad Tamizą, zauważył, że jest on dowodem wyśmienitego talentu niezależnych twórców kina, jak również zasługą interesującej i zaangażowanej publiczności.

Poprzednie brytyjskie edycje festiwalu Sundance odbywały się w Millennium Dome w Greenwich, ośrodku oddalonego o około 15 kilometrów od londyńskiego centrum filmowego w Soho i bardziej odpowiedniego do organizowania wielkich imprez sportowych czy muzycznych niż dla pokazów kina niezależnego. W tym roku gospodarzem festiwalu jest niedawno odnowiony budynek na Shaftesbury Avenue w West End, w którym mieści się Picturehouse Central. W programie festiwalu, zaproponowanego przez członków the Sundance Institute oraz Picturehouse znalazło się 14 filmów fabularnych, 15 krótkometrażowych. Zaplanowano też wiele spotkań i dyskusji z filmowcami m.in. ‘Independent Film Trump Reality’ na temat sytuacji niezależnego kina w kontekscie aktualnego klimatu politycznego w Satnach  Zjednoczonych. David Lowery, twórca ‘Mój przyjaciel smok’ oraz ‘A Ghost Story’, zaproszony został do wzięcia udziału w sekcji ‘In Conversation’.

Tegoroczny Sundance w Londynie otworzy komediodramat Miguela Arteta ‘Beatritz at Dinner’. Salma Hayek gra w nim rolę specjalizującej się w holistycznej medycynie imigrantki pochodzącej z biednej miejscowości meksykańskiej. Beatritz przypadkowo trafia na ekskluzywne przyjęcie bogatego klienta, które zmieni życie obojga.
Brytyjska premiera ‘A Ghost Story’, filmu autorstwa Davida Lowery zamknie cztery dni później Sundance London. Pogrążoną w żałobie żonę (Rooney Mara) odwiedza duch zmarłego męża, w rolę którego wcielił się Casy Affleck.

Clare Binns, dyrektor programowy festiwalu, zapowiedziała wprowadzenie dwóch nowości do tegorocznej edycji festiwalu: nagrodę Faworyt Publiczności oraz projekcję Filmu Niespodzianki. 

Informacje o pełnym programie londyńskiego Sundance można uzyskać na stronie internetowej: www.sundance.org/london

Z Londynu Ewa Cieplińska-Bertini

Czytany 482 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 czerwiec 2017 22:38

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama