Tegoroczny festiwal otworzyła światowa premiera ekranizacji, wystawionej dwa lata temu w kultowym teatrze Royal Court w Slone Square, sztuki autorstwa Johna Donnelly - ‘The Pass’. Reżyserem filmu jest debiutant szerokiego ekranu Brytyjczyk, Ben A Williams.
Trzy sceny przedstawiające trzy istotne wydarzenia zaistniałe na przestrzeni 10-ciu lat w życiu pierwszoligowego piłkarza (Russell Tovey) opowiadają historię przyjaźni i rywalizacji sportowej. Ujawniają demoralizujący wpływ ogromnych pieniędzy i pozycji celebryty. Pokazują również jak ważne i destrukcyjne mogą być reperkusje jednorazowego zachowania na boisku czy w pokoju hotelowym.
Galową projekcją zamykającą festiwal będzie nowy film Catherine Corsini - ‘Summertime’ (La Belle Saison), uhonorowany Nagrodą Specjalną na MFF w Locarno. Jest to przepięknie sfilmowana (Jeanne Lapoirie) i równie urokliwie oprawiona muzycznie (Gregoire Hetzel) opowieść o spotkaniu, niemożliwej miłości kobiet należących do dwóch różnych światów i decyzjach życiowych, jakie musiały podjąć wbrew swoim uczuciom. W rolach głównych wystąpiły Cécile de France i Izïa Higelin.
Wieloletniego sponsora festiwalu, Accenture, będzie reprezentował w tym roku australlijski melodramat biograficzny ‘Holding the Man’ w reżyserii Neil Armfielda. Film jest ekranizacją bestsellerowego pamiętnika zmarłego w 1994 roku aktora, pisarza i aktywisty, Timothy’ego Conigrave, napisanego w formie listu miłosnego do jego partnera życiowego, Johna Caleo. Ryan Corr i Craig Stott zagrali bohaterów pierwszoplanowych. Na drugim planie pojawiły się takie znamienite gwiazdy australijsko-nowozelandzkiego ekranu jak Guy Pearce, Anthony LaPaglia, Kerry Fox i Geoffrey Rush.
W programie tegorocznego festiwalu znalazło się około 150 filmów długiego i krótkiego metrażu oraz filmów dokumentalnych, pochodzących z różnych zakątków świata, m.in. z Kanady, Meksyku, Izraela, Indii i Australii. Zgrupowano je w trzech sekcjach tematycznych: Hearts – filmy o miłości, romansie i przyjaźni, Bodies – filmy z wątkami seksualnymi, często związanymi z problemami dotyczącymi odmienności płciowej czy odnajdowaniu tożsamości seksualnej oraz Minds – kino artystyczne, społeczno-polityczne oraz eksperymentalne.
Celebrując okągłą rocznicę festiwalu, jego organizatorzy zaprosili ponad 100 ekspertów filmowych, by wybrali 30 najlepszych LGBT filmów wszech czasów. Wśród zwycięzców znalazły się obrazy z 12 krajów stworzonych na przestrzeni 84 lat. Najwięcej (28) głosów dostał najnowszy film Todda Haynesa ‘Carol’. Na drugim miejscu, z 26 głosami, znalazł się aktualnie zakazany w ponad tysiącu kinach we Włoszech, ‘Weekend’ Andrew Haigha. ‘Happy Together’ Wong Kar-waia (1997), ‘Brokeback Mountain’ Anga Lee (2005) i ‘Paris Is Burning’ Jennie Livingston (1990) zamknęły pierwszą piątkę. Najstarszym filmem wśród 30 wybranych okazał się kultowy niemiecki klasyk z 1931 roku - ‘Mädchen in Uniform’ w reżyserii Leontine Sagan.
Pełna lista 30 filmów oraz informacja, jak głosowali eksperci znajduje się na stronie Instytutu: www.bfi.org.uk/flare
Z inicjatywy British Film Institute oraz The British Council w ubiegłym roku zorganizowano pierwszą światową internetową imprezę filmową, dostępną dla każdego internauty. Organizatorzy zaprosili publiczność do obejrzenia przynajmniej jednego z 5 krótkometrazowych filmów i podzielenia się uwagami w mediach społecznościowych w celu potwierdzenia, że miłość jest jednym z podstawowch praw człowieka. Ponad milion osób w 135 krajach weszło na stronę pierwszego cyfrowego LGBT festiwalu filmowego, używając tagu #FiveFilms4Freedom.
Kontynuując kampanię wspierającą walkę o wolność i równe prawa dla ludzi o odmiennej orientacji seksualnej na całym świecie, ponownie ogłoszono listę 33 najbardziej wpływowych działaczy. Znaleźli się na niej, m.in.
Geng Le – założyciel najpopolarniejszego LGBT portalu w Chinach,
Mahmoud Hassino, twórca pierwszego internetowego LGBT magazynu w Syrii, Mawaleh,
Tiffany Kagure Mugo, współzałożycielka HOLAA! internetowego centrum Pan Africanist Womanist,
Dr Frank Mugisha, nominowany w 2014 roku do Pokojowej Nagrody Nobla dyrektor Sexual Minorities Uganda (SMUG).
Pełną listę działaczy można znaleźć na stronie The British Council: www.britishcouncil.org/fivefilms4freedom/2016
Filmy, udostępnione w internetowym wydaniu tegorocznego LGBT festiwalu można oglądać na stronach The British Council jak również BFI Player w czasie trwania festiwalu, do 27 marca.
Oto tytuły:
‘SWIRL’ – w reżyserii filipińskiego filmowca, Petersona Vargi. 4 min.
‘XAVIER’ – reż. Ricky Mastro. Brazylia. 14 min.
‘BREATHE’ – reż. James Doherty. Irlandia-UK. 14 min.
‘TAKE YOUR PARENTS’ – reż. Siri Rodnes. UK. 14 min.
‘THE ORCHID’ – reż. Ferran Navarri-Beltran. Hiszpania. 3 min.
Do zobaczenia w kinie albo w niecie.
Ewa Cieplińska-Bertini