cinema.pl Festiwale

wtorek, 30 czerwiec 2015 13:35

Anita Lipnicka na Festiwalu w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej stanowi pierwszą w Polsce i nieposiadającą odpowiednika w Europie imprezę artystyczną poświęconą fenomenowi piosenki i ballady filmowej w kinematografii polskiej, europejskiej i światowej.

 

Celem Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej jest popularyzacja najciekawszych osiągnięć artystów, którzy nadali tej formie twórczości filmowej autorski wymiar i stworzyli utwory, które po dziś dzień oczarowują walorami artystycznymi.

Pomysłodawcą Festiwalu jest Andrzej Szmak.

Pomysł Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej nawiązuje do niezapomnianej ballady filmowej Krzysztofa Komedy i Agnieszki Osieckiej "Nim wstanie dzień" z polskiego westernu Hoffmana i Skórzewskiego "Prawo i pięść" zrealizowanego w Toruniu w 1964 roku. W 2008 roku na Rynku Nowomiejskim Torunia odbyło się odsłonięcie aranżacji plastycznej upamiętniającej to kanoniczne dzieło polskiej kinematografii. Uroczystościom towarzyszył koncert plenerowy muzyki i ballady filmowej w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Gośćmi honorowymi uroczystości byli Jerzy Hoffman i Magdalena Zawadzka - żona Gustawa Holoubka. Na program składały się znane motywy i przeboje muzyki filmowej z lat 50. i 60. Wydarzenie to udowodniło, że zarówno sama ballada Komedy i Osieckiej jak i w ogóle fenomen piosenki filmowej w pełni zasługują na miejsce, które pozwoli w ciekawy sposób i na nowo zaprezentować najlepsze i najciekawsze piosenki i ballady filmowe kinematografii polskiej, europejskiej oraz światowej. Do miejsca takiego aspiruje Toruń, gotyckie miasto nad Wisłą o niepowtarzalnym klimacie, miasto, które ma swoje znaczące miejsce w historii polskiej sztuki filmowej (w plenerach Torunia realizowano m.in. takie filmy jak: "Zamach" Passendorfera, "Rejs" Piwowskiego, "Rok spokojnego słońca" Zanussiego, "Jeszcze nie wieczór" Bławuta, "Wrony" Kędzierzawskiej, "Kolorowe pończochy" Nasfetera).

Program VI edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej- Toruń 2015 (Gość specjalny Koncertu Galowego - Anita Lipnicka)

23 lipca 2015 r., czwartek, godz.19.00

Baj Pomorski

Teatr „Rampa” - Warszawa  „Andrew Lloyd Webber- Król Musicalu"

 

24 lipca 2015 r., piątek, godz.14.00 - 20.00

Baj Pomorski

Przegląd Konkursowy

 

24 lipca 2015 r., piątek, godz. 21.30

Baj Pomorski

„Alla Vienna nocą”

 

25 lipca 2015 r., sobota, godz. 20.30

Scena plenerowa na Rynku Nowomiejskim

Koncert Galowy Festiwalu

 

Prowadzenie: Anna Sroka i Kacper Kuszewski

Wykonawcy: Alona Szostak (Teatr Rozrywki w Chorzowie), Natalia Lubrano (Wrocław), Radosław Elis (Teatr Nowy w Poznaniu), Magdalena Grąziowska (Teatr Bagatela w Krakowie), Sebastian Machalski (Łódź), Marcin Czarnik (Stary Teatr w Krakowie), Emose Uhunmwangho (Teatr Muzyczny Kapitol we Wrocławiu)

Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, sekcja muzyczna Piotra Dąbrowskiego oraz kwartet wokalny „The Gingers”.

Gość specjalny koncertu - Anita Lipnicka

Czytany 1146 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 luty 2018 15:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama