cinema.pl Festiwale

środa, 27 maj 2015 12:50

Nowe technologie na 55. KFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Krakowski Festiwal Filmowy wraz z Fundacją dla AGH zapraszają w dniach 1-5 czerwca 2015 r. na drugą odsłonę pokazu filmów naukowych DOCS+SCIENCE, która odbędzie się w ramach 55. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Patronat honorowy nad pokazem objął Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

 

Powodzenie i niewątpliwy sukces pierwszej edycji wywołały naturalną potrzebę rozwinięcia projektu. Tegoroczna edycja sekcji to dwukrotnie większa liczba filmów, spotkania z ekspertami, a także szereg wydarzeń poprzedzających festiwal.

DOCS+SCIENCE to sekcja filmów dokumentalnych poświęconych nauce, która zostanie zaprezentowana publiczności festiwalowej już po raz drugi. W programie pojawią się ponownie intrygujące dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach. Przegląd odbędzie się w nowym miejscu, w świetnie do tego przygotowanych salach Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Uczestnicy festiwalu wybiorą się w niezwykłą podróż przez Arktykę i wraz z autorami filmu „Ścigając arktyczny lód” będą podglądać z niezwykłej perspektywy topniejące lody północy. Spotkają ludzi, którzy na krańcach świata wytrwale spoglądają w nieskończoność, badając wszechświat, a także towarzyszące im maszyny zaangażowane w badania kosmosu i naszej egzystencji w filmie „Skupieni na nieskończoności”. 

Zadamy sobie także pytania o nasze geny i to jak bardzo nas determinują w filmie „Genetyka i ja”. W pokazie znajdzie się także coś dla pasjonatów przyrody. „Sekretne drogi wędrownych ptaków” zabierze wszystkich w niesamowitą podróż w towarzystwie dzikich gęsi, odwiecznie przemierzających swe podniebne szlaki. Christian Moullec - bohater filmu - obserwował ptaki z bardzo bliska, lecąc wraz z nimi motolotnią, po długim procesie asymilacji, stając się pełnoprawnym członkiem stada. Gościem festiwalu będzie reżyser filmu Franck Cuvelier, który podzieli się z publicznością doświadczeniami z czasu tej produkcji. 

W filmie „Miłość i inżynieria” bułgarski matematyk i programista Atanas twierdzi, że znalazł odpowiedni algorytm, który pomoże samotnym i nieszczęśliwym odnaleźć szczęście w miłości. Efekty eksperymentu, który przeprowadzi wraz z swoimi nieśmiałymi kolegami na uniwersytecie w Helsinkach, zobaczymy na ekranie. 

„Vermeer według Tima” opowiada historię niestrudzonego wynalazcy z Teksasu, który próbuje rozwiązać zagadkę wielkiego holenderskiego mistrza pędzla, Johannesa Vermeera, i jego niezwykle realistycznych obrazów tworzonych na 150 lat przed wynalezieniem fotografii. Film „Uwaga! Drony” zbada konsekwencje działań wojennych dronów i ich przyszłego wpływu na nasze życie. Poprzez wgląd w niedostępne laikowi miejsca, widzowie będą mogli podejrzeć dokąd zmierza nowa technologia, która rewolucjonizuje współczesną wojnę. 

„Łańcuchy pokarmowe” ujawnią procesy ekonomiczne, które poprzez wyzysk i zniewolenie cofają nas do XIX w. W świetną podróż z doświadczonym w świecie finansów programistą  Davem Cliffem zabierze widzów nagrodzony głównym laurem na festiwalu filmów naukowych w Ołomuńcu, „Zachwyt nad logiką”, rozświetlając mroki tej niezwykle trudnej nauki, która niejednego ze swych luminarzy przyprawiła o chorobę psychiczną. Od Arystotelesa do Alicji w Krainie Czarów, od science fiction, aż po super komputery, a wszystko po to, by odnaleźć podstawy logicznego rozumowania. Ostatnim filmem, który będziemy prezentować jest „Rzeczywistość utracona” polskiego reżysera Karola Jałochowskiego, który w niezwykle pięknej formie opowie o fizyce kwantowej, trudnej dziedzinie nauki, której zawiłości zrozumieć pomogą wspaniałe choreografie baletowe. Pokaz filmu będzie jego światową premierą, którą uświetni reżyser, prowadząc po seansie dyskusję z widzami.

Pokazy w ramach sekcji DOCS+SCIENCE są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy. 

AGH, Budynek B8 sala 010 A i B. 

 

Czytany 803 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 maj 2015 12:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama