cinema.pl Festiwale

czwartek, 18 lipiec 2013 09:50

Sekcje na Transatlantyku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter
TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ zaprasza na kolejne sekcje filmowe wśród których m. in.: Specjalna sekcja Sacrum w Kinie, poświęcona fenomenowi wiary i religijności. W cyklu „Sezon” przypomnimy najważniejsze naszym zdaniem filmy minionego sezonu, „Oscary 2012 – nominacjew kategorii Dokumentów Pełnometrażowych” – to sekcja, w której pokażemy wszystkie pięć nominowanych dokumentów – będzie to kolejna poza „Transatlantyk Docs” sekcja poświęcona filmom dokumentalnym. W końcu – coś czego jeszcze nie było czyli „Mobilne Kino ŠKODY” – kino objazdowe w pięciu dzielnicach Poznania i pierwsze w Polsce Silent Cinema.

SACRUM W KINIE
Kino poruszające wątki religijne to wciąż niewielki margines współczesnego filmu. Tym bardziej cieszymy się, że w ramach TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ będziemy mogli przedstawić filmy, którym udaje się nie popaść w pobożny oleodruk lub nieznośny kicz, a które z drugiej strony próbują pokazać fenomen doświadczenia religijnego nie tylko z perspektywy socjologicznej ale i duchowej.

W programie chcemy zaprezentować kino, które nie zawsze ma swój epicki rozmach, a koncentruje się na osobistym, często bolesnym dialogu z Bogiem. Taka będzie nominowana do Złotego Niedźwiedzia (2012) „Meteora” w której niespodziewane doświadczenie miłości w przestrzeni klasztoru spróbuje pokazać, czym jest ciężar ofiary i duchowego posłannictwa. Z kolei w „Śpiącej królewnie” Marco Bellocchio opowiedziana została głośna sprawy choroby Eluany Englaro, na podstawie której jak w soczewce zobaczymy fenomen włoskiej religijności. W końcu chcemy także przypomnieć „Mistrza” Paula Thomasa Andersona, w kluczu relacji mistrz-uczeń i fenomenu uwiedzenia charyzmatem silnej jednostki. Kontynuując wątki z "Mistrza" pokażemy dokument, który kilka lata temu wywołał w USA dyskusję na temat manipulacji Ewangelią i sprowadzenia wiary do ideologii. Nagradzany na wielu festiwalach „Obóz Jezusa” to reportaż z letniego obozu biblijnego dla dzieci.
Sacrum w kinie, sekcja w ramach współpracy festiwalu Transatlantyk z dominikańskim Miesięcznikiem
„W drodze”.

PEŁEN PROGRAM SEKCJI

OSCARY 2012 – NOMINACJE W KATEGORII DOKUMENTÓW PEŁNOMETRAŻOWYCH
Od wielu lat walka o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny” nie była tak wyrównana, jak podczas tegorocznej edycji Oscarów. Tym przyjemniej jest nam ogłosić, że wszystkie pięć nominowanych dokumentów zobaczymy podczas Transatlantyk Festival Poznań 2013!
W ramach sekcji: „Niewidzialna wojna” Kirby’ego Dicka, przybliżająca problem molestowania seksualnego w amerykańskiej armii. „Jak przetrwać zarazę” Davida France’a czyli opowieść o grupie ludzi zarażonych wirusem HIV, których działania mają przekonać społeczeństwo, że AIDS nie jest wyrokiem śmierci. W „Pięciu rozbitych kamerach” spojrzymy na konflikt izraelsko-palestyński oczyma filmującego rzeczywistość rolnika, natomiast „Strażnicy” Droha Moreha odsłonią pracę agencji wywiadowczych. Jest jeszcze „Sugar Man” – niezwykle pogodny laureat tegorocznego Oscara, którego bohater, muzyk i piosenkarz Sixto Rodriguez, odniósł gigantyczny sukces na Czarnym Lądzie, choć sam nie miał o tym zielonego pojęcia.

PEŁEN PROGRAM SEKCJI

SEZON
W tegorocznej sekcji SEZON znajdą się niespodzianki dla:
- sympatyków dreszczyku grozy, czyli wysmakowany thriller „Stoker”, Nicole Kidman i Mią Wasikowską w rolach głównych.
- tych, dla których nie ma kina bez akcji – „Bogowie ulicy” z Jake’m Gyllenhallem to jeden z najlepszych filmów policyjnych ostatnich lat!
- miłośników kina europejskiego. Rumuńska psychodrama „Wszyscy w naszej rodzinie” kapitalnie łączy w sobie dramat rodzinny z groteską spod znaku Sławomira Mrożka.
- odkrywców historii na dużym ekranie. „Lincoln” Stevena Spielberga to monumentalna biografia jednego z najważniejszych polityków w historii USA.
- poławiaczy gwiazd – w „Gangsterze” zobaczyć można Shię LeBoeufa („Transformers”) i Jessikę Chastain („Wróg Numer Jeden”) a autorem scenariusza do filmu jest kultowy wokalista Nick Cave!
- fanów kina obyczajowego; znakomite, nominowane do Oscara „Sesje”.
- tych, których w kinie kręci oryginalny scenariusz, czyli głośna „Frances Ha” z wschodzącą gwiazdą Hollywood Gretą Gerwig.
- widzów ceniących kino z epickim oddechem – dla nich wojenne „Kwiaty wojny” z Christianem Bale’m.
PEŁEN PROGRAM SEKCJI


Mobilne Kino ŠKODY
Mobilne Kino ŠKODY – Kino objazdowe w pięciu dzielnicach Poznania – ujawniamy tytuły filmów i dokładne lokalizacje wyjątkowego projektu przygotowanego wraz ze sponsorem Festiwalu, programem „ŠKODA. Wiesz co dobre!”

Mobilne Kino ŠKODY wyruszy w podróż po Poznaniu – każdego wieczoru stworzymy kino tam, gdzie jeszcze go nie było. Przez pięć dni, codziennie w innej dzielnicy miasta, Transatlantyk i ŠKODA zapraszają na wieczorne seanse w Waszych dzielnicach.
Odwiedzimy: Grunwald, Jeżyce, Wildę, Nowe Miasto oraz Centrum.
PEŁEN PROGRAM I LOKALIZACJE

Czytany 700 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 18 lipiec 2013 09:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama