cinema.pl Festiwale

wtorek, 09 lipiec 2013 16:18

Boberek i Pawlak dla dzieci

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Jarosław Boberek i Grzegorz Pawlak nie tylko wystąpią podczas akcji Solanin Dzeciom w Parku Krasnala, ale spotkają się z festiwalowiczami w Kinie Odra. Zapoznajcie się z dorobkiem kolejnych Gości Festiwalu.

JAROSŁAW BOBEREK

Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy oraz reżyser dubbingu.

 

Karierę aktorską rozwija na deskach w Teatrze Studyjnym'83 w Łodzi, Teatrze Studio w Warszawie, Lubuskim w Zielonej Górze, Powszechnym w Radomiu, Szwedzka 2/4, Rozmaitości, Komedii i Powszechnym w Warszawie. Aktualnie pracuje w Teatrze Studio, Teatrze Praga oraz warszawskiej Fabryce Trzcin.

 

W 1990 r. po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu na trzy lata wiąże się z Teatrem Studyjnym ’83 w Łodzi. Od 2001 r. jest związany z Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Praga, warszawską Fabryką Trzcin oraz w Teatrem Telewizji.

 

W 1993 r. po raz pierwszy, grając policjanta, występuje w filmie Jerzego Łukaszewicza „Łowca. Ostatnie starcie”. Następnie gra m.in. w „Pułkowniku Kwiatkowskim’, „Cwale”, „Pieniądze to nie wszystko” oraz w serialach telewizyjnych, m.in. w „Wiedźminie”, „Bożej podszewce”, „Londyńczykach” i „Rodzinie zastępczej”. To właśnie rola policjanta w tym serialu, emitowanym w Polsacie, przynosi mu dużą popularność, choć bardzo wielu kinomanów czy graczy zna jego głos od dawna.

 

Jak słusznie zauważył jeden z forumowiczów bartimus:

 

Po pierwsze, strasznie zapracowany – dubbinguje kilka filmów rocznie plus seriale. Po drugie – niesamowite możliwości, jego głos jest niesłychanie elastyczny, czego przykładem Król Julian z „Madagaskaru. Duży respekt”

 

Ale Jarosław Boberek to nie tylko fascynujący głos, który cieszy nasze uszy. W swoim dorobku ma bardzo wiele ciekawych, zróżnicowanych ról teatralnych, filmowych czy serialowych.

 

Często nazywany jest królem dubbingu, choć, jak sam przyznaje w jednym z wywiadów, nie lubi tego określenia i dodaje:

 

„Mistrz, król, legenda. To świetnie brzmi. Ale przecież o kimś, kto ratuje ludzkie życie nie mówi się król skalpela albo legenda chirurgii! No, chyba że po jego śmierci. Ja po prostu staram się dobrze wykonywać swoją pracę i sprawia mi to przyjemność. Ale jeśli ktoś potrzebuje takich górnolotnych określeń... proszę bardzo. Już przestałem z tym walczyć. Nie dyskutuję”.

 

Jarosław Boberek użyczył głosu między innymi charyzmatycznemu królowi Julianowi z "Madagaskaru", drwalowi w "Czerwonym Kapturku" - historia prawdziwa czy Lennemu w "Rybkach z ferajny". Wciela się także w postać serca w popularnym cyklu reklam Serce i Rozum. Aktor podkłada także głos w grach komputerowych. Graczom znany jest jako Nathan Drake z serii "Uncharted", Don Falcone z "Chicago 1930" czy Morlan z serii "Mass Effect".

 

GRZEGORZ PAWLAK

Polski aktor teatralny, lektor i aktor głosowy.

Od czasów licealnych jest związany ze sceną. Zaczyna w szkolnym kabarecie Pingwinek. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, którą ukończył w 1987 roku.

Po ukończeniu szkoły aktorskiej przenosi się do Opola, gdzie rozpoczyna pracę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Na deskach opolskiego teatru wcielał się między innymi w postacie Papkina z fredrowskiej Zemsty czy Sobstyla w Zdziczeniu Obyczajów PośmiertnychBolesława Leśmiana. Rok 1992 to przeprowadzka do Łodzi i podjęcie pracy z Teatrem Powszechnym, z którym jest związany po dziś. Na łódzkiej scenie gra między innymi w Kiedy Kota Nie Ma Johnnie Mortimer'a i Briana Cooke'a, Opowieściach O Zwyczajnym Szaleństwie Zelenki, a także bierze udział w licznych spektaklach muzycznych i kabaretowych. W 2010 roku rozpoczyna współpracę z warszawskim Teatrem Kamienica.Jako aktor wystąpił m.in. w Syzyfowych pracach Pawła Komorowskiego, Pierwszym milionieWaldemara Dzikiego. Obecnie gra jedną z głównych ról na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi w sztuce Liz Lochhead Dobre rzeczy w reżyserii Justyny Celedy.

Osobnym działem w karierze Grzegorza Pawlaka jest praca z mikrofonem. Na początku pracuje Radio Opole, gdzie prowadzi audycje oraz czyta reklamy. W Łodzi współpracuje zarówno z lokalną rozgłośnią jak i z ogólnopolskimi stacjami radiowymi: Radiem Zet, RMF FM i Radiową Trójką. Zawodowo zajmuje się także czytaniem list dialogowych w filmach, teleturniejach i programach telewizyjnych. Od kilku lat jest "głosem" Telewizji Polsat i Radia Wawa. Udziela się także przy produkcji audiobooków.

Często użycza głosu postaciom animowanym. Jego głosem przemawia Skipper z Madagascaru Tygrysek z Kubusia Puchatka czy Smurf Śmiałek wSmurfach 3D. Można go usłyszeć jeszcze w takich produkcjach, jak: Jeż Jerzy, Gwiezdne Wojny, Jack: pogromca olbrzymów, oraz w grach:Tomb Raider, Wiedźmin”, Wiedźmin 2: Zabójcy królów.

Grzegorz Pawlak to również tłumacz piosenek Toma Waitsa oraz autor i wykonawca piosenek. Jest też autorem felietonów, które prezentował w „Urywkach z rozrywki” na antenie III Programu Polskiego Radia. O jego poczuciu humoru świadczą choćby zdania zamieszczone na oficjalnej stronie aktora:

Chuck Norris robi dubbing w dwie minuty. Mnie wystarczy tylko jedna.

Czytany 689 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2013 16:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama