cinema.pl Festiwale

piątek, 26 maj 2023 16:33

Cztery produkcje Warszawskiej Szkoły Filmowej premierowo na KFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Aż cztery produkcje Warszawskiej Szkoły Filmowej dostały się do oficjalnej selekcji 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pokazywane premierowo na festiwalu „Moje Stare”, „Ballada Kyczejewska”, „Kinior” oraz „Katarakta” powalczą o nagrody w Konkursie Polskim. Dodatkowo, film „Moje Stare” w reżyserii Nataszy Parzymies z Dorotą Pomykałą i Dorotą Stalińską w rolach głównych zakwalifikował się do Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowego. Od 28 maja do 4 czerwca filmy będzie można zobaczyć w Krakowie podczas festiwalu. Po wybranych pokazach odbędą się spotkania z ich twórcami i twórczyniami.Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie można zobaczyć premiery cztery filmów wyprodukowanych przez Warszawską Szkołę Filmową: dwa fabularne – „Moje Stare” oraz „Ballada Kyczejewska”, oraz dwa dokumentalne – „Kinior” i „Katarakta”. Ich twórcami i twórczyniami są studenci lub absolwenci uczelni. Wszystkie filmy powalczą o zwycięstwo w Konkursie Polskim, a „Moje Stare” dodatkowo staną w szranki w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym. W tym roku Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się już po raz 63. i potrwa od 28 maja do 4 czerwca w krakowskich kinach, oraz online  – na terenie całej Polski  – od 2 do 18 czerwca 2023.

Film „Moje Stare” opowiada o dwóch charakternych seniorkach: energicznej Zofii (Dorota Stalińska) i chorej na Alzheimera Ani (Dorota Pomykała). Kobiety nie widziały się od długiego czasu. Każda poszła własną ścieżką. Po latach znów się spotykają i w tajemnicy przed wszystkimi wyruszają w podróż, podczas której wraca do nich dawna miłość. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że poszukuje ich spanikowana córka Ani (Masza Wągrocka), która jest święcie przekonana, że jej matka została porwana z domu opieki. Film wyreżyserowała Natasza Parzymies – absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, która zasłynęła serialem „Kontrola”. Artystka ma na koncie nominację do O!Lśnień Onetu, a także dwie złote statuetki EFFIE (za serial audio „Random”). Parzymies jako pierwsza Polka znalazła się na prestiżowej liście „Power of Young Hollywood” amerykańskiego magazynu „Variety”. Za muzykę w „Moich Starych” odpowiada Ralph Kaminski, za kamerą stanął zaś Ignacy Kiełczewski. Jest to jego dyplom operatorski.

„Moje Stare” będzie można zobaczyć 31 maja o godzinie 17.30 w Kinie Kijów oraz 2 czerwca o godzinie 15.00 w Kinie Mikro. Po pierwszym pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami, w którym udział wezmą m.in. Natasza Parzymies, Dorota Pomykała i Dorota Stalińska.

„Ballada Kyczejewska” opowiada historię Dmytro (Dmytro Makliakov) – 50-letniego wolontariusza, który w czasie wojny w Ukrainie przewozi środki humanitarne do Kyczejewa. W pewnym momencie postanawia przekupić rosyjskiego żołnierza, by zabrać Daszę (Hanna Novak) z jej córką (Anna Lipska) i dowieźć ich do najbliższego dworca. Jednak podczas próby wyjazdu z miasta kobieta zostaje zamordowana przez Rosjan. Mężczyzna musi odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań i zdecydować, co zrobić z 10-letnią Poliną. Reżyserem filmu jest Piotr Krzysztof Kamiński – student reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej, autor wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych, laureat „Żurawia”, członek zarządu fundacji Art System.

„Balladę Kyczejewską” będzie można zobaczyć 29 maja o godzinie 16.30 w Kinie pod Baranami oraz 1 czerwca o godzinie 11.00 w tym samym miejscu. Po pierwszym pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Film „Kinior” jest z jednej strony oniryczną impresją na temat Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego – kompozytora i multiinstrumentalisty wywodzącego się z polskiego środowiska jazzowego, a z drugiej – terapeutycznym doświadczeniem i rozliczeniem syna z ojcem. To intymny i bezkompromisowy dokument pełen metafor, symboliki, niedosłowności, zabawy obrazem i dźwiękiem. Jego reżyserem jest Kacper Kiniorski – student Warszawskiej Szkoły Filmowej, prywatnie syn Włodzimierza Kiniorsiego.

„Kiniora” będzie można zobaczyć 29 maja o godzinie 13.30 w Kinie pod Baranami oraz 31 maja o godzinie 20.30 w Kinie Mikro. Po drugim pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.

„Katarakta” to czarno-biały portret dokumentalny trzech kobiet surowo potraktowanych przez życie, które pomimo codziennej monotonni i poczucia bezsilności próbują odnaleźć sens w otaczającym je świecie. Film porusza sprawy natury egzystencjalnej, zadaje pytania dotyczące szczęścia, celu i straty. Jego reżyserem jest Łukasz Iwanicz – student trzeciego roku reżyserii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej, który rok temu zadebiutował na KFF krótkometrażowym filmem dokumentalnym „7 słów o przemijaniu”.
 
„Kataraktę” będzie można zobaczyć 30 maja o godzinie 12.30 w MOS-ie oraz 2 czerwca o godzinie 20.30 w Kinie Mikro. Po drugim pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych wydarzeń filmowych na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Należy do grona festiwali akredytowanych m.in. przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF), European Film Academy (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Jest to jedyny w Polsce festiwal kwalifikujący do Oscara w kategorii pełnometrażowych dokumentów oraz jeden z dwóch polskich festiwali kwalifikujących w kategoriach filmów krótkometrażowych.

Warszawska Szkoła Filmowa została założona w 2004 roku przez reżysera filmowego, scenarzystę i producenta Macieja Ślesickiego oraz jednego z najpopularniejszych polskich aktorów, Bogusława Lindę. To wyjątkowy kompleks szkół filmowych, w ramach którego prowadzone są studia licencjackie i podyplomowe, studium policealne, kursy oraz liceum ogólnokształcące o profilu filmowym i kreacji gier wideo. Zrealizowany przez studentów i absolwentów uczelni pełnometrażowy film „kRAJ” trafił w 2021 roku do kin i do globalnej dystrybucji na platformie Netflix. W Warszawskiej Szkole Filmowej wykładają Joanna Kos-Krauze, Radosław Piwowarski, Magdalena Łazarkiewicz, Alek Pietrzak, Tadeusz Łysiak, wybitni operatorzy m.in. Andrzej Ramlau i Andrzej Jaroszewicz, a także twórcy gier wideo m.in. Konrad Tomaszkiewicz. Rektorem szkoły jest Janusz Majewski.

Czytany 214 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 maj 2023 16:45

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama