cinema.pl Festiwale

czwartek, 25 maj 2023 09:56

Energa Grupa Orlen przez kolejne lata z CAMERIMAGE

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Energa Grupa ORLEN i Fundacja Tumult podpisały umowę w sprawie kontynuowania współpracy przy organizacji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE przez kolejne trzy lata. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 11-18 listopada br. w Toruniu.Współpraca Energi z Grupy ORLEN i Fundacji Tumult trwa od 2017 roku. Festiwal co roku ściąga do miasta tłumy miłośników kina z całego świata. Zeszłoroczną edycję odwiedziła rekordowa liczba gości z 78 krajów. Do Torunia przyjechało między innymi 800 autorów zdjęć, 650 studentów szkół filmowych, 130 przedstawicieli mediów i 1200 reprezentantów branży filmowej. Festiwal jest prawdziwym świętem kina, a w ciągu tygodnia wyświetlanych jest ponad 200 filmów.

- Wszędzie tam, gdzie Energa z Grupy ORLEN prowadzi działalność biznesową, stawia sobie za cel także wsparcie projektów ważnych dla lokalnych społeczności. Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z takich obszarów, gdzie aktywnie działamy właśnie w tym zakresie – mówi Adrianna Sikorska, wiceprezes Zarządu Energi SA ds. komunikacji - Tak znakomitego wydarzenia, które cieszy się sławą na całym świecie, nie mogło zabraknąć wśród projektów wspieranych przez Energę. Od lat EnergaCAMERIMAGE łączy się z naszą marką, wzmacniając jej wartość. Jestem przekonana, że tegoroczny festiwal dostarczy nam ponownie niesamowitych wrażeń, a do Torunia przyjadą największe gwiazdy światowej kinematografii.

Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult i dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE podkreśla wagę pomocy od Energi, która pozwoli na dalszy rozwój wydarzenia.

- Przed Fundacją Tumult wielkie wyzwania. Nie tylko kolejne wizyty wybitnych artystów X muzy, pokazy wartościowych dzieł, warsztaty i seminaria poświęcone sztuce filmowej, ale także praca przy budowie i tworzeniu Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. Stabilizacja organizacyjna, jaką uzyskujemy na kolejne lata dzięki Energa Grupa ORLEN, pozwoli nam stworzyć – wspólnie z wybitnymi artystami filmowymi z całego świata – nową formułę Festiwalu oraz unikalny program Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE – dodaje Marek Żydowicz.

 

Europejski Centrum Festiwalowe CAMERIMAGE, które powstaje dzięki wsparciu Rządu RP i Miasta Torunia, będzie pierwszą w Polsce europejską instytucją filmową. Centrum będzie umożliwiało realizację wydarzeń artystycznych, zarówno tych profesjonalnych, jak i eksperymentalnych, projekcji filmowych, koncertów muzycznych, spektakli teatralnych, wystaw i targów technologii filmowych, zajęć edukacyjnych, ekspozycji związanych z historią X muzy czy też produkcji filmów kinowych i telewizyjnych.

Zespoły Fundacji Tumult oraz Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE pracują intensywnie nad ostatecznym kształtem tegorocznej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Od marca trwa nabór zgłoszeń oraz proces selekcji filmów do konkursów polskich i zagranicznych filmów fabularnych, dokumentalnych, pilotów seriali, etiud studenckich oraz wideoklipów. Trwają prace nad pozakonkursowymi sekcjami specjalnymi, corocznie wzbogacającymi ofertę programową. W planie są także spotkania z wybitnymi twórcami światowego kina, przedstawicielami różnych zawodów branży filmowej oraz cieszący się dużym zainteresowaniem market sprzętu. Jak co roku zaproszeni będą też studenci ze szkół filmowych i artystycznych z całego świata.

 

Już wkrótce zaprezentowany zostanie plakat promujący tegoroczną edycję oraz laureaci nagród specjalnych, w tym ten najważniejszy, czyli zdobywca Złotej Żaby za Całokształt Twórczości dla Autora Zdjęć.

Czytany 248 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 maj 2023 10:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama