cinema.pl Festiwale

piątek, 24 marzec 2023 19:54

Trudne temat, które poruszy tegoroczna Script Fiesta

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od 30 marca do 2 kwietnia w stołecznym Kinie Elektronik oraz Warszawskiej Szkole Filmowej odbywać się będzie jedenasta edycja Script Fiesty – jedynego w Polsce i jednego z największych w tej części Europy festiwalu scenarzystów. Wszyscy miłośnicy kina będą mieli okazję bezpłatnie wziąć udział w projekcjach filmów, warsztatach, panelach dyskusyjnych, a także spotkaniach z uznanymi scenarzystami z Polski i ze świata.Warszawska Szkoła Filmowa już po raz jedenasty podjęła się organizacji Script Fiesty – jedynego w naszym kraju festiwalu scenarzystów. Jak co roku będzie to gratka dla wszystkich adeptów sztuki scenariopisarstwa chcących rozwijać swoje umiejętności na warsztatach prowadzonych przez uznanych twórców. Podczas festiwalu w warszawskim Kinie Elektronik odbędą się również liczne spotkania z przedstawicielami branży filmowej, projekcje filmów, a także panele dyskusyjne, podczas których poruszane będą tematy, którymi żyje obecnie polska kinematografia. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Pierwszego dnia festiwalu – 30 marca – odbędzie się kilka interesujących paneli dyskusyjnych. W tym m.in. „Trudny temat: Let’s talk about sex, screenwriters!”, a także „Jakie scenariusze interesują dziś Netflix?”. Podczas pierwszego z nich zaproszeni goście i gościnie, a wśród nich m.in. Kaja Wesołek, Marta Zygadło, Katarzyna Butowtt oraz Karolina Porcari, porozmawiają o tym, jak od kulis wygląda kręcenie scen intymnych w polskich filmach, a także – jaką rolę odgrywają na planach zdjęciowych koordynatorzy intymności. Z kolei podczas drugiego panelu Łukasz Kłuskiewicz i Anna Nagler opowiedzą o tym, jaką strategię działania na najbliższe lata ma Netflix – co interesuje twórców platformy, na czym chcą się skupiać, na jakiego typu produkcje stawiają. Będzie to też wyjątkowa okazja, aby zadać im nurtujące pytania.

Wieczorem odbędzie się ceremonia otwarcia Script Fiesty z udziałem zaproszonych gwiazd, a zaraz po niej przedpremierowo zaprezentowany zostanie film „Prawdziwe życie aniołów” inspirowany prawdziwą historią Krzysztofa Globisza, który kilka lat temu przeszedł rozległy udar. Jego udział w tej produkcji jest wydarzeniem niezwykłym – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor cierpiący na afazję i paraliż wciela się w główną rolę. U jego boku zobaczymy również m.in. Kingę Preis, Annę Dymną, a także Jerzego Trelę w jego ostatniej roli przed śmiercią. Po projekcji filmu jego reżyser i scenarzysta Artur „Baron” Więcek, a także Aneta Zagórska opowiedzą o tym, jak napisać scenariusz filmu, w którym zagra aktor z niepełnosprawnością.

Drugi dzień festiwalu (31 marca) rozpocznie się od panelu „Enter the Script: Cyberpunk – czyli jak stworzyć scenariusz serialu na podstawie gry?”, w którym wezmą udział Marcin Blacha i Bartosz Sztybor. Zakończy go z kolei „Noc teledysków” i towarzyszący jej panel dyskusyjny dotyczący tego, jak napisać dobrą historię pod teledysk. Rozmawiać na ten temat będą m.in. Monika Brodka, Mac Adamczak i Anna Maliszewska. Poza wieloma panelami dyskusyjnymi, które odbędą się tego dnia, wszyscy miłośnicy kina będą mieli okazję wziąć udział w projekcji filmu „Przed wschodem słońca”, a także – spotkaniu z jego scenarzystką Kim Krizan.

Trzeciego dnia Script Fiesty odbędzie się m.in. panel dyskusyjny na nurtujący obecnie branżę temat „Tantiemy z internetu. Obalamy mity” z udziałem Małgorzaty Machczyńskiej i Elżbiety Benkowskiej, a kilka godzin później – specjalny pokaz filmu „Trzy kolory. Niebieski” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, a po nim – spotkanie z jego scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Tego dnia, podczas wieczornej ceremonii rozdania nagród, poznamy zwycięzców konkursów na najlepszy scenariusz oraz koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert reżysera „Juliusza” i „Czarnej owcy” – Alka Pietrzaka, który tym razem zaprezentuje się w muzycznej odsłonie. Po wszystkim zaplanowany jest jeszcze zamknięty pokaz krótkiego metrażu Nataszy Parzymies „Moje stare” z Dorotą Pomykałą i Dorotą Stalińską w rolach głównych, a także – „Marty Grall” w reżyserii Macieja Stuhra. Po obu projekcjach odbędą się spotkania z twórcami i twórczyniami filmów.

Z kolei ostatniego dnia festiwalu – 2 kwietnia, podczas panelu „Tyrmand i Kościuszko na nowo. Jak nie zepsuć dobrej opowieści prawdą historyczną?”, będzie można przedpremierowo, po raz pierwszy w Polsce zobaczyć fragmenty długo wyczekiwanego filmu „Kos” w reżyserii Pawła Maślony.

W trakcie całej Script Fiesty, przed większością paneli dyskusyjnych i spotkań z twórcami, będzie można zobaczyć wyselekcjonowane dwuminutówki przygotowane przez najlepszych studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Nie zabraknie też paneli dyskusyjnych poświęconych kwestiom, które często dzielą filmowców. W cyklu „Trudny temat”, poza wspomnianym już zagadnieniem kręcenia scen intymnych, poruszone zostaną takie tematy: „Czy poprawność polityczna zabija komedie?”, „Czy trzeba odwagi, aby pisać o Kościele i duchownych?”, a także „Jak pitchować pomysł, żeby nam go nie ukradli?”.


Więcej informacji na temat Script Fiesty, a także szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.scriptfiesta.pl.


Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Czytany 241 razy Ostatnio zmieniany piątek, 24 marzec 2023 19:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama