cinema.pl Festiwale

czwartek, 17 listopad 2022 22:01

Już jutro Festiwal Filmów Naukowych!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Festiwal Filmów Naukowych to pierwsza edycja festiwalu stworzonego przez Politechnikę Warszawską popularyzująca wiedzę naukową i pokazująca jej osiągnięcia. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2022 roku w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej przy ulicy Poleczki 19 w Warszawie. Wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne i mają charakter otwarty.

 

Założeniem Festiwalu było zaproszenie widza do rozmowy o najnowszych odkryciach, technologiach i szeroko pojętej nauce. Festiwal tworzą filmy, które poruszają naszą wyobraźnię, kwestionują nasze wartości oraz pokazują otaczający nas świat. –  Nasz Festiwal udowadnia, że w nauce widać dużo więcej niż tylko laboratoria i doświadczenia. Filmy, które będą wyświetlane zaskoczą różnorodnością gatunków, stylistyki oraz tematów, a przede wszystkim wybrzmiewa w tych filmach zaangażowanie i pasja naukowców poszczególnych dziedzin – opowiada Marta Klewińska, organizatorka Festiwalu.

O dwie główne nagrody w kategorii filmu pełnometrażowego i filmu krótkometrażowego rywalizują zarówno tytuły kinowe jak i filmy amatorskie. Mecenasem wydarzenia i sponsorem nagród jest Polska Fundacja Narodowa. Zwycięzca w kategorii film pełnometrażowy otrzyma nagrodę w wysokości 10.000 złotych, a za film krótkometrażowy zwycięzca otrzyma nagrodę 5.000 złotych.

W tym roku w programie Festiwalu znajdują się projekcje pięciu filmów pełnometrażowych oraz siedmiu filmów krótkometrażowych. Ponadto program wzbogacony został pokazami specjalnymi oraz panelem dyskusyjnym pt: „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje?”. Głos w dyskusji zabiorą red. Artur Cichmiński (dziennikarz i krytyk filmowy), dr Monika Koperska (popularyzator nauki, współzałożyciel Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki), red. Anna Kwiatkowska-Bieda (dziennikarka, podróżniczka, autorka programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych), red. Wiktor Niedzicki (dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu „Laboratorium”) oraz dr hab. Jacek Wasilewski (medioznawca, dziennikarz, wykładowca akademicki). 

Festiwal otworzy spotkanie z gościem specjalnym Krzysztofem Zanussim w piątek (18 listopada) o godz. 11.00. Tuż po rozmowie z tym wybitnym reżyserem będzie wyświetlony jego premierowy film „Liczba doskonała” (w rolach głównych: Andrzej Seweryn, Jan Marczewski, Jan Nowicki). Najnowszy film Krzysztofa Zanussiego przedstawia opowieść o młodym matematyku, który podporządkował swoje życie badaniom nad liczbami pierwszymi. 

Podczas Festiwalu będą również emitowane specjalne edycje spotów „W czerni kina”, dzięki współpracy z Legalną Kulturą. Na potrzeby produkcji głosów użyczyli profesorowie Politechniki Warszawskiej – prof. Elżbieta Malinowska oraz prof. Zbigniew Brzózka. 

Ideą festiwalu jest zachęcenie do otwartej rozmowy o tym, jak można pokazać naukę za pomocą wielkiego ekranu. Jest to również zaproszenie do dialogu pomiędzy widzami, autorytetami, gośćmi i twórcami filmowymi. Ponadto ambicją festiwalu jest jego edukacyjny wydźwięk, skierowany do młodzieży, studentów i doktorantów, aby pogłębić ich zainteresowania oraz chęć zdobywania wiedzy.

 

Harmonogram festiwalu:

 

18 listopada (piątek)

11.00 – Otwarcie Festiwalu

11.15 – Spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim

11.45 – Projekcja premierowa „Liczba doskonała”, reż. K. Zanussi

13.30 – Oficjalne rozpoczęcie festiwalu

13.45 – „Geniusze”, reż. T. Klein

15.45 – „Jak aktywizacja zawodowa wpływa na rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną”, reż. A. Rękawek

16.00 – „Tajemnicza cząstka Higgsa”, reż. J. Grębosz

16.30 – „Neurochirurg”, reż. M. Zagała

18.00 – „Polot”, reż. M. Wnuk

19.45 – „Zdążyć przed rakiem piersi”, reż. J. Matuszewska oraz P. Sudara

 

19 listopada (sobota)

11.00 – Pokaz specjalny „Science Friction”, reż. Emery Emery

12.30 – „Sztuka naskalna”, reż. K. Juszczyk

13.00 – „Fukushima. Wstęp wzbroniony”, reż. J. Baryga oraz P. Dziemdziela

14.00 – „Test”, reż. B. Toboła

14.15 – „Zegrze Radiation Hunters”, reż. D. Aksamit

14.45 – „Misja Otherworld: Nie wierzcie każdemu naukowcowi”, reż. M. Zawadzki

15.00 – „Fisheye”, reż. M. Szcześniak

16.30 – panel dyskusyjny „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje” (red. A. Cichmiński, dr M. Koperska, red. A. Kwiatkowska-Bieda, red. W. Niedzicki, dr hab. J. Wasilewski)

17.30 – wręczenie nagród 

 

Podczas Festiwalu swoją ofertę gastronomiczną zaoferują food trucki: Bistro Zrywka oraz Flammaster

 

Organizatorzy:

 Politechnika Warszawska

 Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej

 

Mecenas:

 Polska Fundacja Narodowa

 

Patroni honorowi:

 Miasto Stołeczne Warszawa

 Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy

 Centrum Nauki Kopernik

 

Partner:

 Legalna Kultura ze specjalną edycją spotów „W czerni kina”

 

Patroni medialni:

Polskie Radio, TVP Nauka, Legalna Kultura, Radio Kampus, Festiwal Nauki, Nauka. To lubię, Rzecznicy Nauki, Fundacja Leny Grochowskiej, ATM Grupa

 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kampus CEZAMAT – miejsce inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy”. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Czytany 178 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 listopad 2022 22:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama