cinema.pl Festiwale

czwartek, 20 październik 2022 17:27

Filmy reżyserek w konkursie Pięciu Smaków

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W sekcji konkursowej Pięciu Smaków pokażemy cztery filmy zrealizowane przez znakomite twórczynie. Pełny program festiwalu ogłosimy już we wtorek 25 października, w samo południe. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż biletów. Dzień później, o godz. 18:00, zapraszamy na spotkanie z organizatorami na festiwalowym Facebooku. 

 

Pięć Smaków od lat zwraca uwagę na rewolucję, jakiej dokonują w kinie Azji reżyserki. Ich głos jest tam coraz mocniej słyszalny, a filmy, które realizują, dotykają nieporuszanych wcześniej tematów i charakteryzują się nowym sposobem opowiadania. Tytuły, które pokazujemy w tym roku, łączy osobiste doświadczenie, które leży u ich podłoża.

Tak jest w przypadku Inwazji barbarzyńców Tan Chui Mui, inicjatorki Malezyjskiej Nowej Fali. Potrzeba odzyskania podmiotowości po urodzeniu dziecka sprawiła, że artystka zaczęła rozwijać z przyjaciółmi z filmowej społeczności  projekt, który stał się połączeniem autorskiej wypowiedzi ze znakomicie zrealizowanym filmem sztuk walki. To nowe podejście do kina gatunkowego okazało się jakże potrzebnym powiewem świeżości w jego skostniałym schemacie.

Osobista jest też Yuni, sfilmowany z czułością przez Kamilę Andini portret młodej dziewczyny z indonezyjskiej prowincji, o której przyszłość bezwzględnie upomina się społeczeństwo. Czy życie w miejscu, którego reguły dyktuje religia, może potoczyć się w jeden tylko sposób? 

Śmierć ojca reżyserki Kim Quy Bui zainspirowała ją do refleksji nad tym, jak we współczesnym Wietnamie zmienia się podejście do zmarłych. Pamięć ziemi to surowa, metafizyczna opowieść, próbująca zachować resztki starego świata, ginącego gdzieś pod fundamentami nowych, betonowych budynków.

 

Ogłoszenie programu festiwalu:

25 października, 12:00

To chwila, na którą czekają miłośnicy najlepszego kina z Azji! Pełny program 16. Pięciu Smaków ogłosimy 25 października, we wtorek, o godz. 12:00 na stronie festiwalu. O tej samej godzinie rozpocznie się sprzedaż biletów na wszystkie filmy festiwalu.

Także 25 października, o godz. 18:00, na festiwalowym Instagramie odbędzie się live, który będzie podsumowaniem najważniejszych atrakcji programu.

Dzień później, 26 października, także o godz. 18:00, zapraszamy widzów na spotkanie z organizatorami festiwalu na jego profilu facebookowym, podczas którego porozmawiamy o szczegółach 16. edycji Pięciu Smaków. Liczymy na wiele ciekawych pytań, odpowiemy na wszystkie!

 

Inwazja barbarzyńców

Barbarian Invasion, reż. Tan Chui Mui, Malezja 2021, 106'

polska premiera

(w kinie i online) 

Yoon Moon z utęsknieniem czekała na propozycję zagrania w filmie – po paru latach urlopu macierzyńskiego jest gotowa podjąć kolejne wyzwania. Nowa rola wymaga ciężkiego fizycznego treningu, a niespodziewane wydarzenia sprawią, że nabyte właśnie umiejętności będzie musiała wykorzystać w praktyce. Zaskakujące połączenie autorskiego, kobiecego kina z gatunkowym filmem sztuk walki.

 

Yuni

reż. Kamila Andini, Indonezja 2021, 95'

polska premiera

(w kinie i online)

Wrażliwa, utalentowana Yuni nie wybrała jeszcze życiowej drogi, ale wydaje się, że ma na to sporo czasu. Marzenia i pragnienia szesnastolatki zderzają się jednak z rzeczywistością społecznych norm i przesądów. O tym, jaki będzie jej los, chcą zdecydować inni. Trzeci film Kamili Andini zachwyca formą wizualną i dojrzałością, nie pozostawiając wątpliwości, że wychowana w filmowej rodzinie reżyserka jest wielkim talentem nowego kina indonezyjskiego.

 

Pamięć ziemi

Miền ký ức / Memoryland, reż. Kim Quy Bui, Wietnam 2021, 99'

polska premiera

(w kinie i online)

Wspólnym mianownikiem trzech historii, które w Pamięci ziemi powoli się ze sobą łączą, jest śmierć. Powinności żyjących wobec tych, którzy odeszli, przejawiają się zarówno w mistycznych rytuałach, jak i w chłodnym pragmatyzmie, którego coraz więcej w gwałtownie rozwijającym się Wietnamie. Osobisty, ale i symboliczny film zrealizowany w długich, malowniczych ujęciach.

 

Niech żyje Leonora!

Leonor Will Never Die, reż. Martika Ramirez Escobar, Filipiny 2022, 101'

polska premiera

(w kinie i online)

Leonora kocha kino akcji i dałaby się za nie pokroić. Niegdyś była jego prominentną twórczynią, dzisiaj boryka się z trudną codziennością. Szansą na powrót do branży jest konkurs na scenariusz filmowy. Odkurzenie niedokończonego projektu sprawi, że Leonora na nowo zanurzy się w rzeczywistości swoich bohaterów – dosłownie! Oryginalna wyprawa w głąb magicznego świata filmu, z której bije szczera miłość do X muzy, w szczególności do dawnego kina filipińskiego.

  

Azjatycka Noc Grozy - w kinie i online

Jak co roku, zespół Pięciu Smaków zaprasza pod koniec października na potężną porcję strachu. Trzy premierowe filmy dostarczą dreszczy grozy, a poczęstunek między nimi ukoi rozdygotane nerwy. 

 

Azjatycka Noc Grozy odbędzie się w Kinie Muranów 29 października oraz online na stronie festiwalu piecsmakow.pl od 28 października do 1 listopada. W internetowej wersji wydarzenia obejrzeć będzie można dwa z trzech filmów.

Czytany 170 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 październik 2022 17:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama