cinema.pl Festiwale

środa, 07 wrzesień 2022 18:50

Produkcja i koprodukcje Telewizji Polskiej nominowane na międzynarodowych festiwalach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Film fabularny Telewizji Polskiej „Marusarz – Tatrzański orzeł” oraz dwie koprodukcje TVP - dokumenty: „Liban. Wybuch gniewu” i „Chopin. Nie boję się ciemności" znalazły się w gronie nominowanych dwóch prestiżowych międzynarodowych festiwali produkcji telewizyjnych Prix Europa i Złota Praga (Golden Prague).

 

Wyprodukowany przez Telewizję Polską film fabularny pt. „Marusarz – Tatrzański orzeł” w reżyserii Marka Bukowskiego zdobył nominację w europejskim konkursie produkcji telewizyjnych, radiowych i internetowych Prix Europa 2022 w kategorii „Fabuła telewizyjna” (TV Fiction). Film opowiada historię życia legendarnego polskiego skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza, którego fenomenalną karierę przerwała II wojna światowa. Polski „król nart”, przed wojną wielokrotny narciarski mistrz Polski i wicemistrz świata w Lahti w 1938 roku, w czasie wojny był kurierem Państwa Podziemnego; zasłynął jako bohater jednej z najsłynniejszych ucieczek z hitlerowskiego więzienia gestapo w Krakowie. W filmie, który miał swoją premierę w 2021 roku, zagrali m.in.: Mateusz Janicki (w roli tytułowej), Marta Wiśniewska (w roli siostry Marusarza Heleny, późniejszej utalentowanej narciarki, uczestniczki Ruchu Oporu, zamordowanej przez nazistów w 1941 r.), Mateusz Bożek, Janka Cholewa i Robert Czebotar. 

Kolejnym polskim dziełem dostrzeżonym w konkursie Prix Europa 2022 jest film dokumentalny „Liban. Wybuch gniewu” w reżyserii Krzysztofa Dzięciołowskiego, nominowany  w kategorii „Telewizyjny film dokumentalny”.

Obraz przedstawia sytuację w Libanie, który stoi na krawędzi zapaści ekonomicznej i politycznej. Punktem wyjścia opowieści jest wielka katastrofa - eksplozja chemikaliów w Bejrucie latem 2020 roku, która niszczy pół miasta, zabija i rani setki osób. Wybuch jest kulminacją przewlekłego politycznego chaosu, korupcji i kryzysu, jaki zawładnął krajem. Film koprodukowały Telewizja Polska i Vision House Productions

Prix Europa to ważny konkurs europejskich produkcji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Istnieje od 1987 roku. Tegoroczny konkurs Prix Europa odbędzie się w dniach 23-29 października w Poczdamie.

Film dokumentalny „Chopin. Nie boję się ciemności” w reżyserii Joanny Kaczmarek zdobył nominację w kategorii „Program dokumentalny” 59. Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego Złota Praga. Dokument splata historie trzech wybitnych pianistów, Polaka Leszka Możdżera, Koreańczyka Won Jae-Yeon i syryjskiego imigranta, w połowie Polaka Faresa, których poza pasją do muzyki Chopina łączą trudne doświadczenia historyczne krajów, z jakich pochodzą. Bohaterowie przygotowują się do specjalnych koncertów w miejscach naznaczonych historycznie największymi cierpieniami ludzkości: przy byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau, przy granicy z dyktatorską Koreą Północną oraz w centrum Bejrutu, tuż po wybuchu w tamtejszym porcie. To miejsca, które potrzebują uzdrowienia. Muzyka, która tam zabrzmi, ma nie tylko przekroczyć granice pomiędzy kulturami, ale także uleczyć rany.

Film wyprodukowały InbornMedia i Play Button Media w koprodukcji z Telewizją Polską, Narodowym Centrum Kultury i Instytutem Adama Mickiewicza.

Złota Praga to ceniony na całym świecie festiwal, organizowany przez czeską telewizję publiczną i poświęcony w całości produkcjom telewizyjnym o tematyce artystycznej. 

Festiwal cieszy się światową renomą, stanowiąc coroczne miejsce spotkań branży telewizyjnej, podczas którego eksperci i publiczność mają okazję poznać najlepsze dokumenty taneczne, teatralne i muzyczne, nagrania koncertów i produkcji scenicznych, a także spotkać się osobiście z reżyserami, producentami, aktorami, piosenkarzami i tancerzami. W tym roku odbędzie się 59. edycja festiwalu.

Czytany 185 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 wrzesień 2022 19:51

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama