cinema.pl Festiwale

wtorek, 23 sierpień 2022 00:09

Międzynarodowy Festiwal Filmów Etnograficznych OKO 2022

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Oprócz milionów mieszkańców Ukrainy, również festiwale zostały wysiedlone w wyniku wojny, która wybuchła 24 lutego. Trzecia edycja Festiwalu OKO była zagrożona, ponieważ region Besarabii, leżący blisko Morza Czarnego, okazał się jednym z głównych strategicznych interesów Rosji. Pomimo tego, festiwal się odbędzie! W 2022 roku OKO odbędzie się w Toruniu, przy wsparciu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE.

 

Średniowieczny Toruń z malowniczą, będącą pod ochroną UNESCO starówką, wydaje się być świetną lokalizacją dla festiwalu filmów etnograficznych. Miejsce jest nasycone historią i zaprasza wszystkich do podróży w czasie. Toruńska starówka nie ucierpiała w wyniku wojen, co napawa spokojem i ufnością. Te nastroje doskonale korespondują z koncepcją festiwalu OKO w 2022 roku. W tym roku oficjalne hasło wybrzmiewa optymistycznie: "Celebruj życie!". Żadna zagraniczna agresja nie powinna zabierać Ukrainie życia i powstrzymywać festiwal OKO przed promowaniem idei pokoju i tolerancji dzięki pokazom wspaniałych filmów.

Rozważając kwestię koncepcji wizualnej, festiwal OKO postanowił cofnąć się w czasie i zaprosić do udziału w festiwalu swoich przodków. Pragnie opowiedzieć ich historie i losy, które ich spotkały, jak również doświadczenia, którymi mogą się z nami podzielić. Mówi się, że ludzie nie wyciągają wniosków z historii, ale OKO mocno wierzy, że dyskusje na najbardziej sprzeczne tematy i zachowanie wspomnień o przeszłości są niezbędne, aby zapobiec okrucieństwom w przyszłości.

Ze względu na zaistniałe okoliczności festiwal OKO musiał ograniczyć program, ale nadal będzie miał sporo do zaoferowania! Filmy będą konkurować w sekcji Fabularnej i Międzynarodowej Krótkometrażowej, gdzie zostaną oceniane przez międzynarodowe jury, podczas gdy wszystkie filmy ukraińskie będą pokazane w specjalnej sekcji pozakonkursowej.

Festiwal OKO w ramach EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w dniach 13-18 listopada 2022. Zapraszamy!

Czytany 291 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 sierpień 2022 00:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama