cinema.pl Festiwale

piątek, 19 sierpień 2022 17:19

Pokazy filmowe i spotkanie z Piotrem Fronczewskim

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza w dniach 27 sierpnia oraz 3 września  2022 roku na wyjątkowe projekcje filmowe w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Jak co roku zaproponujemy najnowsze produkcje związane z czasem okupacji i Holokaustu: premierowy pokaz bajki dokumentalnej o Brzechwie, komiks - animacja o okupacji w Holandii, przełomowy obraz o hitlerowskiej Akcji Reinhardt. Brzechwa, Anne Frank,  holenderscy nastolatkowie i ofiary rzezi w lubelskim – oto bohaterowie tej edycji w kinie Iluzjon.Spotkania z twórcami i ekspertami oraz oferta portalu Ninateka.pl wzbogacą program wydarzenia, umożliwiając spojrzenie na filmy i tematy w nich poruszane w szerszej perspektywie.

PROGRAM – KINO ILUZJON:

27 sierpnia (sobota)

15:00 – polska premiera filmu „Pan Kleks. Wojna i miłość” reż. Władysław Jurków, 2022,

50 min, projekcja z udziałem twórców; SALA STOLICA

16:00 – spotkanie zatytułowane „Pan Kleks. Wojna i miłość”; prowadzący Mikołaj Mirowski; goście m.in. Piotr Fronczewski oraz Elżbieta Janicka; SALA STOLICA

19:00 – projekcja filmu „Gdzie jest Anne Frank” reż. Ari Folman, 2021, 99 min; SALA MAŁA CZARNA

 

3 września (sobota)

16:30 – pokaz filmu „Aktion Reinhardt” reż. Michał Szymanowicz, 2021, 50 min, SALA MAŁA CZARNA

17:30 – rozmowa z reżyserem Michałem Szymanowiczem, którą poprowadzi dr Jacek Konik, Starszy Specjalista Działu Naukowo-Badawczego Muzeum Getta Warszawskiego; SALA MAŁA CZARNA

 

PROGRAM – NINATEKA:

27.08 godz. 20.00 – 03.09 godz. 20.00

„Dybuk”, reż. Michał Waszyński, 1937, Polska, 100 min

„Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, reż. Krzysztof Kopczyński, 2015, Polska, Szwecja, Ukraina, 86 min

„Demon”, reż. Marcin Wrona, 2015, Polska, Izrael, 90 min

Filmy proponowane w ramach wydarzenia „Dybuk – wędrując między światami” dostępne bezpłatnie na platformie Ninateka.pl.

„Pan Kleks. Wojna i miłość”, reż. Władysław Jurków, 2022, 50 min

 

27 SIERPNIA | 15:00

Plakat do filmu „Pan Kleks. Wojna i miłość”, reż. Władysław Jurków, 2022, 50 min

Niemiecka okupacja w Warszawie. Jan Brzechwa nieszczęśliwie zakochany w żonie fryzjera walczy o miłość i przetrwanie. Ze względu na żydowskie pochodzenie poeta musi ukrywać się po „aryjskiej stronie” Warszawy. W śmiertelnym zagrożeniu i samotności Brzechwa pisze „Akademię Pana Kleksa” najpopularniejszą książkę dla dzieci w polskiej literaturze. Film w eksperymentalnej konwencji bajki dokumentalnej, w której rzeczywistość przenika się ze światem wyobraźni zakochanego poety. Bajka ilustrowana piosenkami z przedwojennych filmów i kabaretowymi szlagierami Brzechwy w wykonaniu Jana Młynarskiego.

Film odkrywa postać Brzechwy, jakiego nie znamy. Weteran legionista, artysta kabaretowy i playboy. „Kaczkę dziwaczkę” napisał, by uwieść przedszkolankę spotkaną w wakacyjnym kurorcie. Nie przepadał za dziećmi, choć to im zawdzięczał swoje największe sukcesy literackie i finansowe. Miłość, dla której stracił głowę uratowała go od Zagłady. W filmie występują m.in.: Piotr Fronczewski (Narrator), Katarzyna Kołeczek (Janina Serocka) Piotr Chomik (Zakochany Brzechwa) oraz Jan Emil Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne.

Światowa premiera bajki dokumentalnej „Pan Kleks. Wojna i miłość” odbyła się na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym - 01.06.2022.

Film adresowany do widzów od 14. roku życia.

Wejściówki do odbioru w kasie Kina Iluzjon.

Spotkanie z Piotrem Fornczewskim, Elżbietą Janicką i Władysławem Jurkowem 

 

27 SIERPNIA | 16:00 

Gośćmi Mikołaja Mirowskiego będą: m.in. Piotr Fronczewski (narrator w filmie „Pan Kleks. Miłość i wojna”), Elżbieta Janicka (PAN) oraz reżyser Władysław Jurkow. Rozmowa będzie pogłębieniem wątków dotkniętych w filmie, dotyczyć będzie również innych polskich pisarzy o żydowskich korzeniach jak Tuwim, Słonimski, Leśmian czy Lechoń, a także współpracownika i przyjaciela Brzechwy, Jana Szancera. Spotkanie stanowi jednocześnie wprowadzenie do filmu o Anne Frank.

Piotr Fronczewski – odtwórca Pan Kleksa w trzech ekranizacjach Krzysztofa Gradowskiego („Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa”, „Pan Kleks w kosmosie”), a także wielu innych niezapomnianych ról filmowych, teatralnych, telewizyjnych i kabaretowych, od Pana Piotrusia w Kabarecie Olgi Lipińskiej i postaci w Kabarecie Pod Egidą, po znakomity portret detektywa Marlowe’a w telewizyjnych spektaklach Tomasza Zygadły, syna w „Podróży” Piotra Mikuckiego, u boku Gustawa Holoubka, który był jego mistrzem, aż po Hamleta, Henryka w „Ślubie” czy Króla Edypa. Aktor wszechstronny, niezwykle utalentowany i uwielbiany przez widownię.

Władysław Jurkow – reżyser, dziennikarz, członek polskich misji archeologicznych do Egiptu i Sudanu. Współpracuje z TVP, HBO, WDR. Autor filmów dokumentalnych, takich jak „Przypadek Johanny Langefeld” czy „Johanna Langefeld. Historia znikania” .

Elżbieta Janicka – historyczka literatury, artystka wizualna. Autorka książek: „Sztuka czy Naród? Monografia pisarska Andrzeja Trzebińskiego“ (Kraków: Universitas, 2006); „Festung Warschau“  (Warszawa: Krytyka Polityczna, 2011); „Przemoc filosemicka. Nowe polskie narracje o Żydach po roku 2000“ (Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN, 2016; we współautorstwie z Tomaszem Żukowskim). Bada społeczno-kulturową prawomocność i tożsamościowe funkcje antysemityzmu w polskiej kulturze. W szczególności zajmuje się kategoriami opisu polskich realiów Zagłady oraz dyskursem i praktykami antysemickimi wpisanymi w topografię symboliczną terenu dawnego getta warszawskiego. Pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta. Redaktor naczelny kwartalnika „Pleograf”, wydawanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi a także Forum Żydów Polskich. Naukowo zajmuje się historią ZSRR i tematyką stosunków polsko-żydowskich. Autor scenariusza programu „Pojedynki stulecia”, poświęconego najwybitniejszym polskim pisarzom XX wieku, emitowanego w 2018 roku w TVP Kultura. Od 2019 prowadzi na antenie TVP Historia cykl „Teatr Historii”, gdzie prezentowane są najciekawsze spektakle Teatru TV o tematyce historycznej. Wydał książki „Rewolucja permanentna Lwa Trockiego“ (2013) i tom rozmów „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura“ (2018).

„Gdzie jest Anne Frank”, reż. Ari Folman, 2021, 99 min

 

27 SIERPNIA | 19:00

„Gdzie jest Anne Frank”, reż. Ari Folman 

 do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty ożywa i w powojennym Amsterdamie próbuje odnaleźć Anne. I choć dostrzega, że wiele budynków użyteczności publicznej nosi jej imię, widzi jednocześnie, że miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. Wędrując przez miasto i poznając historię rodziny Franków, Kitty spotyka niosącego wsparcie uchodźcom Petera. Połączy ich wspólna sprawa: przypomnienie, że Anne Frank to nie tylko imię, ale i żywa idea.

Niezwykła animacja w reżyserii Ariego Folmana. Film, przedstawiający znane z „Dziennika Anne Frank” niezwykle ważne świadectwo okresu Holokaustu, został zrealizowany na podstawie komiksu Folmana i Davida Polonsky’ego (obie pozycje wydane także w Polsce). Polskiej wersji językowej głosu użyczyli: Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr.

Film adresowany do widzów powyżej 10. roku życia.

Słowo wstępne: Beata Zaborek.

Zakup biletów: iluzjon.fn.org.pl lub w kasie Kina Iluzjon.

„Aktion Reinhardt”, reż. Michał Szymanowicz, 2021, 50 min

 

3 WRZEŚNIA | 16:30 

„Aktion Reinhardt”, reż. Michał Szymanowicz

Najnowszy dokument Michała Szymanowicza. „Zwykle to jest tak, że jak mamy do czynienia z filmem, mówimy, że chcielibyśmy, żeby ten film się podobał. Ten film nie jest taki. On ma poruszyć” mówił w kwietniu reżyser w Radio Lublin. Jest  to pierwszy polski obraz przedstawiający zbrodniczą akcję nazistowskich Niemiec przeprowadzoną pod hasłem „Aktion Reinhardt”, w wyniku której w 1942 roku zginęło półtora miliona polskich Żydów. Film wpisuje konkretne ludzkie twarze w nieludzkie liczby ofiar Holokaustu

„Wszystkie nasze propozycje pochylają się nad problematyką Holokaustu, ale starają się pokazać ten temat inaczej niż dotychczas to robiono.  Reżyserzy tych jakże odmiennych dzieł odczytują życiorysy Anny Frank, Jan Brzechwy i wszystkich ofiar Holokaustu jako naszą szansę na zrozumienie, że tolerancja to nie tylko pomnik w centrum Lizbony, ale otwartość na Innego wśród nas.” mówi Beata Zaborek, koordynatorka projektu z ramienia FINY.

 

Film adresowany do widzów od 14. roku życia.

Wejściówki do odbioru w kasie Kina Iluzjon.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z reżyserem Michałem Symanowiczem, którą poprowadzi dr Jacek Konik, starszy specjalista Dział Naukowo-Badawczego Muzeum Getta Warszawskiego,

Jacek Konik – historyk Holocaustu i  doktor archeologii. Pracownik działu naukowego Muzeum Getta Warszawskiego, adiunkt w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zajmuje się archeologią Holokaustu. Członek polskich i międzynarodowych misji archeologicznych. Jest konsultantem naukowym, autorem oraz współautorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Członek Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów.

Michał Szymanowicz - filmowiec, dziennikarz, radiowiec i copywriter, jeden z twórców sukcesu jednej z pierwszych prywatnych radiostacji w Polsce - Radia WAWA. Specjalizuje się też w produkcji filmów dokumentalnych, reportaży oraz reklam i programów radiowych i telewizyjnych. Reżyser filmów dokumentalnych o tematyce historycznej: „Aktion Reinhardt” (2021), „Zagłada Żydów na Pomorzu Gdańskim”(2021), „Żydzi w armii Andersa”(2020), „Polska Toskania. Śladem tradycji” (2019).

Dybuk – wędrując między światami

27 SIERPNIA - 3 WRZEŚNIA 

Motyw wędrującej duszy, który wywodzi się z mistyki, jest ważnym elementem tradycji i kultury żydowskiej, szczególnie na terenach wschodnioeuropejskich. Dybuk, głęboko zakorzeniony w folklorze i związany z wiarą w metempsychozę, to dusza, która wciela się w ciało żywej istoty. Nie mogąc zaznać spokoju, opanowuje drugiego człowieka, a teraźniejszość opętanego ustępuje przeszłości, burząc naturalne zasady rzeczywistości. Zjawisko stało się toposem kulturowym istniejącym nie tylko w kulturze żydowskiej, do czego niewątpliwie przyczynił się dramat „Dybuk” napisany przez Salomona Zajnwla Rapoporta, działającego pod pseudonimem literackim jako Szymon An-ski. Mimo że sztuka miała premierę w 1920 roku, nadal intryguje, pobudza wyobraźnię i wywołuje dyskusje. Nieustająca fascynacja toposem zachęca do zgłębienia tematu i dalszych rozważań nad znaczeniami ukrytymi w wierzeniach i legendach.

Zapraszamy do obejrzenie ekranizacji dramatu An-skiego z 1937 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego oraz korespondującego z nim filmu „Demon” Marcina Wrony zrealizowanego w 2015 roku. Dodatkowo na Ninatece dostępny będzie dokument „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, w którym Krzysztof Kopczyński przygląda się skomplikowanym relacjom ukraińsko-żydowskim w Humaniu, miejscu pielgrzymek chasydów, gdzie znajduje się grób rabina Nachmana.

Filmy dostępne od 27 sierpnia, godz. 20:00 do 3 września, godz. 20:00 na darmowej platformie VOD www.ninateka.pl 

 

„Dybuk”, reż. Michał Waszyński, 1937, Polska, 100 min

Dzieło Michała Waszyńskiego to klasyka polskiej kinematografii. Jest to pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany całkowicie w języku jidysz. Reżyser przywołuje w nim świat chasydów z ich wiarą w nadprzyrodzone siły, które są integralną częścią życia codziennego. „Dybuk” powstał na podstawie dramatu Szymona An-skiego pod tym samym tytułem – międzynarodowego bestsellera lat 20. XX wieku.

„Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, reż. Krzysztof Kopczyński, 2015,

Polska, Szwecja, Ukraina, 86 min

Dokument Krzysztofa Kopczyńskiego ujawnia zderzenie kultur, którego punktem zapalnym jest ukraińskie miasto Humań i wydarzenia sięgające XVIII wieku. Dla przyjeżdżających tu co roku chasydów to przede wszystkim miejsce śmierci i życia jednego z najważniejszych cadyków, Nachmana z Bracławia, duchowego przywódcy, którego pamięć czci się w żydowski Nowy Rok – Rosz Ha-Szana. Miejscowi podkreślają z kolei, że to właśnie tutaj miały miejsce kluczowe wydarzenia koliszczyzny, czyli słynna rzeź w Humaniu, podczas której zamordowano tysiące cywili, głównie Polaków i Żydów. Kozaccy przywódcy buntu, Iwan Gonta i Maksym Żeleźniak, są traktowani jak wyzwoleńcy narodu spod obcej niewoli i, zdaniem niektórych środowisk, należy im zbudować pomnik. Nad rzeką, w miejscu do którego przyjeżdżają chasydzi z całego świata, aby zażyć rytualnej kąpieli, ktoś samowolnie stawia wielki krzyż. Konflikt narasta, wzajemne niezrozumienie się pogłębia, choć współpraca – jak udowadnia nam dozorca cmentarza, Wołodia – jest możliwa.

„Demon”, reż. Marcin Wrona, 2015, Polska, Izrael, 90 min

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego...

Akademia Pana Kleksa

Mamy również propozycję dla najmłodszych widzów! Z radością wracamy do Pana Kleksa, kultowej książki Jana Brzechwy i popularnego filmu wyreżyserowanego przez Krzysztofa Gradowskiego. Wszystkie trzy części filmowej adaptacji z niezapomnianą rolą Piotra Fronczewskiego - „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” i „Pan Kleks w kosmosie” – dostępne są na stałe na Ninatece!

Z okazji Festiwalu Singera przypomnimy również twórczość pisarzy i poetów żydowskiego pochodzenia, takich jak Stanisław Lem, Julian Tuwim czy Bolesław Leśmian, których dzieła na zawsze zapisały się w historii literatury, zarówno polskiej, jak i żydowskiej. 

Czytany 244 razy Ostatnio zmieniany piątek, 19 sierpień 2022 17:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama