cinema.pl Festiwale

sobota, 23 lipiec 2022 16:18

„Victoria” z Grand Prix Festiwalu „Lato z Muzami”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wyprodukowana w Studio Munka SFP „Victoria" Karoliny Porcari uznana została najlepszym filmem 8. Konkursu Filmowa Młoda Polska na 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami" w Nowogardzie.

 

„Lato z Muzami" to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Pomorza Zachodniego. Na jego program składają się premiery filmowe, spotkania z twórcami, warsztaty, koncerty i pokazy teatralne. W tegorocznym Konkursie Młoda Polska uczestniczyło 17 krótkometrażowych produkcji fabularnych, w tym trzy powstałe w Studiu Munka SFP w ramach programu Trzydzieści minut: „Followers. Odpalaj lajwa" Jakuba Radeja,  „Synthol" Piotra Trojana oraz „Victoria" Karoliny Porcari.

 

Konkursowe produkcje oceniało Jury w składzie: reżyserka filmów dokumentalnych Lidia Duda, aktor Maciej Makowski, dyrektor Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film" Paweł Strojek oraz historyczka kina Katarzyna Wajda. To właśnie to gremium zdecydowało o przyznaniu „Victorii" Grand Prix za „zwycięstwo w starciu poważnej tematyki z komediową formą, którego efektem jest wielowymiarowy portret polskiej mentalności. Za wielkie małe kino, które bawi i daje nadzieję".

 

Film Karoliny Porcari opowiada historię Amelii, dojrzałej kobiety, która znajduje pod swoimi drzwiami niewielki pakunek, a jego zawartość skłania ją do nowego spojrzenia na samą siebie. W głównej roli wystąpiła Katarzyna Figura, której na ekranie towarzyszą Małgorzata Bogdańska i Piotr Cyrwus. Goszcząca w Nowogardzie odtwórczyni głównej roli odebrała w imieniu reżyserki Grand Prix podczas uroczystej gali zakończenia „Lata z Muzami".

 

Nagroda w Nowogardzie to już kolejne wyróżnienie dla produkcji Studia Munka SFP. W czerwcu br. „Victorię" uhonorowano Srebrnym Smokiem dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego w międzynarodowym konkursie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ponadto film Karoliny Porcari nominowany jest do tegorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy scenariusz. Tekst powstał we współpracy reżyserki z dramaturgiem Krzysztofem Szekalskim.

 

Za zdjęcia do „Victorii" odpowiadał Tomasz Wierzbicki. Montaż jest dziełem Anny Morawiec, zaś muzykę skomponowali Joanna Halszka Sokołowska, Daniel Pigoński i Hubert Zelmer. Udźwiękowieniem filmu zajęli się Bartosz Putkiewicz i Natalia Sikorska. Za produkcję wykonawczą odpowiadała Natalia Łodygowska - Mizar Films. Producentem filmu jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka. Film jest współfinansowany przez telewizję TVN i Polski Instytut Stuki Filmowej. Koproducentem jest firma All For Movies. Partnerami programu Trzydzieści Minut są telewizja TVN i CANAL+.

Czytany 306 razy Ostatnio zmieniany sobota, 23 lipiec 2022 16:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama