cinema.pl Festiwale

piątek, 22 lipiec 2022 16:09

Polskie kino na 16. BNP Paribas Dwa Brzegi. Poszukiwanie tożsamości i dojrzewanie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Równolegle z najgłośniejszymi tytułami z Cannes, Wenecji czy Berlina, w programie 16. BNP Paribas Dwa Brzegi znajdują się filmy rodzimych twórców – wśród nich: „Chrzciny" Jakuba Skoczenia", „Tonia" Marcina Bortkiewicza, „Braty" Marcina Filipowicza czy „Pisklaki" Lidii Dudy. 

 

Wśród polskich fabularnych nowości 16. BNP Paribas Dwa Brzegi zaprezentuje utrzymane w komediowym tonie obyczajowe „Chrzciny" Jakuba Skoczenia. Film rozgrywający się w grudniu 1981 roku, ze znakomitą rolą Katarzyny Figury, traktuje o pojednaniu pokłóconych od lat bliskich. O relacji córki i ojca opowiada tragikomiczna „Tonia" Marcina Bortkiewicza. W roli tracącej dziecinną naiwność Toni reżyser obsadził swoją córkę Mariannę Ame. Kolejnym filmem przedstawionym wrażliwymi oczami nastolatków są intymne, czarno-białe „Braty" Marcina Filipowicza. Historia nasiąknięta klimatem młodości: pierwszych miłości, zranionych uczuć, poszukiwania własnej tożsamości oraz akceptacji samego siebie. O rodzącym się uczuciu i o odwadze bycia sobą mówi także „Słoń" Kamila Krawczyckiego. A w środowisku wkraczających w dorosłość studentów rozgrywa się „Marta Grall", czyli pełnometrażowy debiut znanego aktora Macieja Stuhra. W filmie pojawiają się aktualne tematy dotyczące pandemii, sytuacji osób LGBT+ i uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Warto wspomnieć również o trzech wyjątkowych filmach, które miały swoją premierę w ostatnich miesiącach – rap operze „Inni ludzie" Aleksandry Terpińskiej, tragikomedii psychologicznej „Fucking Bornholm" Anny Kazejak i wzruszającym dramacie „Sonata" Bartosza Blaschke. W programie trzeba wyszczególnić filmy wyświetlane już w kinach, czyli „Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z Marią Dębską, aktorką wcielają w rolę Kaliny Jędrusik oraz „Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorza, gdzie gościem pokazu będzie grająca główną rolę Agata Buzek.

W programie 16. BNP Paribas Dwa Brzegi znalazły się także interesujące polskie dokumenty. W sekcji Ekoświadomość pokazana zostanie „Simona" Natalii Korynckiej-Gruz, czyli opowieść o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i znalazła dom w Puszczy Białowieskiej, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt. Z dala od miasta, bo w otoczeniu polskiej wsi dzieje się „Silent Love" Marka Kozakiewicza, subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych. Z kolei z dala od rodziny znajdują się siedmiolatkowie z „Pisklaków" Lidii Dudy, przepełnionej wrażliwością historii o dzieciach z internatu dla niewidomych i niedowidzących. Z dala od centrum dzieje się „Lombard" Łukasza Kowalskiego, którego głównymi bohaterami są Jola i Wiesiek – para w życiu i biznesie, prowadząca prawdopodobnie największy lombard w Europie w Bytomiu, nazywanym polskim Detroit.

 

 

 

Twórcy wszystkich wymienionych filmów fabularnych i dokumentalnych spotkają się z widzami w Kazimierzu Dolnym.

 

 

 

SPRAWDŹ PROGRAM 16. BNP Paribas Dwa Brzegi:

 

www.dwabrzegi.pl/program-film-pdf

 

 

 

 

 

tablica_800_px.png

 

BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Czytany 227 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 lipiec 2022 16:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama