cinema.pl Festiwale

niedziela, 17 lipiec 2022 22:59

Nagroda FIPRESCI dla Borders of Love Tomasza Wińskiego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Borders of Love” (Hranice Lásky), debiut Tomasza Wińskiego, absolwenta praskiej FAMU, otrzymał prestiżową nagrodę międzynarodowego stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Film opowiada o życiu w otwartej relacji i jest mocnym głosem w dyskusji o granicach wolności w związku. 

 

Nagroda „FIPRESCI” celebruje ponad dziesięć dekad istnienia Federacji, podkreślając rolę i znaczenie krytyki filmowej. Powstała w 1926 roku FIPRESCI to obecnie najpoważniejsza i najbardziej prestiżowa organizacja zrzeszająca krytyków filmowych z całego świata. 

„Produkcja tego filmu trwała 7 lat.” – mówi Tomasz Wiński. – „Pomimo tego, nie stracił swojej lekkości i autentyczności. Myślę, że udało nam się uchwycić coś żywego, prawdziwego i bolesnego. Temat granic szczerości i wolności związku jest wciąż bardzo aktualny i dlatego wywołuje u widzów bardzo silne emocje oraz cieszy się takim zainteresowaniem na festiwalu w Karlowych Warach. Nagroda krytyków filmowych to dowód na to, że warto było walczyć o ten film do końca, ryzykować, słuchać intuicji.” – dodaje reżyser. Warto zaznaczyć, że „Granice Miłości” zostały przyjęte kilkuminutową owacją na stojąco podczas festiwalu. 

„Borders of love” to historia Petra i Hany, którzy próbując uniknąć kryzysu w związku, decydują się na jego otwarcie. Oboje szukają coraz silniejszych przeżyć z innymi partnerami, a intymne wyznania rejestrują na telefonie komórkowym. Początkowa euforia i przygody pełne adrenaliny zamieniają się w rollercoaster emocji i konkurs wzajemnego zadawania coraz mocniejszych ciosów. 

„Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytania, które nas jednocześnie przerażają i fascynują: na ile możemy być absolutnie szczerzy w relacji? Czym jest całkowita wolność?” – docieka Tomasz Wiński. Reżyser bada granice w sposób fascynujący, zostawiając odbiorcy przestrzeń na indywidualne odczuwanie. Przedstawia obraz związku XXI wieku bez moralizatorskiego tonu, mapując jednocześnie współczesne formy intymnych relacji: wielokątów, swingersów, poliamorii czy seksu bez zobowiązań. Film aktorsko i formalnie staje się pejzażem bliskości. Wiński nie ukrywa, że tworząc „Borders of Love” czerpał z przeżyć własnych, scenarzystów oraz najbliższego otoczenia. 

W obsadzie znalazły się największe gwiazdy czeskiego kina: Matyáš Řezníček, Hana Vagnerová (współscenarzystka filmu), Eliška Křenková, Martin Hofmann, Antonie Formanová, Hynek Čermák.

Czytany 228 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 17 lipiec 2022 23:01

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama