cinema.pl Festiwale

niedziela, 17 lipiec 2022 13:34

Jubileuszowe Kino na Granicy w majówkę 2023

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Podano termin 25. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Odbędzie się on, tak jak w tym roku, w dniach 29 kwietnia - 3 maja. Organizatorzy już teraz przygotowują atrakcje na jubileuszową edycję cieszyńskiej imprezy.

 

Majowy termin Kina na Granicy wrócił w zeszłym roku, po dwóch latach, kiedy „Kino" zaplanowane było na sierpień. W 2020 roku z powodu pandemii przeniosło się tylko do przestrzeni online. Jednak stali bywalcy festiwalu upominali się o majówkę w Cieszynie, dlatego organizatorzy zdecydowali się na powrót do tego terminu.

- Tak jak i wy, tęskniliśmy za wiosennym weekendem z wami, kiedy nie tylko przyroda się budzi się, ale i my nabieramy wiatru w żagle i chce nam się żyć. To przedsmak wakacji. To też nasz tradycyjny termin od 2007 roku. A więc, zaczynamy odliczanie do 29 kwietnia – to słowa Jolanty Dygoś, dyrektorki Przeglądu, która zapowiada wiele atrakcję na przyszłoroczną, jubileuszową edycję imprezy. Będą one stopniowo ogłaszane. 

Ale jest się z czego cieszyć już teraz. W czerwcu organizatorzy odebrali prestiżową nagrodę Project of the Year 2021 przyznawaną przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, wygrywając z innymi ważnymi wydarzeniami kulturalnymi tego regiony Europy. W tym samym miesiącu Andrzej S. Jagodziński, wieloletni twórca programu literackiego Kina na Granicy, został Laureatem Nagrody 100-lecia ZAiKS-u.

Przypomnijmy, że Przegląd Filmowy Kino na Granicy to jedyna taka impreza odbywająca się na polsko-czeskiej granicy. Stawia na prezentację nowego kina z Polski, Czech i Słowacji – czyli repertuaru, który trudno znaleźć na innych festiwalach. Uczestnicy cenią sobie też możliwość żywego kontaktu z ludźmi filmu: co roku wydarzenie odwiedzają gwiazdy i topowi przedstawiciele środkowoeuropejskiego kina.

Na program przyszłorocznego Kina na Granicy tradycyjnie złożą się także retrospektywy i cykle tematyczne. Wspomniane spotkania literackie Literatura na Granicy od lat są ważnym punktem programu imprez towarzyszących, podobnie, jak koncerty: plenerowe i bardziej kameralne, w klubie festiwalowym. Co roku organizatorzy starają się też zapewnić coś ciekawego dla najmłodszych widzów, którzy biorą udział w przygotowanych specjalnie dla nich spotkaniach i seansach filmowych.

Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Czytany 104 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 17 lipiec 2022 13:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama