cinema.pl Festiwale

wtorek, 28 czerwiec 2022 21:32

Emilia Krakowska i Julia Szczepańska laureatkami nagród specjalnych MFF Tofifest

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Emilia Krakowska i Julia Szczepańska laureatkami nagród specjalnych MFF Tofifest. Kujawy i Pomorza. Przedstawiamy dwie nagrody, które są niespodzianką z okazji 20-tej rocznicy Tofifest. Po raz pierwszy informujemy o nich media. Obie nagrody zostały dziś wręczone po raz pierwszy w historii Festiwalu.

 

Julia Szczepańska - Laureatka Nagrody Filmowej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego za debiut aktorski.

Julia Szczepańska urodziła się 10 maja 1997 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. 

Znamy kina, telewizji i teatru. Na małym ekranie widzowie po raz pierwszy zetknęli się z artystką w serialu „Na dobre i na złe", potem artystka wystąpiła w szeregu studenckich etiud, by ponownie wrócić na mały ekran w serialu „Nieobecni".

Przełomem w jej karierze był debiut w filmie „Wiarołom" w 2021 roku Piotra Złotorowicza. Zachwyciła krytyków, tworząc znakomitą kreację aktorską. Balansujący między jawą a snem film Złotorowicza, porównywany do stylistyki wielkiego reżysera Andrieja Tarkowskiego.

Aktorka gościnnie pojawia się m.in. na deskach toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy w „Nocach i dniach, czyli między życiem a śmiercią".

Emilia Krakowska – Laureatka Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina

Emilia Krakowska to niekwestionowana dama polskiego kina. Niezapomniana z ról Jagny w ekranizacji „Chłopów" i Maliny w „Brzezinie", ma na koncie niezliczone role filmowe, teatralne i serialowe.

U Andrzeja Wajdy zagrała namiętną chłopkę Malinę w ekranizacji powieści Jarosława Iwaszkiewicza "Brzezina", widzieliśmy ją w „Weselu", „Ziemi Obiecanej" i w „Smudze cienia". U Jerzego Kawalerowicza wcieliła się w jedną z głównych ról w obrazie „Za co", a u Andrzeja Kondratiuka kreowała postać Aliny w „Jak to się robi".

Największy rozgłos przyniosła Emilii Krakowskiej rola Jagny Paczesiówny w ekranizacji powieści Władysława Reymonta „Chłopi" w reżyserii Jana Rybkowskiego. Tą rolą na zawsze wpisała się do historii polskiego filmu.

Aktorka ma również na swoim koncie liczne role serialowe, m.in. w „Czterdziestolatku–20 lat później" Jerzego Gruzy, „Domu" Jana i Marcina Łomnickich, a także w „Na dobre i na złe" oraz „Barwach szczęścia".

Zagrała także u legendarnego mistrza absurdalnej komedii Stanisława Barei w kultowym „Brunecie wieczorową porą".

Tegoroczny MFF Tofifest potrwa od 28 czerwca do 3 lipca i odbędzie się jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni: MFF Tofifiest. Kujawy i Pomorze będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

 

- - - 

strona internetowa Festiwalu na tofifest.pl

bieżące informacje znajdziecie na naszym Facebooku i Instagramie

Czytany 183 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 czerwiec 2022 21:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama