cinema.pl Festiwale

niedziela, 26 czerwiec 2022 17:38

Prezentujemy laureatów specjalnych Złotych Aniołów

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Za dwa dni startuje 20, Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Prezentujemy laureatów specjalnych Złotych Aniołów 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze.

 

Anna Seniuk – laureatka Złotego Anioła za całokształt twórczości

Złotym Aniołem za całokształt twórczości nagrodzimy w tym roku wielką osobowość polskiego kina - Annę Seniuk. Aktorkę wszechstronną o bogatym dorobku artystycznym, która od lat niezmiennie zachwyca profesjonalizmem i oczarowuje skromnością, poczuciem humoru i dystansem do siebie.

 

Rola Magdy Karwowskiej w serialu „Czterdziestolatek" przyniosła jej wielką popularność. Pierwszą dużą rolę filmową zagrała w „Bilecie powrotnym" (1978) w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. Pojawiła się też w „Pannach z Wilka" (1979) Andrzeja Wajdy, „Ojcu królowej"(1979) Wojciecha Solarza, w „Pełni"(1979) Andrzeja Kondratiuka, w „Ćmie" (1980) Tomasza Zygadły czy „Konopielce" (1981) Witolda Leszczyńskiego.

 

W późniejszych mogliśmy oglądać Annę Seniuk u Agnieszki Holland w „Europa Europa" (1990), Marcina Ziębińskiego w „Kiedy rozum śpi"(1992), Adama Guzińskiego w „Chłopcu na galopującym koniu" (2006), czy w „Kanadyjskich sukienkach" (2012) Macieja Michalskiego.

 

Filip Bajon – laureat Złotego Anioła za całokształt twórczości

 

Reżyser, scenarzysta, prozaik i pedagog. Filip Bajon jest twórcą epickiego, autorskiego kina. Jak sam o sobie mówi woli być kreacjonistą niż historiozofem. Jego filmy oczarowują, bawią się stylistyką i wizualnie zaskakują. W swej twórczości często sięga po tematy historyczne. Istotą jego dzieł filmowych jest strona artystyczna, ważniejsza dla niego bardziej niż dokładne odwzorowywanie faktów historycznych.

 

Wielokrotnie skupiał się na "momentach granicznych" pomiędzy epokami. Takimi filmami są „Limuzyna Daimler-Benz" z 1981 roku (Grand Prix Wielki Jantar na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych), „Magnat" z 1986 roku (Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdańsku), „Bal na dworcu w Koluszkach" (1989) czy obraz „Lepiej być piękną i bogatą" z 1993 roku.

 

Bardzo ważnym filmem w karierze Filipa Bajona był „Poznań 56", który zgarnął aż 7 nagród na FPFF w Gdyni. Bajon powiedział, że dzieje poznańskiego powstania chciał pokazać w sposób „antyrocznicowy, antykombatancki, antymartyrologiczny, antypolityczny i antyrozrachunkowy", ponownie wywołując kontrowersje i spory wśród krytyki.

 

Filip Bajon to artysta, który perfekcyjnie adaptuje polską literaturę. Przeniósł na ekran dzieła Stefana Żeromskiego, Gabrieli Zapolskiej i Aleksandra Fredry. Bardzo ciepło przyjęto jego ostatnią, widowiskową produkcję z 2018 roku  — „Kamerdynera", rozgrywającego się na początku XX wieku na Kaszubach. Na FPFF w Gdyni film otrzymał Srebrne Lwy, nagrody za muzykę i charakteryzację a Adam Woronowicz odebrał nagrodę za główną rolę męską. Film otrzymał również Złotego Anioła MFF Tofifest w konkursie From Poland.

 

Aleksandra Popławska – Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą

 

Aleksandra Popławska jest nie tylko utalentowaną aktorką, ale także znakomitą reżyserką teatralną. Role wybiera odważnie. Otwarcie mówi o tym, co jest dla niej ważne i angażuje się w wiele akcji społecznych.

 

Kinowym debiutem aktorki była rola w filmie Przemysława Wojcieszka „W dół kolorowym wzgórzem" z 2004 roku. W kolejnych latach zagrała m.in. u Andrzeja Saramonowicza w „Testosteronie" i „Jak się pozbyć cellulitu". U Pawła Borowskiego, w „Zerze", stworzyła zapadającą w pamięć kreację żony prezesa. Widzieliśmy ją też u Amiego Drozda w „Małej Australii", u Piotra Dumały w „Ederly" czy u Marty Plucińskiej w „Kochaj". W 2017 roku wcieliła się w rolę tajemniczej Marii Miracle w obrazie Pawła Sali „Niewidzialne".

 

Szerokiej publiczności znana jest natomiast z najlepszych polskich produkcji serialowych. Wcieliła się w prokurator Igę Dobosz w serialu HBO „Wataha". Jak powiedziała Annie Tatarskiej w wywiadzie dla Onetu „Dobosz to najważniejsza postać, jaką zagrałam. Nigdy nie byłam z żadną rolą tak długo — wszystkie serie razem dają prawie 10 lat. Jestem do niej przywiązana. Lubię jej powściągliwość i mrok, cieszę się, że z postaci drugoplanowej wyszła na plan pierwszy i dano jej tak ważny ludzki głos". Brawurowo zagrała też komisarz Agnieszkę Polkowską w serialu „Szadź" i pielęgniarkę Ewę Ryszkę w „Klangorze".

 

Robert Więckiewicz – Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą

 

Robert Więckiewicz jest aktorem znanym z ekranu i desek teatru. Na ekranie - tym dużym i tym małym - fascynuje, tworząc krwiste i charakterystyczne postaci. To aktor o wielu twarzach. Zadebiutował w „Samowolce" Feliksa Falka w 1993 roku, ale pierwsze większe role zagrał w filmach „Pół serio" i „Ciało" Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza.

 

Jego talent docenili wybitni polscy reżyserzy i reżyserki. Wystąpił u takich reżyserów, jak Agnieszka Holland („W ciemności"), Andrzej Wajda („Wałęsa. Człowiek z nadziei"), Wojciech Smarzowski („Pod mocnym aniołem", „Wesele"), Borys Lankosz ("Ziarno prawdy"), Marek Koterski („Baby są jakieś inne"), Alexandros Avranas („True Crimes"), Janusz Kondratiuk („Jak pies z kotem"), Mateusz Rakowicz („Najmro. Kocha, kradnie, szanuje") czy Jan P. Matuszyński („Żeby nie było śladów").

Stworzył również niezapomniane kreacje w serialach, „Ślepnąc od świateł", „1983", „Odwróceni" i najnowszym – „Behawioryście".

 

Maria Dębska – Złoty Anioł dla Obiecującej Aktorki Europejskiej 

 

Maria Dębska to zdolna, wrażliwa i konsekwentna aktorka. Brawurowo wcieliła się w rolę Kaliny Jędrusik, zaskarbiając sobie sympatię widzów i zgarniając najważniejsze nagrody filmowe w Polsce. Na dużym ekranie można ją było oglądać w takich filmach jak: „Piłsudski", gdzie zagrała u boku Borysa Szyca, „Czarny Mercedes" w reż. Janusza Majewskiego i „Pech to nie grzech" — romantycznej komedii Ryszarda Zatorskiego. Pojawiła się także w „Cichej nocy" Piotra Domalewskiego i „Moje córki krowy" w reż. Kingi Dębskiej.

 

Jej największą i najbardziej wymagającą rolą była postać Kaliny Jędrusik w filmie „Bo we mnie jest seks" w reż. Katarzyny Klimkiewicz. Maria Dębska nie tylko z pietyzmem wcieliła się w tę kultową postać czasu PRL, ale też zaśpiewała jej utwory. Jak sama powiedziała w wywiadzie dla „Twojego Stylu": „Rola wymagała absolutnego zanurzenia się w świecie Kaliny, a proces wchodzenia w nią był długi i absorbujący".

 

Tę niezwykłą aktorską pracę doceniono na FF w Gdyni, gdzie otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą, ponownie uhonorowano ją też „Złotym Szczeniakiem" — tym razem za rolę pierwszoplanową, była również nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i otrzymała Wiktora w kategorii Aktorka Roku.

 

 

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze potrwa od 28 czerwca do 3 lipca i odbędzie się jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy. Czekają nas zatem projekcje stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni, Tofifiest będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

 

- - - 

 

Tofifest 2022, stacjonarnie i online: Widzów z całej Polski zapraszamy na projekcje stacjonarne w Toruniu oraz korzystania z programu festiwalu w formule online. Projekcje na platformie internetowej będą dostępne nieprzerwanie od 30 czerwca do 11 lipca 2021 roku. Tytuły obecne na festiwalowej platformie online, dostępne będą przez cały okres trwania festiwalu.

Wszelkie informacje o nadchodzącym festiwalu znajdziecie na tofifest.pl

Na bieżąco informujemy o festiwalu także na Facebooku i Instagramie

- - - 

 

Mecenasi i sponsorzy

 

Mecenasem MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze jest Miasto Toruń (wysokość dotacji 450.000 zł), Partnerem Głównym Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Sponsorem Głównym TZMO S.A. i Marka Bella, Sponsorami Nova Trading S.A., ONDE S.A. , PGE Toruń S.A., Urbitor Sp. z o. o. , Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu, Studio Podłóg Ablux.

Czytany 265 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 26 czerwiec 2022 17:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama