cinema.pl Festiwale

wtorek, 17 maj 2022 20:56

KONTAKT już od soboty

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

21 maja startuje 26. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle (ze Szwajcarii, Rumunii Czech i Litwy), prapremierowy spektakl stworzony przez ukraińskie artystki na zaproszenie Festiwalu oraz dwa polskie przedstawienia. Spektaklom będą towarzyszyć liczne wydarzenia towarzyszące.

 

Spektakle zaproszone w tym roku na festiwal analizują w mniejszym lub większym zbliżeniu współczesne społeczeństwo, pokazują co dzieje się z człowiekiem poszukującym wolności i rozpoznającym swoje miejsce w społeczeństwie, na ile kompromisów musi być przygotowany lub z ilu ideałów musi zrezygnować, aby nie zostać wykluczonym – wyjaśnia Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy.

Festiwal Kontakt 2022 otworzą Pieśni bez słów Thoma Luza (Zurych/Szwajcaria, 21-22 maja). Teatr Luza skupia się na napięciach między muzyką a słowem, tworzy prowokacyjne obrazy, niepowtarzalną atmosferę. 

Następny spektakl to Stracone złudzenia Jana Mikuláška (Praga/Czechy, 23 maja). W przedstawieniu na podstawie słynnej powieści Balzaca bohaterowie uwięzieni są w klaustrofobicznym pomieszczeniu, w którym mieści się pełen hipokryzji świat paryskich elit. 

Kolejny festiwalowy pokaz (24 maja) to Noce i dnie Michała Siegoczyńskiego, czyli najnowsza produkcja Teatru Horzycy. Historia Bogumiła i Barbary odbija się we współczesnym lustrze, pozostając w dialogu z powieścią Marii Dąbrowskiej i kultowymi ekranizacjami. 

25 maja odbędzie się prapremiera spektaklu Życie na wypadek wojny stworzonego przez ukraińskie artystki zmuszone uciekać przed wojną, które osiadły w regionie kujawsko-pomorskim. W spektaklu twórczynie będą starały się odpowiedzieć m.in. na pytania, czy da się opowiedzieć traumę i jak mówić o wojnie, która wciąż trwa? 

26 maja Radu Afrim w Trzech siostrach (Bukareszt/Rumunia) zaproponuje halucynacyjną, bardzo aktualną wersję klasycznej sztuki. Trzy siostry to mocny, szokujący spektakl, który wyprowadza widza ze strefy komfortu i odbiega od spektakli ukazujących rosyjskiego ducha w sposób schematyczny.

Opowieści lasku wiedeńskiego Yany Ross (Wilno/Litwa, 27 maja) to tragikomedia poruszająca temat nacjonalizmu, tradycji kulturowych i hipokryzji we współczesnym kontekście litewskim. 

Kończący Festiwal Imagine Krystiana Lupy (11-12 czerwca) to artystyczna podróż do świata kontrkultury i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Lupa wychodząc od słów piosenki Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona.

Spektaklom będą towarzyszyły spotkania z twórcami, warsztaty mistrzowskie oraz wydarzenia poświęcone Krystynie Meissner.  24 maja przed wejściem głównym do teatru zostanie otwarta wystawa fotografii zatytułowana „Krystyna Meissner w Toruniu”, dostępna do 30 czerwca. 

12 czerwca odbędzie się spotkanie z ludźmi teatru, których zawodowe ścieżki skrzyżowały się z Krystyną Meissner pt. „Zszywanie Europy. Rozmowy dla Krystyny Meissner”. Będziemy rozmawiali z jej współpracownikami oraz z artystami, których twórczości towarzyszyła. 

Spotkanie zakończy nadanie Scenie na Zapleczu imienia jej inicjatorki, Krystyny Meissner.

 

Bilety i karnety:

http://festiwal.teatr.torun.pl/bilety/bilety/

Pełne kalendarium:

http://festiwal.teatr.torun.pl/kalendarium/

Czytany 524 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 maj 2022 21:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama