cinema.pl Festiwale

sobota, 30 kwiecień 2022 22:42

KAMERALNE LATO – rusza nabór do konkursów filmowych!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

2022 rok przynosi ważne zmiany w dotychczasowej formule KAMERALNEGO LATA. Festiwal rośnie w siłę i otwiera nabór do konkursów filmowych w ramach nowej, rozbudowanej sekcji programowej. Jubileuszowa odsłona wydarzenia to aż trzy konkursy filmowe.

ZMIANY W SEKCJI KONKURSOWEJ

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO przeszły transformację z niewielkiego wydarzenia skupionego głównie na terenie Radomia, do festiwalu o wymiarze międzynarodowym. Wpływ na to miała nie tylko praca i pasja organizatorów, ale także wsparcie lokalnej społeczności, instytucji kultury, władz miasta oraz branży filmowej. W odpowiedzi na ten dynamiczny rozwój organizatorzy podjęli decyzję, że część konkursowa KAMERALNEGO LATA przyjmie od 2022 r. formułę międzynarodową i odbędzie się pod szyldem FREEDOM Film Festival.

„Misją FREEDOM Film Festival będzie stworzenie przestrzeni, w której można rozmawiać o wolności i promować jej idee” – zapowiada dyrektor FILMFORUM Maciej Dominiak. „Chcemy pokazywać kino, które inspiruje do zrozumienia nie tylko najbliższej nam rzeczywistości, ale również mobilizuje do głębszego spojrzenia na geopolitykę oraz mechanizmy społeczne w globalnym wymiarze.”

Wątki programowe festiwalu skoncentrują się wokół tematyki wolności rozumianej w różnych aspektach, zderzając ze sobą spojrzenia na to czym jest wolność w wymiarze osobistym, ale też ogólnospołecznym, artystycznym, narodowym i geopolitycznym.

TRZY KONKURSY FILMOWE

W ramach festiwalu odbędą się 3 przeglądy filmowe o charakterze konkursowym:

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym mogą wziąć udział filmy krótkometrażowe (do 40 minut) reprezentujące wszelkie formy i gatunki filmowe;

Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym mogą wziąć udział filmy krótkometrażowe (do 40 minut) reprezentujące wszelkie formy i gatunki filmowe;

Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK, w którym mogą wziąć udział krótkie formy filmowe (do 10 minut) zrealizowane przez początkujących filmowców, wymykające się ze standardowej klasyfikacji gatunkowej.

Tematyka filmów zgłaszanych do Konkursów jest dowolna. Organizator będzie preferował filmy dotykające zagadnień społecznych, oscylujące wokół szeroko pojętej tematyki WOLNOŚCI.

 

NAGRODY

Filmy zakwalifikowane do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych ocenią odrębne składy jurorskie złożone z zawodowych twórców filmowych, twórców telewizyjnych i specjalistów z dziedziny upowszechniania kultury. Filmy w Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK ocenią widzowie w drodze plebiscytu.

W ramach festiwalu zostaną przyznane następujące nagrody:

w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych:

• Grand Prix - PLATYNOWY ŁUCZNIK - nagroda finansowa Prezydenta Miasta Radomia w wysokości 15.000 złotych.

- w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych:

• Grand Prix - ZŁOTY ŁUCZNIK - nagroda finansowa Prezydenta Miasta Radomia w wysokości 10.000 złotych,

• Nagroda Specjalna im. Krystiana Dulewicza za najlepsze zdjęcia - nagroda finansowa w wysokości 2.000 złotych,

• Nagroda Specjalna dla filmu o szczególnych walorach społecznych - nagroda finansowa w wysokości 2.000 złotych,

• Nagroda Publiczności.

- w Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK:

• Grand Prix - nagroda finansowa w wysokości 1.000 złotych.

Termin zgłoszenia filmów do każdego z konkursów upływa 16 maja 2022 roku!

FREEDOM Film Festival odbędzie się w dniach 3-9 lipca 2022 r. w Radomiu jako integralna część 15. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO. W programie wydarzenia nie zabraknie również bogatej oferty edukacyjnej, spotkań z profesjonalistami i licznych propozycji dedykowanych branży filmowej.

 

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest

Stowarzyszenie FILMFORUM. 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Projekt współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerem programowym wydarzenia jest Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Partnerami wydarzania są: CINEMAHALL (Ukraina), KINOGRAPHE (Francja) i Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

 

Towarzyszące wydarzeniu działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

 

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO - networking młodej branży filmowej (3. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytany 458 razy Ostatnio zmieniany sobota, 30 kwiecień 2022 22:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama