cinema.pl Festiwale

środa, 27 kwiecień 2022 17:24

Majówka ze Studiem Munka SFP w Krakowie i Cieszynie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wraz z początkiem maja rusza w Polsce sezon festiwalowy. W programie odbywających się w majówkę 15. Festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie oraz 24. Kina na Granicy w Cieszynie nie zabrakło również produkcji Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. A wśród nich polskiej premiery „Wiarołoma" Piotra Złotorowicza.

 

Główną bohaterką „Wiarołoma" jest Ania (debiutantka Julia Szczepańska). Dziewczyna po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnej wsi, aby spędzić z mamą – Marą (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik) ostatnie miesiące jej życia. Odnajduje też w wiosce Alka (Mateusz Więcławek), z którym przeżyła swoją pierwszą młodzieńczą miłość. Spotkanie tych dwojga uruchomi serię nieoczekiwanych zdarzeń. Każdy z portretowanych bohaterów ma w tej oryginalnej, niezwykle sensualnej opowieści własną historię, marzenia oraz sekrety...

Zrealizowany w ramach programu „Sześćdziesiąt minut" film swoją światową premierę miał w styczniu br. na Dhaka Film Festival w Bangladeszu. Pokazy „Wiarołoma" w Krakowie i Cieszynie to pierwsza okazja do konfrontacji z polską publicznością. Na Festiwalu Off Camera obraz Piotra Złotorowicza powalczy o główną nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

 

Poza „Wiarołomem" krakowska widownia będzie miała również okazję zobaczyć wielokrotnie nagradzaną wcześniej (między innymi na na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Lubuskim Lecie Filmowym) krótkometrażową fabułę „Marcel" (2019) w reżyserii Marcina Mikulskiego. Powstały w ramach programu „Trzydzieści minut" film znalazł się w bloku pokazów specjalnych związanych z obchodami XX-lecia Szkoły Wajdy, w której był rozwijany przez reżysera. Tytułowy Marcel (Piotr Żurawski) to człowiek bez właściwości, postać, której nikt nie zauważa. W windzie ludzie się przy nim całują, w autobusie nikt nie sprawdza jego biletu, w pracy dokumenty omijają biurko Marcela. Wszystko się zmienia, gdy na drodze mężczyzny staje Karolina – niedoszła samobójczyni, której Marcel przypadkowo ratuje życie.

 

Natomiast publiczność Kina na Granicy obok „Wiarołoma" Piotra Złotorowicza będzie miała okazję zobaczyć, również wyprodukowaną w Studio Munka SFP, komedię „Jakoś to będzie" Sylwestra Jakimowa. Bohaterami filmu są trzej przyjaciele po trzydziestce: Albert, Marcin i Jacek, koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami w tym samym bloku na obrzeżach miasta. Dorosłość nie układa im się najlepiej. Przez lata trwają w specyficznej przyjaźni, chociaż nie zawsze popycha ona ich życie do przodu. W obsadzie – w rolach bohaterów, dla których każdy dzień to dzień świra – wystąpili Dobromir Dymecki, Sebastian Pawlak i Albert Osik. Po cieszyńskim seansie organizatorzy zaplanowali spotkanie z ekipą filmu.

 

Ponadto w Cieszynie wyświetlony zostanie krótkometrażowy debiut reżyserski aktora Piotra Trojana „Synthol" z udziałem samego Trojana, Ewy Dałkowskiej i Iwony Bielksiej. To historia skoncentrowanego na własnym ciele trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideoblog z przygotowań do startu w debiutach kulturystycznych. W prowadzeniu kanału wideo pomaga mu nadopiekuńcza matka Teresa, z którą Eryk jest silnie związany. Powstały w ramach programu „Trzydzieści minut" obraz zdobył wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na ubiegłorocznym, 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

15. Festiwal Mastercard Off Camera potrwa od 29 kwietnia do 8 maja. 24. Kino na Granicy w Cieszynie odbędzie się dniach 29 kwietnia – 3 maja.

Czytany 225 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 kwiecień 2022 17:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama