cinema.pl Festiwale

piątek, 22 kwiecień 2022 23:01

68 filmów w 8 miastach – rusza 13. LGBT+ Film Festival

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Polskie premiery tytułów pokazywanych na najlepszych światowych festiwalach: Berlinale, Sundance, Outfest LA, BFI Flare, Cannes, Wenecji i Toronto, a także nowe produkcje debiutujące dopiero na dużym ekranie: fabuły, dokumenty i animacje – to wszystko zobaczycie w ramach 13. już edycji LGBT+ Film Festival. Możemy być dumni – mamy w Polsce największe święto kina LGBT+ w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Festiwal otworzy brazylijski kandydat do Oscara, laureat Nagrody publiczności Venice Days na zakończonym jesienią Festiwalu w Wenecji – „Private Desert", badający granice między miłością, a osobistą wolnością. Galę zamknięcia uświetni natomiast entuzjastycznie przyjęte na festiwalu w Toronto „Wildhood" - ujęta w ramy filmu drogi i coming-of-age opowieść o nastolatku, który oswaja się ze swoją orientacją seksualną, poznając jednocześnie prawdę o swoich korzeniach.

- Wraz z 13. edycją LGBT+ Film Festival powraca w wiosennej odsłonie, znanej doskonale z przedpandemicznej rzeczywistości. Pozostajemy przy formule hybrydowej, która pozwoli widzkom i widzom cieszyć się największym w Polsce świętem filmu queerowego zarówno w sali kinowej, jak i w domowym zaciszu. W tym roku zawitamy do Warszawy, Bydgoszczy, Konina, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Gdańska i Krakowa, wirtualnie zaś ugości nas platforma MOJEeKINO.pl – zaprasza programerka Anna Flagmańska. - Tegoroczny program jest świadectwem naszego zaangażowania w poszukiwanie kina łączącego inkluzywność i różnorodność z wysokim poziomem artystycznym. W repertuarze znalazły się polskie premiery tytułów pokazywanych na czołowych międzynarodowych festiwalach, jak również produkcje debiutujące dopiero na dużym ekranie. Obok pełnometrażowych fabuł i dokumentów, opowiadających o doświadczeniu nienormatywności z perspektywy bohaterek i bohaterów reprezentujących szeroki wachlarz tożsamości, zaprezentujemy rekordową liczbę krótkich metraży podzielonych na bloki poświęcone lesbijkom, gejom, osobom transpłciowym i niebinarnym; po raz pierwszy dołączy do nich osobny zestaw szortów animowanych.

 

 

Plakat_LGBTFF_KORA_v2022.png

Kora na plakacie 13. LGBT+ Film Festival

 

Na jakie z programu warto szczególnie zwrócić uwagę?

 

Pokazywany w Polsce premierowo na LGBT+ Film Festival obraz „Dziewczyny" zdobył nagrodę publiczności na Sundance. Jego bohaterkami są dwie przyjaciółki. Jedna z nich wchodzi w związek z dziewczyną, druga przeżywa serię rozczarowań podczas zbliżeń z facetami. Czy warto szukać na siłę księcia z bajki? Finał filmu zaskakuje. „Dziewczyny" to oryginalne, przewrotne kino bez banalnych rozwiązań i klisz, a przy tym przyjemna komediowo-dramatyczna rozrywka.

 

Świetnie ogląda się „Softie", historię chłopca, który zakochuje się w nauczycielu francuskiego. Reżyser, zamiast upupiać bohatera i pokazywać na ekranie słodką, niewinną historię, skręca w odważniejsze rejony, jednocześnie w żaden sposób nie romantyzując tej relacji i nie uciekając w klisze znane z historii o dziewczynkach zakochanych w starszych mężczyznach. W filmie mocno zarysowane jest też tło społeczne i trudna sytuacja domowa chłopca. „Softie" to rzadkie kino, w którym postać dziecka jest maksymalnie podmiotowa i nieoczywista.

 

„Love, Spells and All That", nagrodzony wcześniej na kilku światowych festiwalach, jest świetnie oceniany przez wszystkich widzów, którzy widzieli film. To bardzo oryginalna historia dwóch lesbijek rozgrywająca się w Turcjil.

 

Krótkie metraże lesbijskie i gejowskie to też dobry wybór filmów w różnych konwencjach, od przezabawnej komedii „F^¢k 'Em R!ght B@¢k" do dramatu pożegnania ze zmarłą żoną „The Going". Wszystkie te produkcje omijają szkodliwe stereotypy i skupiają się na emocjach i uczuciach bohaterów, a nie ich seksualności.

 

Po wielu festiwalowych projekcjach odbędą się spotkania twórców i ekspertów z publicznością, między innymi z dziennikarzem i reżyserem dokumentu „Wszystko o moim dziecku" Piotrem Jaconiem, aktorką Magdaleną Żak, reżyserem Filipem Gieldonem oraz seksuolożką i psychoterapeutką uzależnień Agatą Stolą.

 

13. LGBT+ Film Festival odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia, w 8 polskich miastach: Warszawie, Krakowie (tu wyjątkowo 9-15 maja), Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Koninie, a następnie online na platformie MOJEeKINO.PL. Na edycję warszawską organizatorzy zapraszają do nowego miejsca na kulturalnej mapie stolicy: sal KinoGramu w Fabryce Norblina.

 

Szczegółowy program i wszystkie szczegóły na stronie https://lgbtfestival.pl/ i na Facebooku: https://www.facebook.com/LGBTfestival 

 

W załączniku także minutowe nagranie dyrektora festiwalu Wiktora Morki, który zaprasza na tegoroczną edycję.

 

Czytany 534 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 kwiecień 2022 23:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama