cinema.pl Festiwale

piątek, 22 kwiecień 2022 12:29

Siedem produkcji Studia Munka SFP w Konkursie polskim KFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Aż siedem krótkich metraży wyprodukowanych w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich będzie miało swoje premiery w Konkursie polskim 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych na świecie imprez poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Selekcjonerzy krakowskiej imprezy zaprosili do Konkursu polskiego 18 filmów dokumentalnych, 10 animacji i 10 produkcji fabularnych. Wśród nich znalazły się filmy Studia Munka SFP powstałe w ramach wspieranych przez PISF programów „Pierwszy dokument", „Młoda animacja" i „Trzydzieści minut": dokumenty „Koniki na biegunach" Marcina Lesisza, „Opowiedz mi o mnie"Macieja Millera i „Moody" duetu Karolina Karwan/Tomasz Ratter, animacje „Music of Sonny" Anny Sałacińskiej i Klementyny Margolis i „Kot" Zofii Strzeleckiej,oraz krótkometrażowe fabuły „Followers. Odpalaj lajwa" Jakuba Radeja i „Victoria" Karoliny Porcari.

Mające swoje światowe premiery w Krakowie produkcje Studia Munka podejmują szerokie spektrum tematów. Twórczynie "Music of Sonny" w animowano-dokumentalnej formie przedstawiają opowieści pracowników fabryki płyt CD, których życie składa się z szeregu powtarzalnych czynności. „Kot" Zofii Strzeleckiej to hip-hopowa opowieść o szalonych 30 latach z życia dilera Marcina Kota, któremu po piętach depcze inspektor Zygmunt Pies. W "Konikach na biegunach" Marcin Lesisz pokazuje świat niepełnosprawnej Ewy, która ucieka od trudnej rzeczywistości, tworząc lalki i zabawki. Autor dokumentu "Opowiedz mi o mnie" Maciej Miller oddaje głos Magdzie, która, porzucona po urodzeniu w szpitalu, po latach próbuje nawiązać relację z biologicznymi rodzicami. Będący słodko-gorzką opowieścią o samotności oraz radości, jaka płynie z przeżywania muzyki i tańca, „Moody" pokazuje skomplikowaną relację mężczyzny z jego macochą. Są oni jedynymi mieszkańcami malutkiej wyspy położonej w Indonezji. Autor „trzydziestki" "Followers. Odpalaj lajwa" Jakub Radej sięga po temat mediów społecznościowych i przemocy, wprowadząc widza w świat licealistów, którzy oczekują na przyjazd Olgi Tokarczuk. Nie spodziewają się, że ten dzień przejdzie do historii szkoły z zupełnie innego powodu... "Victoria" to opowieść o 50-letniej Amelii (w tej roli Katarzyna Figura), której życie ulega przemianie, kiedy znajduje pod drzwiami mieszkania wibrator.

 

Tytuły prezentowane w Konkursie polskim rywalizować będą o Grand Prix - Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu oraz cztery Srebrne Lajkoniki: dla najlepszego filmu dokumentalnego powyżej 30 minut, najlepszego filmu dokumentalnego poniżej 30 minut, najlepszego filmu animowanego i najlepszego filmu fabularnego. Dodatkowo „Moody" (jako jedyny dokument z Polski) i „Victoria" reprezentują Studio Munka w Międzynarodowym Konkursie Krótkiego Metrażu KFF, gdzie walczą o statuetki Złotego i Srebrnego Smoka oraz możliwość ubiegania się o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej i skróconą ścieżkę do nominacji od Oscarów.

 

Stałym partnerem programu „Trzydzieści minut" jest telewizja TVN.

 

Tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca.

Czytany 214 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 kwiecień 2022 12:30

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama