cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 18 kwiecień 2022 19:09

Z Cannes do Wrocławia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Festiwal w Cannes ogłosił tegoroczną selekcję konkursową i, tradycyjnie, trafiło tu wiele wspaniałych nazwisk. O Złotą Palmę walczyć będą twórczynie i twórcy, których filmy wielokrotnie pokazywaliśmy premierowo w Polsce w trakcie Nowych Horyzontów (m.in. Ali Abbasi, Jean-Pierre i Luc Dardenne, Claire Denis czy Lukas Dhont). My dziś szczególnie trzymamy kciuki za Hlynura Pálmasona: jego najnowszy film, Godland, który znalazł się w sekcji Un Certain Regard, w lipcu trafi do programu Nowych Horyzontów, a później także na ekrany kin w całej Polsce – dzięki Stowarzyszeniu NH.

 

Pálmason to jeden z najciekawszych islandzkich reżyserów, autor Zimowych braci i Białego, białego dnia (oba tytuły prezentowaliśmy na festiwalu, a później wprowadziliśmy do szerokiej dystrybucji kinowej). Godland przenosi nas do Islandii u schyłku XIX wieku. Młody duński ksiądz (Elliott Crosset Hove) podróżuje do odległej części wysypy, aby zbudować kościół i sfotografować lokalnych mieszkańców. Im mocniej zagłębia się w bezlitosny krajobraz, tym bardziej odchodzi od swojej misji, a jego kompas moralny zaczyna szwankować.

To nie koniec canneńskich dobroci. W niedalekiej przyszłości będziemy chwalić się kolejnymi zdobyczami, które znajdą się w programie wrocławskiego festiwalu.

Przypominamy, że trwa sprzedaż karnetów na część stacjonarną tegorocznych Nowych Horyzontów (21-31 lipca).

 

https://www.nowehoryzonty.pl/karnet.do?sldl=1698_40648

Czytany 230 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 kwiecień 2022 19:12

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama