cinema.pl Festiwale

wtorek, 05 kwiecień 2022 11:34

Brazylijski kandydat do Oscara i Ramona Rey na otwarcie 13. LGBT+ Film Festival

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W ramach otwarcia i zamknięcia największego w Europie Środkowej i Wschodniej święta kina LGBT+ widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy oczekiwane i wysoko ocenione przez krytyków i międzynarodową publiczność. Rozpoczęcie LGBT+ Film Festival uświetni też koncert piosenek z repertuaru Kory i zespołu Maanam. Wszystko w najnowocześniejszym warszawskim kinie KinoGram w Fabryce Norblina. 

 

Pierwszą festiwalową projekcją będzie brazylijski kandydat do Oscara, nominowany też do nagrody Queer Lion oraz laureat Nagrody publiczności podczas Venice Days na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, czyli film "Private Desert" w reżyserii Aly’ego Muritiby.

Jest to historia Daniela, 40-letni policjanta, który zostaje zawieszony w obowiązkach służbowych. W jego sprawie toczy się wewnętrzne śledztwo. Kiedy Sara, z którą romansował dotąd przez internet, niespodziewanie znika, wyjeżdża w jej poszukiwaniu na drugi koniec kraju. Na miejscu spotyka tajemniczego mężczyznę, który oferuje skontaktowanie go z kobietą pod kilkoma konkretnymi warunkami… Film stawia pytania gdzie przebiega granica między miłością i osobistą wolnością. Czy tytułowa prywatna pustynia to miejsce, które może pomóc w odnalezieniu tej odpowiedzi? 

Wieczór otwarcia uświetni także koncert Ramony Rey. Wystąpi z repertuarem zespołu Maanam i Kory, która jest bohaterką plakatu tegorocznej edycji LGBT+ Film Festival. 

Filmem zamknięcia będzie z kolei kanadyjski "Wildhood" w reżyserii Brettena Hannama, prezentowany wcześniej w oficjalnej selekcji Toronto International Film Festival w 2021 roku. Jego bohaterem jest Link, nastolatek o rdzennym pochodzeniu Mi’kmaw, który oswaja się ze swoją tożsamością seksualną, gdy jego i tak już bardzo chwiejne życie bierze nagle gwałtowny zakręt. Policja przyłapuje go z bratem na kradzieży, co wywołuje wybuch agresji u ich ojca. Gdy Link odkrywa, że jego rzekomo zmarła matka może jednak żyć, chłopcy decydują się uciec z domu. W drodze poznają Pasmaya, którego połączy z Linkiem coś więcej niż etniczne pochodzenie. Czy jednak nieufność Linka wobec innych nie zrujnuje nowej, obiecującej relacji, a także samej misji? 

Pokaz zamknięcia organizowany jest przy wsparciu Ambasady Kanady w Polsce.

Po uroczystych wieczorach otwarcia i zamknięcia organizatorzy zapraszają na bankiety, które sponsorują: Cukiernia Lukullus, Restauracja Frida, Sauna Heaven, Perlage/Cisowianka, Kondrat Wina Wybrane, Browar Wilk i ChaiKola.

 

Filmy otwarcia i zamknięcia będzie można zobaczyć we wszystkich 8 miastach, w których ma odbywać się 13. LGBT+ Film Festival. 

 

LGBT+ Film Festival jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem kulturalnym prezentującym kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+ (lesbian, gay, bisexual, transgender). 

Najbliższa, 13. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia, w 8 polskich miastach: Warszawie, Krakowie (9-15 maja), Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Koninie, a następnie online na platformie MOJEeKINO.PL. Na edycję warszawską organizatorzy zapraszają do nowego miejsca na kulturalnej mapie stolicy: sal KinoGramu w Fabryce Norblina. Podczas festiwalu, oprócz projekcji filmowych odbędzie się też koncert, konferencja i liczne spotkania twórców i  ekspertów z publicznością.  

 

Szczegóły na stronie https://lgbtfestival.pl/ i na Facebooku: https://www.facebook.com/LGBTfestival 

Czytany 328 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 kwiecień 2022 11:39

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama