cinema.pl Festiwale

wtorek, 16 listopad 2021 18:41

Co zobaczyć na Pięciu Smakach? Festiwal rusza już jutro!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Festiwalowy program pełen jest niespodzianek. Wielu widzów w swoich wyborach kieruje się festiwalowymi sekcjami, inni szukają filmów z konkretnych krajów - dziś podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę!

 

Posiadacze karnetów kinowych mogą już rezerwować miejsca na poszczególne seanse - sugerujemy zwrócić szczególną uwagę na pokazy w ramach retrospektywy Wong Kar Waia oraz filmy, które pokazywane są tylko w kinie - tu spodziewamy się największej frekwencji. 

System rezerwacji jest bardzo prosty i opiera się na podobnych zasadach jak kupowanie biletów na pojedyncze seanse - wystarczy po zalogowaniu na swoje konto wejść na stronę wybranego filmu i kliknąć "rezerwuj". Szczegółowe informacje znajdą Państwo tu: 

Posiadacze karnetów online nie muszą nic rezerwować, seanse online są nielimitowane. 

Trzy filmy z niezwykłych miejsc

Historia południowej wyspy - film rozgrywa się w małej wiosce na północy Malezji, blisko granicy z Tajlandią: reżyser spędził wiele lat na zgłębianiu historii kultury regionu i rekonstruuje w swoim filmie obrzędy i zwyczaje, z których część nie przetrwała próby czasu i politycznych restrykcji

Pewnego razu w Kalkucie - list miłosny do tytułowego miasta, zmieniającego się pod buldożerami deweloperów, a równocześnie odsłaniającego przed widzem kolejne warstwy swojej niezwykłej historii. Zamknięty w przepięknych kadrach portret niezwykłej metropolii. 

Jesteśmy Molukańczykami - Moluki, nazywane również Wyspami Korzennymi to archipelag ponad tysiąca wysp i wysepek, jeden z najtrudniej dostępnych i najrzadziej odwiedzanych przez turystów regionów Indonezji. Przepiękny region dotknięty był tragicznym wewnętrznym konfliktem - o jego rozwiązywaniu przez sport i budowanie wspólnoty opowiada właśnie film Anggi Dwimasa Sasongko.

Rehana, reż. Abdullah Mohammad Saad Bangladesz 2021

 

Trzy filmy o mocnych kobietach

Rehana - wykładowczyni na uczelni medycznej, samodzielnie wychowująca córkę, utrzymująca całą rodzinę. Dowiaduje się o molestowaniu studentki przez wykładowcę i porusza wszystkie mury, by sprawiedliwości stało się zadość. Niepokojący, trzymający w napięciu, doskonały portet kobiety zdeterminowanej, by osiągnąć swój cel. 

Wojowniczka - Jina, migrantka z Korei Północnej, stara się znaleźć swoje miejsce na Południu, jednak nie spotyka się z przychylnością otoczenia. Przypadkiem trafia do klubu bokserskiego: ten sport okaże się dla niej drogą do uwolnienia emocji i zmiany społecznego statusu. Genialna rola główna, fascynująca bohaterka. 

Alifu - tytułowa bohaterka pracuje w modnym salonie fryzjerskim w Tajpei, zbiera na operację korekty płci. Dostaje wezwanie od rodziny: ojciec, wódz jednego z rdzennych tajwańskich plemion, chce by jego pierworodne dziecko przejęło po nim funkcję. Czy społeczność zaakceptuje kobietę w tej roli? Niezwykła historia walki o własną tożsamość i negocjacjach z tradycją. 

Trzy filmy z brokatem

Jak nam się podoba - szalona podróż przez szekspirowskie uniwersum w całkowicie żeńskiej obsadzie. Futurystyczne Tajpej, tajemnicze wróżki, plejada niezwykłych postaci i szalona historia miłosna. Warto wejść w tę konwencję i dać się ponieść w magiczny świat, w którym płeć nie ma znaczenia. 

Król fauli - nieporadny urzędnik w spektakularnym, acz niezwykle brutalnym świecie wrestligu? Błyszczące cekinami stroje, mocne ciosy, a w tle melancholijno-komiczna historia o godności jednostki w niesprawiedliwym świecie. Wybitny, wielowarstwowy film, którego nie warto przegapić!

Numer jeden - szacowny ojciec rodziny zostaje menadżerem klubu drag queen. To pretekst do serii zabawnych zderzeń między dwoma światami, ale też fascynująca opowieść o kultrze Singapuru i poruszająca historia mężczyzny, który stara się odnaleźć w świecie wygórowanych oczekiwań i wielu ról, które musi na co dzień pełnić, by zasłużyć na miano głowy rodziny. Zabawna, wzruszająca, ciepła historia na ponure listopadowe wieczory!

Trzy filmy z giwerami i wykopem

Ostatnia krew wilków - gęste, rasowe kino o yakuzie. Ambitny młody policjant kontra nowe pokolenie gangsterów, którym wcale nie uśmiecha się odejście w stan uśpienia. Solidna dawka akcji, gorzkiej psychologii, odwołań do najlepszych tradycji japońskiego kina. Oraz ekstrawagancka gangsterska moda z lat 90. Obowiązkowe. 

Pieniądze dla was, mi wystarczy zemsta - Ajo Kawir jest impotentem i nie ma sobie równych w walce wręcz. Ale znajduje się równa: kobieta, która skopie mu tyłek i skradnie serce. Przewrotna, zaskakująca ekranizacja najbardziej znanej na świecie indonezyjskiej powieści, pełna nawiązań do indonezyjskiej, hongkońskiej i amerykańskiej popkultury lat 80.

Wędrowcy na krawędzi - Zhang Yimou i kino szpiegowskie: stylowy i rewelacyjnie zrealizowany film, który zabiera nas w lata 40. Poczucie zaciskającej się pętli zdrady, osaczenie samotnością na obcym terytorium, niemożność odróżnienia przyjaciela od wroga, wreszcie strzelaniny i spektakularny pościg samochodowy: mistrz poradził sobie z nowym wyzwaniem doskonale. 

 

Jeden polski akcent

Polskie filmy realizowane w Azji wciąż należą do rzadkości, a większość z nich to dokumenty. Nieczęsto mamy okazję oglądać na ekranie polsko-azjatyckie historie fabularne. "Agung" Pawła Ferdka jest takim właśnie wyjątkiem.

To historia małżeństwa na rozstaju, dla których daleka podróż ma się stać przełomem. Zaczątki scenariusza powstały blisko dekadę temu, gdy reżyser podróżował na Jawę i pod wulkan Agung. Indonezyjska sceneria nie jest jedynie tłem dla historii polskiego małżeństwa na wakacjach - lokalna wiara i tradycje stanowią ważną część fabuły, odsłaniając trudności w relacji głównych bohaterów. "Agung" to znakomite, naturalne połączenie kina psychologicznego z gatunkowym horrorem - warto zwrócić uwagę na ten tytuł i wziąć udział w spotkaniu z reżyserem po seansie!

 

Praktyczne informacje

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbywa się 17-29 listopada online na platformie piecsmakow.pl oraz 17-24 listopada w Warszawie w Kinie Muranów i Kinotece.

 

Karnety online oraz bilety kinowe i dostępy do filmów online są dostępne w sprzedaży na stronie piecsmakow.pl. Bilety można kupować również w kasach kin. 

Czytany 298 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 listopad 2021 18:44

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama