cinema.pl Festiwale

piątek, 05 listopad 2021 17:06

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków od 17 listopada w całej Polsce!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Buddyjskie przypowieści z Nepalu, brutalne historie ze świata yakuzy, hongkoński hiphop i ściskające za gardło historie o boksujących się z życiem koreańskich dziewczynach. Tak porywająca mieszanka może oznaczać tylko jedno: zbliża się 15. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków!

 

Tegoroczna edycja Pięciu Smaków odbywa się w formule hybrydowej – organizatorzy zapraszają od 17 do 29 listopada do kina i na specjalną festiwalową platformę VOD. Zeszłoroczna, całkowicie internetowa edycja, pozwoliła na udział w azjatyckim święcie widzom z całej Polski – okazało się, że jego popularność przeszła najśmielsze oczekiwania, a atmosfera gorących dyskusji o kinie, wymiany wrażeń i emocje filmowego maratonu znalazły swoje miejsce także w wirtualnych przestrzeniach. 

W tym roku wszyscy, którzy nie mają możliwości przyjechania do Warszawy, znów otrzymają dostęp do bogatego programu festiwalu: oprócz filmów, na platformie znajdą się specjalne prelekcje selekcjonerów festiwalu i materiały edukacyjne Akademii Azjatyckiej, pozwalające wejść głębiej w filmową rzeczywistość i lepiej zrozumieć jej społeczne i kulturowe konteksty. Na widzów kinowych czeka z kolei sześć dodatkowych tytułów, które prezentowane będą wyłącznie na dużym ekranie. 

Arcydzieła Wong Kar Waia w festiwalowym programie

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie przegląd siedmiu odrestaurowanych arcydzieł Wong Kar Waia, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie azjatyckich twórców. 

Wong Kar Wai to bez wątpienia jeden z mistrzów światowego kina, który skutecznie uwodzi kolejne pokolenia widzów. Dla wielu osób z naszego zespołu jego filmy były przełomowe, otwarły nam oczy na zupełnie nowy język kina, zachęciły, by zgłębiać ten kierunek i szukać w Azji inspiracji. Dziś, oglądane po raz kolejny, ciągle odsłaniają przed nami coś zaskakującego. To niesamowite, jak jedna i ta sama fabuła może trafiać w samo sedno emocji osób na różnych etapach życia i z różnym bagażem doświadczeń. Zabiegaliśmy o możliwość zrealizowania tej retrospektywy bardzo długo – ale jesteśmy pewni, że będzie to ogromnie ważne wydarzenie dla wielu naszych widzów – komentuje Jagoda Murczyńska, selekcjonerka festiwalu. 

Świeże, wibrujące światłem neonów fabuły o buntownikach i niepokornych duszach. Zmysłowe, ekstatycznie eleganckie poematy o samotności i niespełnionych pragnieniach. Fascynujące portrety wielokulturowego Hongkongu i przeszywające do głębi opowieści o skrywanych głęboko emocjach. Wong Kar Wai to twórca, któremu udało się uchwycić ducha przełomu tysiącleci, kiedy powstawały jego filmy – jednak emocje czasu ciągłych przemian, niepokój bohaterów, żyjących w momencie, kiedy trudno planować spokojną przyszłość, są zadziwiająco aktualne również dzisiaj. 

Najważniejsze filmy hongkońskiego autora doczekały się precyzyjnie przeprowadzonej renowacji, nadzorowanej przez samego Wonga. W wielu przypadkach Wong Kar Wai skorzystał z tej okazji, aby ulepszyć dźwięk, uzyskać proporcje obrazu czy tonację barwną, która idealnie odtwarza jego oryginalny twórczy zamysł. 

W programie retrospektywy zostaną zaprezentowane:

•Kiedy łzy przeminą (As Tears Go By, Hongkong 1988)

•Dni naszego szaleństwa (Days of Being Wild, Hongkong 1990)

•Chungking Express (Hongkong 1994)

•Upadłe anioły (Fallen Angels, Hongkong 1995)

•Happy Together (Hongkong, Japonia, Korea Południowa 1997)

•Spragnieni miłości (In the Mood for Love, Hongkong, Chiny 2000)

•2046 (Hongkong, Chiny, Francja, Włochy, Niemcy 2004)

 

Co nowego?

Organizatorzy Pięciu Smaków trzymają rękę na pulsie: w tym roku w programie znalazły się gorące nowości z azjatyckich kinematografii, pokazujące nie tylko lokalne historie i osobiste opowieści, ale też komentujące tematy, którymi żyje cały świat. W Sekcji olimpijskiej znajdziemy trzymające w napięciu i pełne wzruszeń filmy sportowe, pokazujące ludzkie historie kryjące się za spektakularnymi rozgrywkami w świetle reflektorów. Przegląd Tajwańskiego kina queer pokaże różnorodne kino z kraju, który jako pierwszy w Azji zalegalizował jednopłciowe małżeństwa. 

Nie zabraknie też filmów opowiadających o bohaterach z krajów, które w tym roku szczególnie mocno dotknęły polityczne turbulencje – Tajlandii, Hongkongu czy Chin. Szczególne miejsce festiwal poświęci Birmie, gdzie w lutym 2021 miał miejsce przewrót wojskowy. Minie wiele czasu, zanim birmańscy filmowcy będą mogli znów swobodnie opowiadać o swoim kraju – na Pięciu Smakach będzie można zobaczyć wybór fabuł i dokumentów zrealizowanych jeszcze przed dramatycznymi zimowymi wydarzeniami, pokazujących skomplikowaną lokalną rzeczywistość oczami bohaterów z dużych miast i najmniejszych prowincjonalnych miasteczek; oczami kobiet, które całe życie spędziły w partyzantce i queerowych chłopców, szukających swojej przestrzeni w tradycyjnym społeczeństwie. 

Konkursowa sekcja Nowe Kino Azji przeniesie nas między innymi do Tajlandii, Japonii, Chin, Korei i Malezji – znajdziemy tu mocne historie o rodzinnych relacjach, o spotkaniach tradycji ze współczesnością, kontrowersyjnych sprawach, które odważni bohaterowie wynoszą na światło dzienne, ale też – dzienniki z czasu pandemii, której skutki odczuli artyści ze wszystkich stron świata. 

W programie Pięciu Smaków nie zabraknie także najnowszych produkcji uznanych mistrzów i filmów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach: zobaczymy między innymi epickie historyczne produkcje Kiyoshiego Kurosawy i Zhanga Yimou, radośnie szaloną satyrę na przemysł filmowy Siona Sono czy mityczną nepalską podróż bardzo współczesnego bohatera w reżyserii lamy Khyentse Norbu. 

 

Szczegółowy program i lista filmów: www.piecsmakow.pl/program. 

Daty i miejsca festiwalu, bilety 

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

17-29 listopada – online 

17-24 listopada – Warszawa: Kino Muranów, Kinoteka

Karnety i bilety:

•Ceny pojedynczych biletów na seanse kinowe:

○ Bilet normalny - 25 zł

○ Bilet zniżkowy (seanse przed godz. 17:00 w pn, wt, śr, czw i pt) - 18 zł

•Pojedynczy dostęp online: 20 zł (wypożyczenie filmu na 48 godzin)

•Karnet Pięć Smaków Kino+Online, w cenie 290 zł – umożliwia wstęp na wszystkie projekcje filmowe (za wyjątkiem uroczystego otwarcia) podczas festiwalu w kinach oraz dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie wideo. Ilość dostępnych karnetów jest ograniczona. 

•Karnet Pięć Smaków Online, w cenie 160 zł – umożliwia dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie wideo. Ilość karnetów online jest nielimitowana i będą dostępne w sprzedaży także w trakcie trwania festiwalu. 

Karnety i bilety w sprzedaży od 26 października online pod adresem: www.piecsmakow.pl. 

Czytany 290 razy Ostatnio zmieniany piątek, 05 listopad 2021 17:10

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama