cinema.pl Festiwale

piątek, 15 październik 2021 09:46

Mistrzowskie pokazy kinowe na 15. Pięciu Smakach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Po rocznej przerwie festiwal powraca do kin. Na dużym ekranie zobaczymy w tym roku wybitną hongkońską animację Yonfana, epickie historyczne dzieło Zhanga Yimou, surrealistyczny thriller Lijo Jose Pelissery'ego oraz zanurzony w retroestetyce gangsterski film Edwina.  

 

15. Pięć Smaków odbywa się hybrydowo - online i w warszawskich kinach. Zdecydowana większość filmów programu będzie dostępna w obydwu formułach. Jedynie cztery tytuły będą wyświetlane wyłącznie w kinach. To filmy wyjątkowych twórców, a każda z projekcji będzie niezwykłym wydarzeniem! 

Wraz z powrotem do stacjonarnej organizacji festiwalu, zapraszamy również osoby zainteresowane kulturą i kinem Azji do współpracy przy tworzeniu tego jedynego w swoim rodzaju wydarzenia. Wolontariusze będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w pokazach filmowych oraz innych wydarzeniach festiwalu. Będą też mieli niepowtarzalną okazję, by przyjrzeć się festiwalowemu życiu za kulisami i poznać festiwalowych gości.

Labirynt, reż. Lijo Jose Pellissery, Indie 2020

Sekcja: Asian Cinerama, film dostępny tylko w kinach

Dwóch policjantów wyrusza incognito do ukrytej w górach wioski, gdzie ma ukrywać się podejrzany. Podszywając się pod robotników, próbują rozeznać się w relacjach niewielkie i tajemniczej społeczności, w której każdy zdaje się posługiwać co najmniej dwoma nazwiskami. Jednak im więcej wiedzą, tym rozwiązanie zagadki wydaje się bardziej odległe.

Księgi profetyczne Starego Testamentu, obyczaje indyjskiego Południa, nieprzeniknione gęstwiny lasu i dziwne światła pojawiające się w nim po zmierzchu: „Labirynt” to pełna niedopowiedzeń, surrealistyczna opowieść, której urzekająco piękne kadry na długo pozostają w pamięci.

Ulica Wiśniowa nr 7, reż. Yonfan, Hong Kong, Chiny 2019

Sekcja: Pokazy specjalne, film dostępny tylko w kinach

Niezwykły, epicki projekt, zanurzony w szczerej miłości i słodko-gorzkiej nostalgicznej tęsknocie za Hongkongiem lat 60. Ziming, zaczytany w Prouście student, spotyka się z elegancką panią Yu, zbiegłą z Tajwanu dysydentką, a jednocześnie – z jej piękną córką. Zakazany trójkąt miłosny, wyrysowany intensywnymi barwami hipnotycznej animacji, to historia namiętności, ale też unikalny portret miasta w gorączkowych czasach przemian politycznych i obyczajowych.

Wędrowcy na krawędzi, reż. Zhang Yimou, Chiny 2021

Sekcja: Asian Cinerama, film dostępny tylko w kinach

Wczesne lata 30. XX wieku. Czwórka chińskich agentów zostaje zrzucona na spadochronach na teren Mandżurii, marionetkowego państwa założonego przez Japonię. Ich skrajnie niebezpiecznym zadaniem będzie udowodnienie okrutnych eksperymentów, prowadzonych na ludziach przez okupanta. Szybko okazuje się, że bohaterów ktoś zdradził – ich życie i misja są zagrożone. Gęstą intrygę dopełniają znakomite sceny akcji ze spektakularnym pościgiem samochodowym na czele!

Zemsta jest moja, wy płacicie resztę, reż. Edwin, Indonezja 2021

Sekcja: Pokazy specjalne, film dostępny tylko w kinach

Ajo Kawir jest znanym zabijaką, który nikomu nie pozostaje dłużny. Wszyscy jednak wiedzą, że jest jedno pole walki, na którym nie daje sobie rady – sypialnia. Jedno z jego szemranych zleceń prowadzi go jednak do Iteung, dziewczyny, która skopie mu tyłek i na długo zawróci w głowie. Komiksowa, rockandrollowa fabuła zachwyca dynamiką akcji, prowadząc widza prosto w retronostalgię lat 80. i słodko-gorzką historię o miłości, poświęceniu i męskości w kryzysie.

Pełny program festiwalu ujawnimy 26 października – zapraszamy na spotkanie na żywo o godzinie 16:00, transmitowane online na piecsmakow.pl i facebook.com/piecsmakow.

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej: w warszawskich kinach od 17 do 24 listopada oraz online od 17 do 29 listopada. 

Karnety na obie formy festiwalu są już dostępne. Od 26 października można będzie zakupić również bilety na pojedyncze pokazy w kinach i pojedyncze dostępy na platformie internetowej.    

 

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Projekt dofnansowano ze środków m. st. Warszawy, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Create HK oraz HK Film Development Fund, Ministry of Culture, Taiwan oraz Taipei Representative Office in the Federal Republic of Germany.

Więcej na stronie piecsmakow.pl

Śledź nas na Facebooku i Instagramie, słuchaj podkastu Azja Kręci, dyskutuj na grupie Pięć Smaków - kino Azji! 

Czytany 271 razy Ostatnio zmieniany piątek, 15 październik 2021 10:00

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama