cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 20 wrzesień 2021 09:36

Między fiordami. Ścieżka filmów norweskich na 8. MFF Kino Dzieci

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Norweskie kino dla młodych widzek i widzów obecne jest w programie festiwalu Kino Dzieci od pierwszej edycji. Tytuły z krainy fiordów, trolli i wikingów gwarantują najlepszą jakościowo rozrywkę, ale i inspirują do rozmowy na ważne i aktualne tematy. Norwegia od lat jest światowym liderem w produkcji filmów dla dzieci, a tytuły dla młodych traktowane są jako równie istotna co filmy dla dorosłych część kinematografii narodowej. 

 

W ramach tegorocznej edycji festiwalu Kino Dzieci zapraszamy na wyprawę Między fiordami. Ścieżka filmów norweskich to specjalnie oznaczona w programie selekcja produkcji lub koprodukcji norweskich. Każdy ze spotkanych „na ścieżce” tytułów gwarantuje najlepsze filmowe wrażenia.

Patronem głównym 8. MFF Kino Dzieci są Fundusze norweskie i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), pochodzące z Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Wykorzystanie Funduszy norweskich i EOG w Polsce koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przygody młodej, uroczej krówki Klary, która pragnie zostać sławną piosenkarką, zdobyły serca kinowych widzów wiosną 2020 r. „Gwiazdka Klary Muu” („Jul pĺ KuToppen”, reż. Will Ashurst, Norwegia 2020, 5+) to kontynuacja tej wypełnionej muzyką i znakomitą zabawą historii. Tym razem Klara Muu zawita na farmę taty, by wspólnie z nim spędzić święta. Kiedy wydaje się, że nic nie zakłóci wspólnej Gwiazdki na farmie, rusza lawina nieprzewidzianych zdarzeń. Gotowa na wszystko Klara postanawia wezwać na pomoc świątecznego gnoma. Legenda głosi, że wystarczy miska domowej owsianki, by przekonać go do pracy. Czy uda się poskromić serię niepowodzeń i łakomego gnoma?

Animację wykonaną w technice 3D zobaczymy w Konkursie głównym tegorocznego festiwalu, co oznacza, że ma szansę nie tylko nagrodę od jury, ale i powalczy o głosy widzów w plebiscycie publiczności na nalepszy film 8. MFF Kino Dzieci w 20 festiwalowych miastach. 

Przyjaźń i otwartość najskuteczniejszym zaklęciem

W spokojnym miasteczku w Norwegii trwają przygotowania do świąt. Za oknem pada śnieg, w domach błyszczą światełka choinkowe, a niebo przecina latający smok. Zaraz... smok? Tak! Do tego zaprzyjaźnia się on z dziewczynką imieniem Sara. W tę niezwykłą sytuację wtajemniczony zostaje Mortimer – chłopiec, który każdą wolną chwilę poświęca na tworzenie filmików do autorskiego kanału w Internecie. Pod zielonymi smoczymi łuskami kryje się zagubione stworzenie, któremu dzieci postanawiają pomóc. 

„Jak ocalić smoka” („Dragevokterens Jul”, reż. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy 2020, 6+) to zachwycająca koprodukcja pełna zwrotów akcji, pozostawiająca widzów z fantastycznym przesłaniem. Zobaczymy ją w Konkursie głównym.

Magiczny survival z siostrzaną energią

Wyobraźcie to sobie: jesteście w norweskim lesie, tata wpada w skalną szczelinę, pod ręką nie ma telefonu, a wy macie młodszą siostrę pod opieką... Czas ruszyć po pomoc! Znalezienie drogi powrotnej i jakiejkolwiek pomocy wśród gór i lasów nie jest łatwe. Siostry muszą zdać się na siebie i wykorzystać wszystkie swoje „supermoce” – nawet jeśli to tylko umiejętność czytania instrukcji, opowiadanie bajki, rozpalanie ogniska czy łowienie ryb.

„Siostry. Lato naszych supermocy” („Tottori! Sommeren Vi Var Alene”, reż. Arild Řstin Ommundsen, Silje Salomonsen, Norwegia 2020, 8+) to kameralna i urokliwa opowieść o odkrywaniu w sobie ukrytej mocy i sile siostrzanego wsparcia, którą zobaczymy w sekcji Panorama europejska.

Na dalekiej, zimnej Północy 

Mały niedźwiadek polarny gubi się podczas zabawy na śniegu. Tęskni za swoją mamą i wyrusza w samotną podróż po Arktyce, by ją odnaleźć. Na swojej drodze spotyka inne zwierzęta, na które może liczyć, a jego najlepszą towarzyszką zabaw zostaje biała foka. Nie zapomina jednak o patrzeniu na nocne niebo, które wskazuje mu drogę do domu – to tam może podziwiać zorzę polarną, czyli niezwykłe zjawisko świetlne we wszelkich odcieniach błękitu, fioletu, zieleni…

„Ursa – pieśń zorzy polarnej” („Ursa – Nordlysets sang”, reż. Natalia Malykhina, Norwegia 2021, 4+) to niezwykle poetycki obraz z poruszającą muzyką i zapierającą dech dziką przyrodą. Animację zobaczymy w zestawie filmów krótkometrażowych pod tym samym tytułem w nowej festiwalowej sekcji Kino Dzieci gra w zielone. 

W służbie ochrony natury 

Alfred to nieco samotny 11-latek, którego największą pasją jest przyroda. Uwielbia spędzać czas na łonie natury, analizować budowę owadów i oglądać botaniczne albumy. Kiedy pewnego wieczoru z jego szafy wyłania się wróżka Sihja, nie może w to uwierzyć – w żadnej z jego naukowych książek nie było mowy o magii! Przecież wróżki nie są prawdziwe… ale przygody, które ta dwójka zaczyna razem przeżywać, już na pewno tak! Wrażliwy Alfred i przebojowa, choć nieco zbuntowana, Sihja szybko odnajdują wspólny język i rozpoczynają ekologiczne śledztwo w sprawie ginących ptaków. 

„Sihja, wróżka rebelka” („Sihja, the Rebel Fairy”, reż. Marja Pyykkö, Finlandia, Niderlandy, Norwegia 2020, 8+) to zachwycająca wizualnie opowieść o nietypowej parze przyjaciół, którzy – by rozwiązać zagadkę ginących ptaków i uratować okoliczną przyrodę – będą musieli nauczyć się współpracy. Czy ich szlachetna misja powiedzie się?

Fiordy pełne przygód

Siedmioletni Junior i jego ulubiony kumpel – Pan Patyk spędzają wakacje na wyspie ciotki Thei. Beztroskie lato przerywa informacja o grasującym na wyspie morskim potworze. Szalony naukowiec w jednym z norweskich fiordów zobaczył morskiego stwora i teraz potrzebuje pomocy w jego odnalezieniu. Czy morski wąż naprawdę istnieje? Morze jest przecież tak rozległe i nikt nie wie, co kryje się w jego głębinach... 

„Pan Patyk i morski potwór” („Knerten og Sjřormen”, reż. Tove Undheim, Norwegia 2020, 6+) premierowo do zobaczenia w sekcji Panorama europejska. 

Historia o wielkiej dziecięcej odwadze

Rodzice Grety i Otta należą do norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Pewnego dnia, tuż przed Bożym Narodzeniem 1942 roku, zostają aresztowani. Po ich zniknięciu rodzeństwo odkrywa dwoje żydowskich dzieci, Sarę i Daniela, ukrytych w tajnej szafie w piwnicy ich domu. Teraz Greta i Otto muszą dokończyć to, co zaczęli ich rodzice: pomóc Sarze i Danielowi w przekroczeniu granicy do neutralnej politycznie Szwecji i zjednoczeniu ich z rodziną.

Poruszający wojenny obraz wielkiej dziecięcej odwagi „Wszyscy za jednego” („Flukten over grensen”, reż. Johanne Helgeland, Norwegia 2020, 9+), który zdobył szereg nagród m.in. dwa wyróżnienia na 7. MFF Kino Dzieci i Europejską Nagrodę Filmową Młodego Widza – EFA Young Audience Award oraz tytuł Najlepszego europejskiego filmu dla młodego widza, będzie do zobaczenia w ramach sekcji Panorama europejska. 

„Wszyscy za jednego”

Norweskie hity, których nie można przegapić 

Kolejne detektywistyczne przygody Tiril, Olivera i ich wiernego psa Ocho – bohaterów filmu „Operacja Mumia” („Operasjon Mumie”, reż. Grethe Bře-Waal, Norwegia 2019, 6+), którzy tym razem będą na tropie klątwy prastarej mumii Tutenchamona, a także zwycięski tytuł plebiscytu publiczności 7. MFF Kino Dzieci „Ella Bella Bingo” („Elleville Elfred”, reż. Frank Mosvold, Atle Solberg Blakseth, Norwegia 2020, 4+), czyli opowieść o dziecięcej przyjaźni wystawionej na pierwszą poważną próbę, to filmowe hity Kina Dzieci, które koniecznie musicie zobaczyć w sekcji Panorama europejska. 

Tytuły w norweskiej koprodukcji 

Uwielbiający tańczyć 10-letni Charlie stawia sobie w życiu kolejny cel – chce nauczyć się surfować. W tej historii chodzi jednak o coś więcej niż o okiełznanie morskich fal. Chodzi o udowodnienie, że żadnym trudnościom (także takim jak zaburzenia ze spektrum autyzmu) nie powinno udać się powstrzymać naszych marzeń. „Charlie Surfer” (reż. Pia Strřmme, 18’, Norwegia, Irlandia 2020, 10+) do zobaczenia w zestawie w ramach Konkursu krótkich dokumentów. 

I na koniec jeszcze zaproszenie na animowaną historię o głodnym i trochę nieporadnym lisku, który w środku nocy bardzo chce napełnić swój pusty brzuszek. Trafia do zagrody, a w końcu do pełnego kurnika… Nagle coś chwyta go za ogon! To skrzaty w ogóle istnieją? Przekonajcie się sami! „Skrzat i lis” („Reven og Nissen”, reż. Are Austnes, Yaprak Morali, Norwegia, Szwecja, Dania, 2019, 4+) adaptacja książki Astrid Lindgren „Skrzat śpi w nocy” do zobaczenia w sekcji Z nosem w książkach. 

 

 

„Skrzat i lis”

Wybierzcie się z nami w podróż Między fiordami. Ścieżką filmów norweskich na 8. MFF Kino Dzieci – filmową gwarancję bogactwa i różnorodności historii, bohaterów, miejsc i wyzwań, których wspólnym mianownikiem jest zawsze jakość i bezpieczeństwo dla młodego odbiorcy.

MFF Kino Dzieci rozpocznie się 25 września i potrwa w festiwalowych kinach do 3 października. Następnie od 7 do 24 października program dostępny będzie online.

Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. 

Festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 września – 1 października, w Warszawie i online.

 

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partner główny: Fundusze norweskie i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), pochodzące z Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Wykorzystanie Funduszy norweskich i EOG w Polsce koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich, Biuro Walonii-Brukseli, Amnesty International, Kino Muranów, Kinoteka, Kino Wisła, Dom Kultury Świt, Stacja Falenica, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, CKF im. Andrzeja Wajdy, Gazeta Dzieci. 

Patroni medialni: Zwykłe Życie, Pismo. Magazyn opinii, TOK FM, Kino, Filmweb, Lubimy Czytać, Miasto Dzieci, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Książki. Magazyn do Czytania, Jak Wychować Dziewczynki. 

 

 

Informacje ogólne o Funduszach norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)

Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznawanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom członkowskim UE.  W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. 

Głównym celem Funduszy norweskich i EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

Aktualna, III edycja Funduszy norweskich i EOG została uruchomiona na podstawie międzyrządowych umów, podpisanych 20 grudnia 2017 r. Wartość kwoty przyznanej Polsce na lata 2014–2021 to 809,3 mln euro. Podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach, Polska jest największym beneficjentem funduszy. Środki przeznaczone są na projekty w obszarach takich jak badania naukowe, edukacja, kultura, ochrona zdrowia, środowisko, energia i zmiany klimatu, sprawiedliwość, sprawy wewnętrzne, rozwój przedsiębiorczości i innowacje, rozwój lokalny, dialog społeczny – godna praca, społeczeństwo obywatelskie. 

Nabory wniosków w większości programów zostały ogłoszone i rozstrzygnięte. Obecnie trwa faza wdrażania projektów III edycji Funduszy norweskich i EOG. Zakończy się w 2025 r. 

Instytucją odpowiedzialną za koordynację wdrażania Funduszy norweskich i EOG w Polsce jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Poszczególne programy zarządzane są przez Operatorów.

Więcej informacji na temat Funduszy norweskich i EOG można znaleźć na stronie: www.eog.gov.pl.

Czytany 388 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 wrzesień 2021 09:45

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama