cinema.pl Festiwale

środa, 25 sierpień 2021 17:25

Pocztówka z Belgii – poznajcie tytuły sekcji narodowej 8. MFF Kino Dzieci

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Swoje stałe miejsce w programie festiwalu Kino Dzieci ma sekcja, dzięki której bliżej poznajemy kinematografię z jednego, wybranego kraju lub regionu. Wędrowaliśmy już wspólnie przez Kraje Bałtyckie, Norwegię, a nawet Indie. W tym roku zapraszamy do Belgii. W ramach tej sekcji, której partnerami są Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich oraz Biuro Walonii-Brukseli w Polsce, zobaczymy pełne metraże oraz zestawy krótkich animacji, które powstały w tym kraju w ostatnich latach. Udowodnimy, że belgijskie kino, podejmując ważne i niezwykle aktualne tematy, traktuje młodego widza poważnie. Już dziś rezerwujcie czas na seanse podczas 8. MFF Kino Dzieci. Jesteśmy w kinach od 25 września do 3 października i online od 7 do 23 października.

Podaj pomocną łapę!

Dziewczynka, która specjalnie zostawia na śniegu rękawiczkę, by ta stała się domem dla zwierząt szukających zimą schronienia, wychowywana przez konie zebra Zibilla, która pragnie udowodnić, że odmienny wygląd nie ma żadnego znaczenia – to tylko niektórzy zwierzęcy bohaterowie czterech animacji, które zobaczymy w „Zibilli – zestawie filmów krótkich” w ramach sekcji narodowej Pocztówka z Belgii. To filmy prezentowane i doceniane na najważniejszych festiwalach świata, które pozostawią małych i dużych widzów z pięknym i bardzo aktualnym przesłaniem, że wszystkim – a zwłaszcza słabszym – trzeba podawać pomocną łapę… Albo kopyto!

„Zibilla – zestaw filmów krótkich”

„Zibilla – zestaw filmów krótkich” (4+): Prawo silniejszego, Francja, Belgia, Szwajcaria 2015; Ostatni dzień jesieni, Szwajcaria, Belgia, Francja 2019; Rękawiczka, Francja, Belgia 2014; Zibilla, Francja, Belgia 2019.

W oparciu o zestaw dostępny będzie warsztat plastyczny online przygotowany przez Michalinę Drygasiewicz – animatorkę, która na co dzień pracuje z dziećmi we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

W niedzielę, 26 września, zapraszamy do warszawskiego Kina Muranów na seans animacji „Zibilla – zestaw krótkich filmów” połączony z koncertem muzyki na żywo. Projekt Muzyka to trio muzyków i pedagogów: Aleksandra Kapuścińska, Aleksandra Korpak i Jan Korpak. Ich miłość do muzyki, szeroko rozumianej edukacji, a przede wszystkim do dzieci zaprowadziła ich do pomysłu stworzenia tego wyjątkowego muzycznego projektu.

https://kinodzieci.pl/

„Projekt Muzyka”

Marzenia o wyprawie w kosmos

Bohaterem filmu „Kosmiczny Chłopiec” (reż. Olivier Pairoux, Belgia 2021, 9+) jest 11-letni Jim, pasjonat kosmosu. Chłopaka samotnie wychowuje ojciec, astrofizyk. Po przeprowadzce do nowego miasta Jim bierze udział w konkursie naukowym i za wszelką cenę chce go wygrać. Do pary przydzielona zostaje mu Emma, wrażliwa dziewczyna o wielu sekretach. Razem chcą zbudować prawdziwy balon i sięgnąć gwiazd. Dla Jima to projekt tym bardziej istotny, że jest próbą udowodnienia sobie, ojcu i szkolnym niedowiarkom, że niemożliwe nie istnieje, a kosmos jest bliżej, niż im się wydaje! 

Film z powodzeniem był prezentowany na wielu uznanych festiwalach dla młodych widzów m.in. Busan International Kids and Youth Film Festival w Korei Południowej, BUFF Malmö w Szwecji oraz na FIFEM Montreal w Kanadzie.

„Kosmiczny Chłopiec” 

Po seansach filmu w kinach i online do zobaczenia będzie rozmowa z Olivierem Pairouxem – reżyserem oraz aktorami dziecięcymi: Albane Masson – filmową Emmą i Basilem Grunbergerem – filmowym Jimem.  

Festiwalowy hit

Binti chce być słynną vlogerką. Ponieważ przebywa z tatą w Belgii nielegalnie, wisi nad nimi widmo deportacji. Schronienie znajdują przypadkiem u spokojnego Eliasa i jego mamy. Dziewczyna i chłopak są jak ogień i woda, ale zaprzyjaźniają się. Binti, wykorzystując moc Internetu, pomaga Eliasowi nagłośnić akcję ratowania jego ukochanych zwierząt – okapi. Gdy ona sama wpada w kłopoty, Elias staje w obronie przyjaciółki.

„Binti”

„Binti” (reż. Frederike Migom, Belgia, Holandia 2019, 9+) to obsypana nagrodami, zabawna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, rodzinie i marzeniach, z której wyłania się ponadczasowa prawda o tym, że każdy człowiek „jest legalny” i ma prawo do godnego życia. Film otrzymał wyróżnienie jury European Children’s Film Association, nagrodę jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych podczas 7. MFF Kino Dzieci, a także tytuł Najlepszego międzynarodowego filmu dla dzieci na Festiwalu Cinekid 2019 w Amsterdamie oraz Nagrodę UNICEF-u dla najlepszego filmu o prawach dziecka w 2019 roku.

Klasyczne baśnie z przymrużeniem oka

A gdyby tak idący przez las Czerwony Kapturek, zamiast się bać, naigrawał się z czającego się wilka? Czy dietetyczną kuracją dla lubiącego dobrze zjeść księcia może być magiczne źródło? I jak poradzi sobie niedźwiedź, który bezskutecznie próbuje zapaść w zimowy sen, aż z pomocą przychodzi mu… małpka? 

Przekazywane z pokolenia na pokolenie legendy i baśnie nie tylko bawią, ale i rozwijają naszą wyobraźnię. Nie inaczej jest także z filmami „Wisienka na torcie – zestaw filmów krótkich”. Zapraszamy na klasyczne historie opowiadane z lekkim dystansem wobec pierwowzorów. Każdy z tych filmowych tytułów ma w sobie ogrom uroku i niesie morał, który pozostaje z widzami na długo po seansie.

„Wisienka na torcie – zestaw filmów krótkich”

„Wisienka na torcie – zestaw filmów krótkich” (6+): Drzewo o donośnym głosie, Francja, Belgia 2017; Powrót wielkiego, złego wilka, Francja, Belgia 2019; Słodka noc, Francja, Belgia 2018; Wisienka na torcie, Francja,  Belgia 2019.

W oparciu o zestaw dostępny będzie warsztat plastyczny online przygotowany przez Magdę Bravo – psycholożkę, edukatorkę i animatorkę, która na co dzień pracuje z dziećmi m.in. w warszawskim Kinie Muranów.

Gra komputerowa a rzeczywistość

Frikke to 14-letni chłopiec, który w tajemniczy sposób zostaje wprowadzony w wirtualny świat, od którego nie może się uwolnić. Szybko odkrywa, że gra komputerowa ma bezpośredni wpływ na rzeczywistość. W niewyjaśniony sposób zostali w niej uwięzieni jego znajomi ze szkoły. Czy Frikke powinien grać dalej czy przestać? Bohater „Labiryntu” (reż. Douglas Boswell, Belgia 2014, 9+) postanawia odnaleźć twórcę złośliwego oprogramowania i uwolnić swoich znajomych od niebezpieczeństwa.

„Labirynt”

W przyjaźni siła 

Rosie i jej mama przeprowadzają się do nowego mieszkania. Od pierwszego dnia dziewczynka zwraca uwagę na nietypowego sąsiada z piętra wyżej, który ma kota, choć… uważa go za psa. Pewny siebie i pogodny Moussa szybko staje się najlepszym przyjacielem Rosie, dzięki któremu dziewczynka zaczyna oswajać się z nową sytuacją. Mimo wsparcia mamy i Moussy nie może jednak pogodzić się z tajemniczym zniknięciem swojego taty. Czy „Rosie i Moussie” (reż. Dorothée Van Den Berghe, Belgia 2018, 9+) uda się rozwiązać tę zagadkę?

 „Rosie i Moussa”

Niełatwo jest być dzieckiem i obchodzić urodziny 29 lutego, czyli raz na cztery lata. Czy tę sytuację mogą wynagrodzić najlepsza przyjaciółka i zaskakujący prezent, będący początkiem wielkiej przygody? Cathy na 10-te urodziny dostaje od taty… jajko do wyhodowania. Po jakimś czasie wykluwa się z niego małe kaczątko przekonane, że jego mamą jest Margoux, poruszająca się na wózku inwalidzkim przyjaciółka Cathy. Dziewczynki proszą dorosłych, aby kaczątko mogło z nimi zostać, jednak ci stanowczo się temu sprzeciwiają i postanawiają oddać kaczę na fermę drobiu. Bohaterki filmu „Najlepsze przyjaciółki” (reż. Olivier Ringer, Belgia, Francja 2015, 9+) decydują się na ucieczkę, by znaleźć dla żółtego ptaszka prawdziwy dom, w którym będzie mógł żyć długo i szczęśliwie.

Opowieść o sile natury, miłości i zaakceptowaniu własnych korzeni

12-letni Niilas, bohater filmu „Z głową w chmurach” (reż. Meikeminne Clinckspoor, Belgia, Norwegia, Holandia 2017, 9+), osiedlił się w Belgii razem ze swoim ukochanym ojcem. W wakacje odwiedza mieszkającą w szwedzkiej części Laponii mamę. Na miejscu poznaje nieznaną mu wcześniej rodzinę oraz Saamów – lud zajmujący się między innymi hodowlą reniferów. Wychowany w miejskim gwarze chłopiec kompletnie nie może się odnaleźć w środowisku pełnym natury, ciszy i dzikich zwierząt. Do tego na nerwy działa mu świeżo poznany, młodszy przyrodni brat Pontus, a jedyną osobą, której pozwala przebić swoją twardą z pozoru skorupę, jest przyrodnia siostra Sunnŕ. Kiedy na skutek krnąbrnego z początku zachowania Niilasa jeden z reniferów znika, chłopiec postanawia naprawić własne błędy i wyruszyć na jego poszukiwania. 

Mamy nadzieję, że Pocztówka z Belgii będzie dla widzek i widzów festiwalu Kino Dzieci nie tylko znakomitą filmową podróżą, ale i spotkaniem z bardzo bogatą i różnorodną kinematografią tego kraju, a poznani bohaterowie i ich historie zostaną z nimi na dłużej. 

„Z głową w chmurach”

MFF Kino Dzieci rozpocznie się 25 września i potrwa w festiwalowych kinach do 3 października. Następnie od 7 do 24 października program dostępny będzie online.

 

Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 września – 1 października, w Warszawie i online.

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partnerzy: Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich, Biuro Walonii-Brukseli, Amnesty International, Kino Muranów, Kinoteka, Kino Wisła, Dom Kultury Świt, Stacja Falenica, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, CKF im. Andrzeja Wajdy, Gazeta Dzieci.

Patroni medialni: Zwykłe Życie, Pismo. Magazyn opinii, TOK FM, Kino, Filmweb, Lubimy Czytać, Miasto Dzieci, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Książki. Magazyn do Czytania, Jak Wychować Dziewczynki. 

www.kinodzieci.pl

Czytany 357 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 sierpień 2021 17:33

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama