cinema.pl Festiwale

wtorek, 24 sierpień 2021 20:56

Najbardziej oczekiwane filmy tej jesieni na 12. FKA!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kobieta pod presją u Łukasza Grzegorzka na przedpremierowym pokazie filmu „Moje wspaniałe życie” oraz hejt internetowy w „Sweat” Magnusa von Horna, czyli kolejne głośne tytuły na 12. Festiwalu Kamera Akcja (30.09-07.10). O wyrazistych bohaterach swoich filmów opowiedzą twórcy na spotkaniach z widzami w Szkole Filmowej w Łodzi (30.09.-3.10.).

 

Sundance’owe kino po raz trzeci

Matka, żona i kochanka słysząca od swojego męża (Jacek Braciak) „nie dasz rady” to Jo (Agata Buzek), wokół której rozgrywa się akcja „Mojego wspaniałego życia” – trzeciego filmu Natalii i Łukasza Grzegorzków. A co, jeśli da radę? Reżyser z uwagą prowadzi swoją bohaterkę przez świat ciągłych wymagań ze strony najbliższej rodziny, kreując jednocześnie jej wielowymiarowy portret, który wyłamuje się z utartych klisz i uproszczeń. „Moje wspaniałe życie” to lustro – przejrzeć się mogą w nim zmęczone ciągłym dostosowywaniem się do obowiązujących norm nie tylko kobiety, ale także ich mężowie. To tragifarsa wpuszczająca do polskiego kina trochę świeżego powietrza, bo – jak mówi producentka Natalia Grzegorzek – robić „swoje” kino to (...) tworzyć filmy, w które wierzę, o które chcę walczyć. Uważam, że polskie kino potrzebuje humoru i filmów środka, tu widzę swoją niszę. Dzieło w iście sundance'owym stylu zostanie pokazane przedpremierowo podczas 12. Festiwalu Kamera Akcja. Po seansie odbędzie się długo wyczekiwane, stacjonarnie w Szkole Filmowej w Łodzi, spotkanie z producentką i reżyserem, czyli z Natalią i Łukaszem Grzegorzkami („Kamper”, „Córka trenera”), ulubieńcami kameroakcyjnej publiczności, którzy zawitają na 12. FKA po raz trzeci.

 

Hejt w sieci – twórcy „Sweat” na 12. FKA

Prawdziwe życie rozpadające się przez Internet i technologię – brzmi jak odcinek popularnego serialu Netfliksa „Czarne lustro”, a może jak rzeczywistość social mediów? Magnus von Horn, reżyser szwedzkiego pochodzenia, który ze swoim debiutanckim „Intruzem” zadebiutował w canneńskim Director’s Fortnight, pokazuje, że zawładnięcie naszym życiem przez social media dzieje się tu i teraz. Portretując w „Sweat” postać influencerki, tworzy historię o samotności i autodestrukcji. Film inspirowany obecnością motywatorek fitnessu w mediach społecznościowych jako jedyna z polskich fabuł pojawiła się w oficjalnej selekcji MFF w Cannes w 2020 roku. Po tym sukcesie posypał się deszcz kolejnych nagród m.in. dla Magdaleny Koleśnik („Kruk”) za najlepszą główną rolę kobiecą. Pandemia obnażyła problemy współczesnego świata związane z kreowaniem swojego własnego wizerunku w sieci. Przez ostatnie półtora roku zmuszeni byliśmy korzystać z komunikatorów i patrzeć na siebie poprzez ekrany. Film „Sweat” stał się jeszcze bardziej aktualny – mówi Przemysław Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja. O życiu w sieci rozmawiać będą m.in. reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski. Wstęp na spotkanie, które odbędzie się stacjonarnie w Szkole Filmowej w Łodzi w ramach projektu Akcja Edukacja będzie darmowy.

 

Krytycy wygrywają

Ostatnie dni naboru do konkursów. W konkursie Krytyk Pisze teksty oceniać będą dwa składy jurorskie: Jury Krytyków i Jury Twórców. Młodzi krytycy do 26. roku życia mogą zgłosić swój tekst do 11 września 2021 roku. Na laureatów czeka możliwość publikacji tekstu u patrona medialnego. W ramach Krytyk Mówi oddawany jest – dosłownie – głos twórcom wideoblogów, audycji oraz podcastów filmowych. Kanały krytyczne może zgłosić każdy (czekają nagrody na zgłaszających). Formularz na stronie festiwalu będzie aktywny do 13 września 2021 r.

 

--- 

12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30 września do 7 października 2021 roku: stacjonarnie w Łodzi (30.09.-3.10.) oraz online na platformie Think Film (30.09.-7.10.). Karnety (offline: 4 dni i online: 8 dni) w cenie 50 zł są jeszcze dostępne. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Czytany 441 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 sierpień 2021 21:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama